Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس كالا
https://goo.gl/kGhhHi
1395/10/14 - 14:39 تاريخ انتشار: 2179 تعداد بازديد: 36922 كد خبر:
عضو کمیته فقهی سازمان بورس مطرح کرد؛
صندوق های کالایی و آپشن طلا مورد تصویب کمیته فقهی سازمان بورس
پژوهشگر ارشد مالی اسلامی و عضو کمیته فقهی سازمان بورس در خصوص راه اندازی صندوق های کالایی در بورس کالای ایران گفت: مصوبه راه اندازی صندوق های کالایی در کمیته فقهی سازمان بورس به تصویب رسیده و براساس ضوابط مصوب کمیته فقهی، تاسیس صندوق های کالایی مشکلی از نظر شرعی نخواهند داشت.


سید عباس موسویان با اشاره به راه اندازی بازار مشتقه ارزی، گفت: راه اندازی این بازار در شورای عالی بورس و همچنین کمیته فقهی سازمان بورس مورد تایید قرار گرفته است. همچنین امروز فعالان اقتصادی کشور از جمله واردکنندگان و صادرکنندگان با انواع نوسانات نرخ ارز روبه رو هستند و در مسیر فعالیت خود ریسک های زیادی را متحمل می شوند، در این بین زمان آن رسیده تا بازار مشتقه ارز با حمایت بانک مرکزی شکل بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از بورس کالا، سیدعباس موسویان، به راه اندازی آپشن طلا اشاره کرد و گفت: قرارداد آپشن نیز از از نظر فقهی مورد بررسی قرار گرفت و با سه شرط در کمیته فقهی پذیرش شده است که با توجه به رعایت آن موارد در بورس کالا، قراردادهای اختیار معامله نیز اشکال شرعی ندارند.

به گفته موسویان، این سه شرط این است که دارایی پایه باید واقعی باشد، قدرت بر تسلیم وجود داشته باشد و بازار قابل کنترل زیر نظر نهاد ناظر باشد.

این عضو شورای عالی بورس در ادامه در پاسخ به این پرسش که راه اندازی ابزارهای مالی در بورس کالای ایران را چه طور ارزیابی می کنید؟ گفت: امسال شاهد تامین مالی ۲۶۵۰ میلیارد تومانی برای پرداخت مطالبات گندمکاران از طریق انتشار اوراق سلف موازی در بورس کالا بودیم که این اقدامی پسندیده و مثبت در بازار سرمایه بود.

وی ادامه داد: همچنین بحث ها و بررسی هایی نیز در خصوص انتشار اوراق سلف پیش خرید خودرو در بورس کالا انجام شد که این اوراق می تواند در زمینه پیش خرید خودرو به عنوان اهرم کار ساز باشد.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد