Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
فرابورس
https://goo.gl/HC7U5O
1395/12/08 - 13:23 تاريخ انتشار: 4672 تعداد بازديد: 38260 كد خبر:
با پذیرش در فرابورس صورت می گیرد؛
بورس کالا، نخستین شرکت بورسی در تابلوی "الف"
با برگزاری نشست خبری بررسی وضعیت شرکت بورس کالای ایران در "یک دیدار، یک عرضه"، شرکت بورس کالای ایران به عنوان اولین نماد بورسی در تابلوی "الف" فرابورس پذیرش شد.


نشست خبری "بررسی وضعیت شرکت بورس کالای ایران" در بیستمین نشست یک دیدار، یک عرضه با حضور امیر هامونی، مدیر عامل شرکت فرابورس ایران، حامد سلطانی نژاد، مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران، مجید عشقی، قائم مقام مدیر عامل بورس کالا، سید مهدی علم الهدی، معاون توسعه فرابورس ایران و همچنین جمعی از خبرنگاران امروز یکشنبه هشتم اسفند ماه 1395 در محل فرابورس ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، در ابتدای نشست خبری "بررسی وضعیت شرکت بورس کالای ایران" امیر هامونی، مدیر عامل فرابورس با اشاره به سه بازار موجود در بازار پایه فرابورس گفت: بازار پایه فرابورس شامل سه قسمت الف، ب و ج می شود و تفاوت این سه بازار پایه در شفافیت و نقدشوندگی شرکت هاست.

به گفته این مدیر ارشد، در بازار پایه "الف" تنها نهادهای مالی، بورس ها و سپرده گذاران پذیرش می شوند.

وی در این خصوص ادامه داد: بورس ها شفاف ترین شرکت ها هستند و از این روی در تابلوی "الف" پذیرش می شوند؛ و شرکت بورس کالای ایران به عنوان نخستین نماد بورسی به زودی در تابلوی "الف" فرابورس ایران پذیرش می شود.

مدیر عامل فرابورس ایران در خصوص بازار پایه ب و ج اظهار داشت: شرکت هایی که در تابلوی ب و ج پذیرش می شوند از نقدشوندگی و شفافیت کمتری نسبت به شرکت های بازار پایه الف برخوردارند. بعضا ممکن است این شرکت ها اطلاعات و صورت های مالی خود را در کدال منتشر نکرده باشند یا از ضریب نقدشوندگی کمتری برخوردار باشند.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه تاکنون هیچ شرکتی در پایه "ج" پذیرش نشده است، گفت: تا تاریخ 31 مرداد 1396 به شرکت ها در بند "الف" فرصت داده می شود تا شفافیت خود را احراز کنند در غیر اینصورت به تابلوی "ج" خواهند رفت.

در بخش دیگر این نشست، حامد سلطانی نژاد پذیرش شرکت بورس کالای ایران در تابلوی "الف" فرابورس را گامی بزرگ در شفاف سازی این شرکت خواند.

وی در ادامه با بیان بحث شرکتی شدن بورس ها گفت: از زمانی که بحث شرکتی شدن بورس ها پیش آمده است، شرکت های بورسی در بورس های دیگر پذیرش می شوند. شرکتی شدن بورس ها این امکان را فراهم می سازد که بورس ها از ساختار عضوگرا به ساختار شرکت گرا ارتقا یابند و این موضوع سبب می شود که بورس ها به عنوان یک بیزینس نگاه شود.

وی در ادامه شفاف سازی و روان سازی را ماموریت نخست بورس ها خواند و تصریح کرد: ماموریت اول بورس ها، شفاف سازی و روان سازی، چه در حوزه اوراق بهادار و چه در حوزه کالا است.

این مقام مسوول ماموریت دوم را پوشش ریسک و تامین مالی خواند و گفت: موضوع بیزینس در ماموریت های بعدی شرکت های بورسی قرار می گیرد.

سخنگوی بورس کالا در ادامه سخنان خود به ارایه آمار از ابتدای سال تا چهارشنبه چهارم اسفند سال جاری در حوزه بورس کالا پرداخت و آن را با دوره مشابه در سال گذشته مقایسه کرد و اظهار داشت: این آمارها نشان می دهد که با رشد در حجم و ارزش معاملات مواجه بوده ایم.

وی در خصوص محصولات معدنی و صنعتی گفت: حجم معاملات در این گروه نسبت به دوره مشابه در سال گذشته افزایش چندانی نداشته است؛ اما در ارزش معاملات افزایش 26 درصدی مشاهده می شود.

به گفته این مقام مسوول در حوزه کشاورزی حجم معاملات 21 درصد و ارزش معاملات 186 درصد افزایش داشته است.

سلطانی نژاد با بیان اینکه در حوزه پتروشیمی تعامل خوبی با تولید کنندگان بالادستی و پایین دستی در سال جاری ایجاد شده است، تاکید کرد: در این گروه رشد 29 درصدی در حجم معاملات و همچنین افزایش 36 درصدی در ارزش معاملات دیده می شود.

وی همچنین در خصوص محصولات فرآورده های نفتی، بازار فرعی و طلا به افزایش حجم معاملات اشاره کرد و تنها با اشاره به کاهش 9 درصدی در ارزش معاملات محصولات فرآورده های نفتی اظهار داشت: این کاهش به سبب کاهش قیمت نفت و قیمت فرآورده های نفتی بوده است.

این مدیر ارشد در ادامه به وضعیت صورت مالی شرکت بورس کالا پرداخت و گفت: در سال مالی منتهی به 94 سود خالص 230 میلیارد و 415 میلیون ریال و سود هر سهم 256 ریال محاسبه شده است.

وی سود خالص در پیش بینی سال مالی منتهی به 30 اسفند 95 را مبلغ 296 میلیارد و 292 میلیون ریال و سود هر سهم را مبلغ 329 ریال برآورد کرد.

همچنین سلطانی نژاد در خصوص پیش بینی سال مالی منتهی به 30 اسفند 96، سود خالص را 355 میلیارد و 754 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: پیش بینی می شود در این سال به هر سهم معادل 395 ریال سود اختصاص داده شود.

این مدیر ارشد در خصوص اقدامات انجام شده توسط بورس کالا در سال 95 به موارد زیر اشاره کرد:

1-      اجرای ماده 33 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی در محصولات ذرت و جو دامی:

با اجرای این ماده قانونی 85 هزار کشاورز با مکانیسم های بورسی آشنا شدند و وارد بورس کالا شدند. این ماده بار مالی دولت را به میزان قابل توجهی در خرید تضمینی کاهش داد و همچین سبب شد ابزارهای جدیدی برای توسعه بازار کشاورزی ایجاد شود.

2-      راه اندازی معاملات اختیار معامله (آپشن): این معاملات در سکه طلا ایجاد شد.

 

3-      ارتقای سامانه های معاملاتی:

سامانه جامع معاملات فیزیکی و فراهم سازی و توسعه زیرساخت های اجرای ماده 33 از جمله موارد ارتقای سامانه های معلاملاتی هستند که بر اساس آن اطلاعات کشاورزان ثبت و راستی آزمایی می شود.

4-      توسعه تالار کشاورزی:

راه اندازی معاملات گواهی سپرده زعفران، سبب تسهیل در تجارت زعفران شد. عرضه گندم صادراتی، عرضه و معامله شکر به عنوان دومین مورد در توسعه تالار کشاوری و همچنین راه اندازی معاملات گواهی سپرده پسته که در 21 اسفند ماه سال جاری ایجاد خواهد شد گام سوم در توسعه تالار کشاورزی است؛ معاملات جوجه یک روزه که از جمله معاملات موکول به آینده محسوب می شود گام چهارم محسوب می شود.

5-      تامین مالی از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد:

از این طریق تامین مالی دو هزار 650 میلیارد تومانی گندم توسط دولت جهت پرداخت پول کشاورزان، تامین مالی 200 میلیارد تومانی شرکت پتروشیمی شیراز و تامین مالی 120 میلیارد تومانی شرکت گل گهر از جمله تامین مالی از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد بوده است.

مدیر عامل بورس کالا در انتهای سخنان خود برنامه های آتی این شرکت را در سال 96 به شرح ذیل اعلام کرد:

1-      راه اندازی بازار مشتقه ارز

2-      توسعه معاملات بخش کشاورزی و همچنین افزوده شدن محصولات جدیدی بویژه در حوزه گندم به ماده 33

3-      معاملات سوآپ کالایی

4-      ایجاد ابزار پوشش ریسک بازار ساخت مسکن

5-      راه اندازی معاملات خرده فروشی در بورس کالا

6-      توسعه معاملات گواهی سپرده کالایی؛ که این مورد سبب تسهیل معاملات و افزایش نقدشوندگی خواهد شد.

7-      راه اندازی دارایی های پایه جدید در معاملات آتی اختیار و همچنین توسعه صندوق های کالایی

8-      معاملات حراج دو طرفه در بازار فیزیکی؛ معاملات در بورس کالا بر مبنای حراج یک طرفه است و رقابت از سمت خرید است و سمت فروش به حالت مزایده تامین قیمت می شود با اجرایی شدن معاملات حراج دو طرفه در بازار فیزیکی معاملات بصورت حراج پیوسته همانند آنچه که در اوراق بهادار رخ می دهد، صورت خواهد گرفت.

9-      افزایش تامین مالی شرکت ها از طریق اوراق سلف استاندارد

10-  اجرای ماده 37 قانون رفع موانع تولید؛ این ماده دلالت بر جلوگیری از خام فروشی دارد.

11- عرضه سنگ آهن در بورس کالا

12- گسترش نقش بورس کالا در تنظیم محصولات اساسی

13- عرضه کود اوره کشاورزی    

 

  

 

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد