Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
روی خط رسانه ها
https://goo.gl/wLHpTU
1394/11/05 - 11:27 تاريخ انتشار: 3194 تعداد بازديد: 29405 كد خبر:
بورس ایده آل ترین بازار سال آینده خواهد بود
پس از نوسانات بازار بورس در سه هفته گذشته که سبب صعود شاخص کل از محدوده ۶۱ هزار واحد به محدوده ۶۶ هزار ۷۰۰ واحد شد، نوسانات نزولی ۱۰ هفته پیش از آن سرانجام پایان یافت، که این خود نشان دهنده تمایلات صعودی سرمایه گذاران است . از طرف دیگر با توجه به روند شکل گرفته در بازار سرمایه، پیش بینی می شود شاخص بازار سرمایه از کانال ۶۶ هزار ۷۰۰ واحد تا ۶۹ هزار واحد به نوسان خود ادامه خواهد داد.
 

مهمترین اخباری که طی چند وقت گذشته به دست آمده در محدوده به فرجام رسیدن برجام ، کاهش رشد اقتصادی چین، کاهش بهای انرژی و افزایش نرخ بهره آمریکا پس از ۷ سال بوده است احتمال قریب به یقین وجود دارد که اگر اتفاق خاصی در بازار سرمایه مانند کاهش نرخ جهانی فلزات اساسی روی ندهد، می توانیم از بازار سرمایه به عنوان ایده آل ترین بازار برای سرمایه گذاری در سال آینده یاد کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، امیررضا حسنی مدیر عامل موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد گفت: با توجه به پیش بینی رشد اقتصادی ۴ درصدی در سال ۹۵ و همچنین پیش بینی تورم ۱۱ درصدی درسال آینده، این امکان تقویت می شود که بازار بورس تهران به عنوان یک فرصت محسوب شود و می توان انتظار داشت که این موضوع موجب شود تا حداقل از افت قیمت سهام شرکت ها جلوگیری به عمل آید. هرچند ممکن است بعضی از گروه ها کمتر و بعضی دیگر از گروه ها بیشتر رشد کنند؛ با این حال شواهد نشان می دهد که بازار بورس حداقل نوسانات نزولی را تجربه کند.

وی درباره تاثیر کاهش قیمت نفت بر بازار سرمایه گفت: کاهش قیمت نفت و ریسک قیمتی کالاهای جهانی می تواند سرعت رشد بورس را کند نماید. ولی در حال حاضر اگر حداقل بخواهیم پتانسیل هفتگی بازار بورس را بررسی نماییم ، پتانسیل هفتگی بازار سرمایه صعودی است و گروه هایی که در هفته آتی بیشترین رشد را خواهند داشت، گروه های بانکی ، بیمه ، خودرو و حمل نقل است.

وی افزود: بانک هایی که در زمان تحریم ها بیشترین معاملات را با کشورهای خارجی تجربه کرده اند و در خارج از کشور شعبه یا دفتر نمایندگی دارند نسبت به بانک های دیگر از رفع تحریم ها بیشترین سود را به دست خواهند آورد. همچنین به دلیل این که سود های عملیاتی این بانک ها نسبت به بانک های دیگر سریع تر محقق می شود ، انتظار داریم پتانسیل سوددهی بیشتر و در نتیجه افزایش قیمت بیشتری را در آینده شاهد خواهیم بود.

حسنی همچنین اضافه کرد: مجلس درآخرین روزهای سال جاری، از دوجهت تاثیر به سزایی در بازار بورس دارد، اول تصویب بودجه سال ۹۵ و دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی.

مدیر عامل موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان با اشاره به اهمیت تاثیر بودجه در بازار سرمایه گفت: بهره مالکانه برای سنگ آهن ۲۰ درصد، برای کنسانتره ۱۶٫۵ درصد و برای گندله ۱۳ درصد در لایحه بودجه در نظر گرفته شده است. این موضوع موجب خواهد شد تا گروه کانی های فلزی در سال آینده رشد مناسبی را در بازار بورس تجربه نماید.

وی با توجه به اهمیت سیاست های بانک مرکزی بر بازار سرمایه گفت: یکی از رویدادهایی که موجب افزایش رونق بازار سرمایه می شود ، سیاست کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی است . همچنین یکی دیگر از سیاست های بسیار مناسب بانک مرکزی که موجب رونق بیشتر بازار سرمایه می شود تک نرخی شدن ارز است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: افزایش شاخص بازار بورس و سیاست تک نرخی شدن ارز موجب خواهد شد تا نرخ ارز کاهش یابد که این موضوع نیز به نوبه خود تاثیر مثبتی بر بازار بورس خواهد گذاشت.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در بازار بورس طی سال های گذشته نشان داده است که چشم انداز نوسانات برای آن ها بسیار مهم است ادامه داد: قبل از مذاکرات لوزان و مذاکرات وین بازار صعودی می شد، اما پس اعلام خبرهای توافق مبنی بر رفع تحریم ها بازار سرمایه مجدد نوسانات نزولی را طی می کرد. از آن جایی که اجرای برجام قطعی شده است، به خصوص آن که تحریم های سوئیفت لغو شده و مبادلات حمل و نقل از سر گرفته شده است و هزینه واردات و صادرات، به خاطر واسطه های مالی که به دلیل تحریم ها ایجاد شده بود، کاهش یافته است، چشم انداز بازار سرمایه صعودی پیش بینی می شود.

حسنی تاکید کرد: اگرهایی که بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار می دهد مانند «اگر تحریم ها برچیده شود» فلان اتفاق روی خواهد داد و یا «اگر تحریم ها لغو نشود» ، اقتصاد ویران خواهد شد، موجب شد تا اندکی سرمایه گذاران از این بازار فاصله بگیرند اما از طرف دیگر به دلیل این که بازارهای رقیب مانند مسکن در رکود بود موجب شد تا سرمایه های خود را به بازار بورس منتقل کنند.

وی در پایان اشاره کرد بازار بورس نقش بسیار مهمی در تحقق GDP چهار درصد در سال ۹۵ دارد، بنابراین دولت باید به این بازار توجه خاص داشته باشد.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
4 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد