Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
روی خط رسانه ها
https://goo.gl/fv13ra
1395/10/11 - 10:50 تاريخ انتشار: 1691 تعداد بازديد: 36809 كد خبر:
در گفت وگویی بررسی شد؛
پیش بینی سودآوری مجدد شرکت ها در گزارش های 9ماهه
یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این که در گزارش های 9 ماهه شرکت ها که به زودی منتشر می شود، شاهد سودآوری مجدد در برخی صنایع خواهیم بود، گفت: عوامل بنیادی پیش روی بازار مثبت بوده و انتظار می رود روند فرسایشی بازار به زودی متوقف شود.

 

مدیر امور اعضای کانون کارگزاران خاطرنشان کرد: در مجموع عوامل بنیادی پیش روی بازار مثبت است و انتظار می رود روند فرسایشی بازار به زودی متوقف شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، در هفته های اخیر، شاخص بورس با اندکی کاهش مواجه شده و حجم و ارزش معاملات نیز شاهد کاهش و رکود بوده است که فعالان بازار سرمایه از آن به عنوان روند فرسایشی بازار، یاد می کنند.

در سه هفته گذشته شاخص با روندی فرسایشی یک هزار و 650 واحد ریزش داشت که معادل 2 درصد می شود. فرابورس نیز در هفته ای که گذشت افت حدود 7دهم درصدی داشت.

در همین رابطه، بهنام بهزادفر، مدیر امور اعضای کانون کارگزاران درباره دلایل رکود حاکم بر معاملات بازار سرمایه در هفته های اخیر، گفت: یکی از دلایل این رکود می تواند جذاب شدن بازارهای موازی نظیر بازار سکه و طلا و بازار دلار برای سرمایه گذاران در زمان کنونی باشد.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: هم چنین بسته بودن تعداد زیادی از نمادها در بازار سرمایه نیز در دامن زدن به این رکود بی تاثیر نبوده است.

بهزادفر با بیان این که شواهد پیش روی بازار با وضعیت کنونی بورس متفاوت است، ادامه داد: نرخ دلار در سه ماه گذشته از رقم 30 هزار و 560 ریال به 40 هزار و 33 ریال رسید که رشد حدود 13 درصد نشان می دهد. این موضوع می تواند برای شرکت های صادراتی محور پذیرفته شده در بازار سرمایه رشد سودآوری را به همراه داشته باشد.

وی بیان داشت: از طرف دیگر، بر اساس گزارش بانک مرکزی، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی شهری نیز در آذر ماه امسال 1.4 درصد بوده که نسبت به ماه های گذشته بالاتر بوده است که این موضوع نشان می دهد مقداری افزایش قیمت ها نیز در داخل کشور وجود داشته و در نتیجه می توان به رشد سودآوری شرکت هایی که فروش داخلی دارند، نیز امیدوار بود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این که از اواسط دی ماه گزارش های 9 ماهه شرکت ها به تدریج منتشر می شود، گفت: بر این اساس، با بررسی های انجام شده از گزارش های ماهانه شرکت ها به نظر می رسد در گروه های معدنی، فلزات اساسی و پتروشیمی با توجه به رشد دلار، شاهد رشد سود آوری مجدد باشیم.

بهزادفر افزود: در بررسی های فروش ماهانه گروه خودرو نیز گزارش ها از جلوتر بودن مقدار فروش نسبت به بودجه حکایت دارد.

وی اضافه کرد: آمارهای کلی تر رشد 40 درصدی تولید خودرو را در 9 ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد، که این موضوع برای گروه خودرو و قطعه سازی مثبت است.

بهزادفر با بیان این که رشد قیمت نفت نیز به صورت غیر مستقیم بر بورس کشور تاثیر مثبت می گذارد، ادامه داد: از طرفی قیمت نفت نیز در یک هفته رشد سه دلاری معادل 6 درصدی داشت که این موضوع نیز می تواند موجب رشد سودآوری در شرکت های پالایشگاهی و گروه های مشتقات نفتی شود و هم نوید افزایش پلکانی نفت را به محدوده های 60 دلاری دهد.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد