Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بين الملل
https://goo.gl/IAwxCD
1395/12/16 - 11:39 تاريخ انتشار: 2675 تعداد بازديد: 38388 كد خبر:
قائم مقام بانک مرکزی:
روابط بین المللی بانکی در حال گذر از روزهای سخت است
ارتباطات کارگزاری، اتصال به سوئیفت، تسهیل پرداخت ها، بهبود رتبه اعتباری کشور، دسترسی به منابع، تامین اسکناس، طلا و فلزات گران بها، تامین مالی پروژه های اقتصادی کشور، آموزش استانداردهای بین المللی و امکان مشارکت در بازارهای بین المللی از دستاوردهای برجام بود.


اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی در نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی و برجام که در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه در حال برگزاری است، با تأکید براینکه هدف اصلی تحریم‌ها مربوط به روابط بانکی بود، اظهار داشت: امروز روابط بانکی در حال گذر از روزهای سخت است و ریسک کشور از منظر طرف های خارجی بهبود یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، وی اظهار داشت: اگر در گذشته تحریم ها در حوزه نظامی و اقتصادی مطرح بود، در دور جدید تحریم ها؛ صنعت نفت و نظام بانکی و ایجاد محدودیت در روابط بین المللی بانکی را نشانه رفت. اما پس از برجام در روابط بانکی گشایش حاصل شد و بانک های بزرگ در حال آمد و شد هستند و انتظار می رود موانع همکاری ها از بین برود تا بتوان دوباره روابط را از سر گرفت.

کمیجانی اظهار داشت: دو مانع عمده در این مسیر وجود دارد؛ نخست آنکه بانک های بزرگ به دلیل جرایمی که بخاطر روابط گذشته خود با ایران پرداخت کرده اند، هنوز دست به عصا هستند و دیگر آنکه بانک های ما هنوز انطباق لازم را با استانداردهای بین المللی ندارند.

وی افزود: وضعیت خاص ترازنامه بانک ها، پایین بودن سرمایه و انطباق نداشتن با مقررات بانکی ما با استانداردهای بین المللی سبب شده است تا ارتباطات بانکی با بانک های بزرگ پیشرفت چندانی نداشته باشد.

قائم مقام بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد، با اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی و استانداردهای بین المللی و نیز برنامه افزایش سرمایه بانک ها این روند در آینده بهبود یابد.

قائم مقام بانک مرکزی اقتصاد ایران را متاثر از درآمدهای نفتی دانست که سهم بسزایی در درآمدهای کشور دارد و افزود: نظام بانکی نیز نقطه آغاز هر نوع روابط بین الملل است و برای روابط تجاری و سیاسی، نیاز به روابط بانکی دارد.

کمیجانی تاکید کرد: در یک دهه گذشته 80 تا 85 درصد واردات ما از نوع کالاهای واسطه ای، سرمایه ای و مواد اولیه برای صنایع داخلی اعم از مونتاژ و غیرمونتاژ بوده و از این رو این تحریم ها تجارت ایران را هدف قرار دادند تا صنعت و تولید را تحت تاثیر قرار دهند که به تبع آن در نرخ تورم، بیکاری، نرخ ارز و رشد اقتصادی اثرگذار است.

وی یادآور شد: رشد اقتصادی منفی در سال های 1390 و 1391 در واقع تاثیر مستقیم و ناشی از تحریم ها بود و البته علل دیگری هم داشت که به سیاست های اقتصادی داخلی ما باز می گشت که دقیق و کارشناسانه نبود.

قائم مقام بانک مرکزی افزود: هدف اصلی تحریم ها در تحریم روابط بانکی، ایجاد اخلال در تجارت ایران بود و جز تعداد محدودی از بانک ها که روابط بانکی آنها به طور محدودی اجازه فعالیت داشتند، سیستم بانکی کشور دچار اخلال شد.

کمیجانی به مذاکرات هسته ای در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: نتیجه اولیه این مذاکرات تا پیش از برجام، وضع نشدن تحریم جدید، آزاد شدن بخشی از منابع بلوکه شده ایران، تسویه حساب با سازمان های بین المللی و نیز نقل و انتقل ارز دانشجویی بود.

وی به مذاکرات برجام اشاره کرد و گفت: نتیجه اصلی برجام این بود که همه تحریم های سازمان ملل در عرصه نفتی و بانکی لغو شد که در حقیقت همان تحریم های سازمان مللی بود که شرایط سختی را برای اقتصاد ایران فراهم کرده بود که یکی از آنها هزینه بالای نقل و انتقال وجوه بانکی بود.

قائم مقام بانک مرکزی گفت: اصلاح اقتصادی و بانکی کشور در دولت آغاز شد و طرح  اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب، سبب شد تا دولت گام بلند خود را برای بهبود فضای کسب و کار بردارد که نتیجه اولیه آن رشد اقتصادی سه درصدی در سال 1393 بود.

کمیجانی گفت: در زمان تحریم ها به خریداران نفت ایران تکلیف شده بود هر 6 ماه 20 درصد از خرید خود کم کنند و آمارها نشان می دهد صادرات به زیر یک میلیون بشکه در روز رسیده بود، اما بعد از برجام این رویه معکوس شد و چند ماه پیش وزارت نفت اعلام کرد تولید نفت به مرز زمان قبل از تحریم نزدیک شده است.

قائم مقام بانک مرکزی افزود: تحریم های سازمان ملل به طور آرام و تدریجی اعمال شد و طبیعی است که بازگشت به آن زمان بر باشد.

وی به سیاست های آمریکا بعد از انتخاب ترامپ اشاره کرد و گفت: خوشبختانه سید عباس عراقچی می گوید حال برجام خوب است و درست است که آمریکا بدعهدی داشته اما آثار پایبند نبودن آن، برایش هزینه داشته است.

کمیجانی ارتباطات کارگزاری، اتصال به سوئیفت، تسهیل پرداخت ها، بهبود رتبه اعتباری کشور، دسترسی به منابع، تامین اسکناس، طلا و فلزات گران بها، تامین مالی پروژه های اقتصادی کشور، آموزش استانداردهای بین المللی و امکان مشارکت در بازارهای بین المللی را از دستاوردهای برجام ذکر کرد.

در پایان قائم مقام بانک مرکزی خواستار آن شد که لغو تحریم های نوع اول هم از سوی وزارت امور خارجه پیگیری شود تا وضعیت مطلوب تری را در آینده داشته باشیم.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد