Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس انرژی
https://goo.gl/PMd2xb
1395/12/03 - 13:09 تاريخ انتشار: 2398 تعداد بازديد: 38147 كد خبر:
معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت خبر داد:
امضای 19 تفاهم نامه نفتی با شرکت های خارجی
با توجه به حجم عظیم ذخایر هیدروکربوری موجود در ایران، صنعت نفت ما نیازمند سرمایه گذاری‎های گسترده بوده و نیاز به سرمایه گذاری بین ‎المللی برای رسیدن به اهداف پیش بینی شده اجتناب ناپذیر است.


معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت گفت: تاکنون برای توسعه میدانهای نفت و گاز با 19 شرکت بین‌المللی مانند شرکت شل، توتال فرانسه، اینپکس ژاپن و گازپروم نفت روسیه تفاهم نامه مطالعاتی و همکاری امضا شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، غلامرضا منوچهری گفت: برخی از این تفاهمنامهها مانند فاز ١١ پارس جنوبی در قالب موافقتنامه اصولی (HOA) پیش رفتند. در ضمن تفاهم نامه های دیگر نفتی نیز امضا می شود

وی اضافه کرد: تاکنون برای میدان های یاران، مارون، کوپال، فاز 11 پارس جنوبی، پایدار غرب، آبان، آبتیمور، منصوری، دهلران، میدان نفتی سومار، چنگوله، کرنج، شادگان، رگ سفید، چشمه خوش، دالپری، بلال، آزادگان، یادآوران و میدان گازی کیش، سوسنگرد، فرزاد بی، گلشن و فردوسی تفاهمنامه مطالعاتی امضا شده که برای مطالعه بعضی از میدان ها با بیش از یک شرکت تفاهم نامه امضا شده است.

معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ادامه داد: البته در نهایت، تکلیف توسعه میدان ها بر اساس مناقصه مشخص میشود با این تفاوت که شرکت هایی که تفاهم نامه مطالعاتی امضا کرده اند، فرصت بیشتری برای مطالعه و بررسی میدان در اختیار داشته اند.

منوچهری یادآور شد: با توجه به حجم عظیم ذخایر هیدروکربوری موجود در ایران، صنعت نفت ما نیازمند سرمایه گذاریهای گسترده بوده و نیاز به سرمایه گذاری بینالمللی برای رسیدن به اهداف پیش بینی شده اجتناب ناپذیر است.

وی بیان داشت: بر این اساس، شرکت ملی نفت ایران به دنبال جذب سرمایه خارجی همراه با انتقال فناوریهای روز برای توسعه میدانهای نفت و گاز است و می خواهد این هدف را با استفاده از قراردادهای جدید نفتی و بهره مندی از همکاریهای مشترک شرکتهای ایرانی و بینالمللی محقق سازد.

معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت درباره مزیت های سرمایه گذاری در ایران گفت: هزینه و ریسک پایین تولید نفت و گاز دو مزیت ایران برای جذب سرمایه است.

منوچهری افزود: با توجه به سطوح کنونی قیمت نفت، سرمایه گذاری در پروژههای بالادستی صنعت نفت در بسیاری از مناطق جهان توجیه اقتصادی ندارد؛ سرمایه گذاری برای توسعه میدانهای نفتی در آبهای عمیق در خلیج مکزیک یا توسعه میدانهای نامتعارف شیل اویل و شیل گاز نیز به سختی توجیه می شود.

وی اضافه کرد: ریسک سرمایه گذاری در میدانهای نفت و گاز ایران پایین است که این موضوع، انگیزه سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز کشور از سوی شرکت‌های بین‌المللی را دو چندان کرده است.

معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت درباره توسعه فازهای دوم میدان های یادآوران و آزادگان شمالی و مشارکت چینی ها در این پروژه ها، بیان داشت: برگزاری مناقصه های بین المللی برای توسعه فازهای دوم میدان های نفتی یادآوران و آزادگان شمالی در دستور کار است و شرکت های چینی هم برای ادامه همکاری باید در مناقصه شرکت کنند.

وی در ببخش دیگری از صحبت های خود گفت: شرکت سی.‎ان.‎پی.‎سی چین تمایل دارد قرارداد توسعه میدان آزادگان شمالی را ادامه دهد ولی ما اعلام کرده ایم در صورت تمایل باید در قالب قرارداد جدید همکاری را ادامه داده و در مناقصه شرکت کند که در نهایت این پیشنهاد را پذیرفتند.

منوچهری در پایان خاطر نشان شد: درباره تکلیف حضور چینیها در توسعه میدان یادآوران باید گفت که در این زمینه با شرکت سینوپک چین مذاکرات لازم انجام شده و قرار است برای توسعه این میدان نیز مناقصه بین المللی برگزار شود.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد