Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس اوراق بهادار
https://goo.gl/EU2kCi
1395/11/16 - 17:46 تاريخ انتشار: 1850 تعداد بازديد: 37642 كد خبر:
گزارش روز؛
بازار تحت تأثیر تحولات بین الملل
در این بین بانک تجارت که در روز کاری گذشته با کاهش بیش از 30 درصدی به گردونه معاملات بازگشته، با اقبال بیشتری نسبت به مابقی شرک های گروه داد و ستد شد و بر مدار مثبت قرار گرفت. بانک صادرات همچنان گزارشات نه ماهه خود را منتشر نکرده است که به نظر می رسد به واسطه مشکلات با تصمیمات بانک مرکزی است.
 

امروز شاهد بازاری منفی همراه با فشار عرضه ها بودیم که یکی از دلایل آن را می توان به اعمال تحریم های جدید امریکا علیه برخی اشخاص و شرکت های مرتبط با ایران دانست که نشان از شرایط سیاسی پیچیده ای دارد که ایران در آینده با آن مواجه خواهد بود که البته عرضه اولیه شرکت 340 میلیارد تومانی گروه دارویی برکت نیز مزید بر علت شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کارگزاری آبان، در گروه بانکی که نیمی از نمادهای گروه متوقف بوده است شاهد معاملاتی منفی نمادها بودیم به طوری که بانک ملت در سایه حمایت حقوقی معاملاتی متعادل منفی را سپری کرده است. نمادهای حکمت، وکوثر و وسینا معاملاتی منفی را گذراندند و نماد وکار هم با صف فروش همراه بوده است. در این بین بانک تجارت که در روز کاری گذشته با کاهش بیش از 30 درصدی به گردونه معاملات بازگشته، با اقبال بیشتری نسبت به مابقی شرک های گروه داد و ستد شد و بر مدار مثبت قرار گرفت. بانک صادرات همچنان گزارشات نه ماهه خود را منتشر نکرده است که به نظر می رسد به واسطه مشکلات با تصمیمات بانک مرکزی است. لازمه بازگشایی این بانک انتشار گزارشات است که احتمالا کمی زمانبر باشد. چندی پیش خبرهایی مبنی بر تسویه مقداری از بدهی های بانک به بانک های تجاری مطرح شد که در صورت تحقق حداقل صورت های مالی ترازنامه ای بانک ها بهبود خواهد یافت.

خودرویی ها هم معاملاتی منفی را سپری کردند به طوری که قطعه سازها از فشار فروش بیشتری برخوردار بودند. نماد خساپا کمی نوسانی دنبال شد و در بازه های مثبت و منفی در رفت و امد بود. مهدی جمالی مدیر عامل سایپا با اعلام زمان عرضه اولین محصول مشترک با پژو سیتروئن در اواخر سال 2017 میلادی (زمستان سال بعد) از منتفی شدن همکاری با کیاموتورز کره خبر داد. همچنین به‌زودی نقل و ‌انتقال سهام سایپا کاشان به سیتروئن (به‌عنوان بخشی از قرارداد) انجام خواهد شد. نماد خگستر در پی اطلاعیه ایران خودرو در خصوص فروش سهام این شرکت در قیمت 700 تومان، با افزایش تقاضا در شروع بازار با صف خرید همراه بوده است اما در ادامه بازار و با شدت عرضه ها معاملاتی متعادل را سپری کرده است. نکته قابل توجه معاملات پرحجم و پرتقاضای خچرخش بوده است که بارها صف خرید آن عرضه شد ولی همچنان پرتقاضا دنبال شد و در اواخر بازار نیز در آستانه صف خرید قرار گرفت. این افزایش تقاضا شاید در راستای بهره برداری از خط تولید گیربکس آن باشد که احتمالا در سوداوری شرکت موثر باشد و در کنار آن خچرخش هم در زمره شرکت هایی قرار دارد که فروش سهام بانک پارسیان ایران خودرو، بر درآمدهای غیرعملیاتی این شرکت تاثیرگذار است.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها به تبعیت از کلیت بازار معاملاتی منفی را پشت سر گذاشتند. متانول ساز شخارک معاملاتی متعادل، اوره سازها هم منفی هستند. پتروشیمی خراسان به دلیل سرمای هوا و با خارج شدن واحدهای تولیدی از سرویس به دلیل قطع گاز تعطیل است. نماد پرحاشیه شتوکا هم پس از رشدی چشمگیر در روزهای قبل، برای دومین روز پیاپی صف فروش را تجربه کرده است. پالایشگاهی ها هم با وجود رشد بیش از 2 درصدی قیمت جهانی نفت و رسیدن نفت برنت به 57 دلار( به دلیل تحریم های جدید آمریکا بر علیه ایران)، اما همچنان به تبعیت از کلیت بازار منفی دنبال شدند که البته نماد شراز با اقبال همراه بوده و بر مدار مثبت قرار داشت. معاون وزیر نفت با تشریح جزئیات بزرگترین توافق نفتی ایران و ژاپن در صنعت پالایشگاه، از امضای ۸.۶ میلیارد دلار قرارداد توسعه پالایشگاه ها با شرکت‌هایی از ژاپن، کره و چین خبر داد. پیش بینی می شود سال آینده با افزایش ظرفیت مازاد تولید، ظرفیت صادرات فرآورده نفتی ایران به ۶۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

فلزی معدنی ها از فشار فروش بسیار بالایی برخوردار بودند به طوری که شرکت های رویی در کنار کاهش قیمت جهانی روی اکثرا با صف فروش همراه بودند. قیمت جهانی فلز روی در روزهای پایانی هفته با 2 درصد کاهش کاهش به 2،783 دلار در هر تن رسید. فولادی ها هم در کنار فملی با فشار عرضه ها دنبال شدند. اعتصاب کارگران معدن اسکوندیدا(معدن بزرگ مس در شیلی) در اعتراض به حقوق خود، احتمالا موجب روند رو به رشد قیمت مس در ماه های آتی می شود که می تواند فملی را مجددا در مرکز توجه قرار دهد. احمد مرادعلیزاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: پنج پروژه اصلی شرکت مس شامل کارخانه ذوب سرچشمه، پالایشگاه خاتون آباد، نیروگاه سیرجان، کارخانه تولید مواد ناریه در سرچشمه و بازسازی و نوسازی پالایشگاه سرچشمه و چند پروژه نوسازی و بازسازی قرار است در هفته آینده به دست رئیس‌جمهور به بهره‌برداری برسد(ایسنا).

گروه سرمایه گذاری و بیمه ای هم منفی دنبال شدند که البته منفی های گروه سرمایه گذاری پررنگ تر بوده است. در گروه سرمایه گذاری نماد وگستر همراه با صف فروش، نمادهای وساپا، وبیمه و ونیرو در آستانه صف فروش و مابقی شرکت های گروه معاملاتی منفی را سپری کردند. در بیمه ای ها نماد اتکام به صف فروش رسید و در مقابل نماد دانا تا آستانه صف خرید هم رفت ولی در ادامه بازار با شدت عرضه ها متعادل شد و دیگر شرکت های گروه منفی دنبال شدند. در گروه آی تی هم شاهد صف فروش نماد مرقام بودیم نمادی که طی روزهای اخیر با نوسانات بسیاری همراه بوده است. نمادهای مداران و رانفور در آستانه صف فروش قرار داشتند و دیگر شرکت ها اکثرا منفی بودند. نماد سیستم تنها نماد مثبت این گروه بود. 

در گروه دارویی اکثر شرکت ها معاملاتی کم حجم و منفی را سپری کردند. نماد دعبید با صف خرید، والبر مثبت و نماد دکوثر در آستانه پایینی معامله شد و دیگر شرکت ها معاملاتی منفی را گذراندند. گروه دارویی برکت فردا یکشنبه 10 درصد از سهام خود را(معادل 340 میلیون سهم) برای اولین بار در بازار دوم بورس عرضه خواهد کرد. قیمت عرضه در محدوده 220 تا 242 تومان خواهد بود که به نظر گران می آید و سهام این شرکت در این قیمت ها ارزنده نیست.

گروه غذایی هم در راستای کلیت بازار پرعرضه دنبال شدند. نماد غگلپا پس از رشدی حدود 40 درصدی، امروز عرضه شد و با توجه به شناوری کم این نماد، مجددا با صف خرید همراه شد. نمادهای غشان، غشهدآب و غشاذر به صف فروش رسیدند و نمادهای غالبر و غدیس نیز در کف قیمتی معامله شدند.  گروه های سیمانی و ساختمانی، قندی و حمل و نقلی نیز معاملاتی منفی را تجربه کردند.

در پایان معاملات شاخص کل متاثر از معاملات منفی نمادهای فملی، فولاد، مبین و دیگر شرکت های فلزی معدنی با 589 واحد افت به ارتفاع 76،825 واحدی رسید.

پ.ن: این گزارش حاوی اطلاعات بازار سرمایه، اخبار و نظرات کارشناسان شرکت کارگزاری آبان است. تاکید می شود این کارگزاری و همچنین پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، هیچگونه مسولیتی در قبال انجام هرگونه معاملات با اتکا بر این گزارش بر عهده نخواهد گرفت.

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد