Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس اوراق بهادار
https://goo.gl/RgQC15
1395/10/20 - 15:56 تاريخ انتشار: 2629 تعداد بازديد: 37046 كد خبر:
گزارش روز؛
احتمال تزریق نقدینگی بازار
شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز، با 223 واحد نزول در ارتفاع 78 هزار و 609 واحدی ایستاد. حجم معاملات بورس به استثنای معاملات بلوکی به 689 میلیون سهم، ارزش معاملات 76 میلیارد تومان و ارزش بازار به 330 هزار میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت در شاخص بورس را نماد کچاد و بیشترین تاثیر منفی در شاخص بورس را نماد های خودرو شپنا، فارس، خپارس، شبندر و فملی داشت. بیش از 66 درصد از نمادهای بورسی امروز را با کاهش قیمت پشت سر گذاشتند.

 

شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز دوشنبه 20دی ماه، با 8.40 واحد نزول نسبت به روز معاملاتی گذشته در رقم 826 واحد جای گرفت. بیش از 51 درصد از نمادهای فرابورسی امروز را با کاهش قیمت پشت سر گذاشتند. حجم معاملات فرابورس به استثنای معاملات بلوکی به 84 میلیون سهم، ارزش معاملات به 8.38 میلیارد تومان و ارزش بازار به 50 هزار میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت در شاخص فرابورس را نماد هرمز و بیشترین تاثیر منفی را نماد های مارون، میدکو، شاوان، دماوند، وهور و زاگرس داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کارگزاری بانک رفاه، شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز، با 223 واحد نزول در ارتفاع 78 هزار و 609 واحدی ایستاد. حجم معاملات بورس به استثنای معاملات بلوکی به 689 میلیون سهم، ارزش معاملات 76 میلیارد تومان و ارزش بازار به 330 هزار میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت در شاخص بورس را نماد کچاد و بیشترین تاثیر منفی در شاخص بورس را نماد های خودرو شپنا، فارس، خپارس، شبندر و فملی داشت. بیش از 66 درصد از نمادهای بورسی امروز را با کاهش قیمت پشت سر گذاشتند.

بازار سهام در سومین روز از هفته پس از برگزاری جلسات مکرر در راستای حمایت از بورس و برخی از تصمیمات اتخاذ شده، از طرفی شاهد افزایش نماد های مثبت طی روز گذشته بود؛ ولی این روند ادامه دار نبوده و طی معاملات روز جاری باز هم افزایش فشار فروش مشاهده شد.

برخی کارشناسان دلیل حرکت نزولی بازار را نبود نقدینگی لازم جهت شروع و ادامه روند مثبت می دانند؛ در حالی که دیگر کارشناسان بازار سرمایه اعتقاد دارند در صورتی شاهد رشد بازار سرمایه خواهیم بود که اقتصاد روند رو به رشد و مثبتی داشته باشد.

از طرفی، مسئولان بازار سرمایه با اتخاذ تصمیماتی در راستای همین امر سعی در افزایش نقدینگی موجود در بازار سرمایه دارند. در راستای همین تصمیمات صندوق‌های سرمایه گذاری "در اوراق بهادار با درآمد ثابت" ملزم به سرمایه‌گذاری حداقل 5 درصدی از ارزش کل دارایی‌ها در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام شدند.

از طرفی حجم منابع صندوق های درآمد ثابت در حال حاضر بیش از 120 هزار میلیارد تومان است که با در نظر گرفتن 5 درصد اعلامی حجم منابع تزریق شده به بازار نزدیک به 6 هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود. با توجه افق کوتاه مدت و ریسک بالای این منابع، پول های تزریقی از این محل به بازار عمدتا سهام کم ریسک، مطمئن و بدون نوسانات شدید را بر خواهند گزید؛ که البته برخی کارشناسان به این روش تزریق نقدینگی امید چندانی ندارند. از طرفی در بازار امروز تا لحظات پایانی شاهد حجم و ارزش معاملات بسیار پایینی در حدود 50 میلیارد تومان بودیم که برای بازار سرمایه بسیار پایین محسوب می شود.

در گروه سیمانی ها که این روزها وضعیت خوبی نداشته و همواره با کاهش قیمتی روبرو می شوند و بجز چند نماد همانند سخزر، سبجنو وسفانو که با حجم کمی با آستانه قیمتی بالا مورد معامله قرار گرفتند بقیه نماد ها با افزایش فشار فروش حتی تشکیل صف فروش دادند از آن جمله می توان به نمادهای سخوز ، سدشت، سیلام، سکرد، سغرب، سصوفی و سرود اشاره کرد.

در گروه رایانه نماد مرقام پس از بازگشایی با فشار فروش سنگینی روبرو شده و هر روز بر فروشنده های آن نیز افزوده می شود. از طرفی قبل از توقف سهم و با خبر واگذاری قرارداد صندوق های فروشگاهی به این شرکت تشکیل صف خرید داد ولی پس از تکذیب این خبر در شرایطی که سهم متوقف بود با بازگشایی نماد با فشار فروش مواجه شد در همین گروه نماد های افرا، رانفور، رکیش، آپ، رتاپ، و مداران نیز با افت قیمتی مواجه شده اند و به گفته اکثر کارشناسان به قیمت های تاریخی خود جهت حمایت نزدیک شده اند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات که شاید بتوان آنرا به عنوان منفی ترین گروه معاملات امروز نامگذاری کرد بجز نماد ختراک ، کلیه نماد ها با کاهش قیمتی روبرو شد بطوریکه نماد هایی همچون حق تقدم خپارس و خفناور با کاهش حداکثری تشکیل صف های فروش دادند بطور کلی حرکت این گروه همبستگی بالایی با شاخص همین صنعت دارند بطوریکه با شروع معاملات مثبت در برخی از نماد های همین گروه شاهد افزایش تقاضا در اکثر نماد های آن هستیم .بطور کلی معاملات امروز این گروه در قیمت های کامل منفی دنبال شد.

در این گروه شرکت مهندسی نصیر ماشین در دوره 9 ماهه منتهی به 30 آذر ماه 95 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 349 ریال سود محقق کرده است، که نسبت به مدت مشابه سال قبل 271 درصد رشد داشته است.

در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر دو نماد غاذر و غشهداب که طی روز های گذشته با صف های خرید سنگین روبرو شده، امروز را نیز با صف خرید بسته شد از طرفی اکثر نماد های این گروه نیز هم جهت با کلیت بازار در حال کاهش بودند. در حالی که بجز دو نماد فوق و غشاذر بقیه نماد ها با کاهش قیمتی بکار خود پایان دادند. از طرفی نماد غدیس که روز گذشته از طریق روش ثبت سفارش عرضه اولیه شد امروز را با صف خرید سنگین در این گروه پشت سر گذاشت. همچنین در این گروه شرکت توسعه صنایع بهشهر در دوره 9 ماهه منتهی به 30 آذر 95 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 26 ریال سود محقق کرده است، که نسبت به مدت مشابه سال قبل 24 درصد کاهش داشته است.

در گروه بانک ها و موسسات اعتباری اخباری حاکی از بازگشایی نماد های متوقف این صنعت به گوش میرسد بطوری که مسئولین یکی از این بانک ها طی اظهاراتی اعلام نموده که بزودی نماد موبوطه بازگشایی خواهد شد. از طرفی همانند روز های گذشته حجم و ارزش معاملات به شدت پایین بود و بجز نماد های حکمت، وکوثر و وانصار باقی نمادها با کاهش قیمتی مواجه شد.

در گروه های شیمیایی که اکثرا متعادل و منفی بودند، نمادهای معاملاتی شپمچا، شکلر، ساینا، شفارس و شاملا با افزایش حداکثری قیمت بکار خود پایان دادند.در حالی که در همین گروه نمادهای شفارا، شپترو، شفن، مارون، شتوکا و شاراک با معاملات منفی در قیمت های پایین بکار خود پایان دادند.

گروه قند و شکر را می توان تنها گروهی دانست که کلیه نماد های آن با کاهش قیمتی مواجه شد بطور کلی می توان گفت دیگر بتای این گروه منفی نبوده و همجهت با کاهش شاخص بازار این صنعت نیز با افزایش فشار فروش روبرو شده و معاملات منفی دارد.

در گروه های فلزات اساسی نماد های کیمیا، فسرب، فخاس، فرآور، فولاژ با افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید روبرو شد در حالی که نماد های فنورد، زنگان، فروس، فپنتا، میدکو، فنوال و فولای با کاهش قیمتی بکار خود پایان دادند.

گروه فرآورده های نفتی نیز همانند سایر گروه ها بدون استقبال خریداران روبرو شده و بجز نماد شرانل و ونفت که با افزایش ناچیز قیمتی بکار خود پایان دادند بقیه نماد ها با کاهش قیمتی روبرو شدند در این گروه نماد شپنا با معامله حدود 5 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص داد.

پ.ن: این گزارش حاوی اطلاعات بازار سرمایه، اخبار و نظرات کارشناسان شرکت کارگزاری بانک رفاه است. تاکید می شود این کارگزاری و همچنین پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، هیچگونه مسولیتی در قبال انجام هرگونه معاملات با اتکا بر این گزارش بر عهده نخواهد گرفت.

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد