Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس كالا
https://goo.gl/PuKHMY
1395/12/15 - 12:50 تاريخ انتشار: 4949 تعداد بازديد: 38418 كد خبر:
مدیرعامل بورس کالا در گفتگو با "سنا" مطرح کرد؛
آغاز معامله پسته از فردا در بورس کالا با حضور وزیر اقتصاد
ایران از کانال بورس کالا، تعیین کننده قیمت پسته دنیا می شود
فردا معاملات پسته در بورس کالا با حضور وزیر اقتصاد در محل بورس کالای ایران برگزار خواهد شد. بدین ترتیب ایران از این پس به عنوان مرجع قیمت گذاری پسته در سطح منطقه و بین المللی مطرح خواهد شد.

 

پسته یکی از کالاهای استراتژیک کشور است و از این روی لازم است تسهیلاتی در جهت تجارت پسته در کشور ایجاد شود. به این ترتیب که ایجاد بازاری منسجم که به عنوان مرجعی برای قیمت روزانه محصول پسته در نظر گرفته شود، لازم نظر می رسد.

مدیرعامل بورس کالای ایران در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، ضمن بیان مطلب فوق، گفت: در حوزه محصول پسته لازم است بازاری داشته باشیم تا از طریق آن به صورت روزانه از قیمت استراتژیک این محصول باخبر شویم. از آنجا که ایران تولید کننده دوم پسته در سطح جهانی است، از طریق امکاناتی که بورس در اختیار ما قرار می دهد، می توانیم در مورد قیمت های جهانی نیز مذاکراتی داشته باشیم.

به گفته حامد سلطانی نژاد، عدم حضور بازار منسجم داخلی دلیل مهمی در سکوت ایران در حوزه قیمت گذاری محصول پسته در سطح بین الملل است و ایجاد بورس پسته، ایران را به کشور مرجع در خصوص قیمت گذاری این محصول تبدیل خواهد کرد.

وی با اشاره به نقش قدرتمند بورس ها در قیمت گذاری محصولات و کالاها خاطرنشان کرد: قیمت ها در بازارهای جهانی عموما به وسیله قراردادهای موکول به آینده تعیین می شود. این قراردادها از نوع قراردادهای استانداردی مانند فیوچرز یا آپشن و نیز قراردادهایی از قبیل سلف یا فوروارد هستند؛ و این بورس ها و اتاق های بورس هستند، که این قراردادها را تنظیم می کنند و در اختیار فعالان قرار می دهند.

این مدیر ارشد ادامه داد: هنگامی که بازار داخلی پسته شکل بگیرد، با به کار گرفتن ابزارهای مالی همچون فیوچرز یا آپشن می توان برای بازار آینده نگر این محصول نیز برنامه ریزی کرد. با این اقدام، ایران می تواند مرجعیت قیمتی خود را در دنیا به دست آورد.

به گفته مدیرعامل بورس کالا، با طراحی ابزارهای مالی، کشاورزان و تجار می توانند معاملات موکول به آینده و آینده نگر داشته باشند و در خصوص قیمت ها نقش آفرینی کنند.

وی با بیان اینکه بورس کالا در صدد است تا حداقل در حوزه قیمت پسته در منطقه نقش آفرین باشد، تاکید کرد: بورس کالا در صدد است تا حداقل در حوزه قیمت پسته در منطقه نقش آفرین باشد و کسانی که به دنبال تجارت پسته هستند بورس کالای ایران را به عنوان یکی از مراجع اصلی قیمت در نظر داشته باشند.

 

روش عرضه پسته در بورس کالا

سلطانی نژاد در ادامه گفتگوی خود با "سنا" به نحوه معاملات پسته در بورس کالا اشاره کرد و گفت: عرضه پسته در بورس کالا به دو صوت خواهد بود؛ مدل اول به صورت عرضه فیزیکی است، که از همان مکانیزم کالاهای دیگر در بورس کالا برخوردار است. در این روش، نخست استاندارد کالا، مورد ارزیابی قرار می گیرد و سپس اطلاعیه عرضه آن منتشر می شود و خریداران نیز در سیستم مبتنی بر تقاضا کالا را خریداری می کنند.

وی مدل دوم را اینگونه تشریح کرد: مدل دیگر، مدل گواهی سپرده است. در مدل گواهی سپرده، پسته در انبارهایی که در شهرهایی مانند رفسنجان یا سایر شهرهایی که تولید کننده پسته هستند، پذیرش می شوند. این انبارها از امکانات و استاندارهای خاصی برخوردارند؛ چرا که پسته از شرایط نگهداری ویژه ای برخوردار است. پسته ای که به این انبارها سپرده می شود جز استاندارها و گریدهایی خواهد بود که بورس کالا به عنوان گریدهای بین المللی می شناسد. پس از پذیرش پسته در انبارهای بورس کالا، گواهی سپرده آن در بورس کالا صادر خواهد شد و مورد مبادله قرار خواهد گرفت.

سخنگوی ارشد بورس کالا، حضور بازیگران خرد و کمرنگ شدن واسطه گری در مدل دوم را از جمله مزیت های این روش برشمرد و گفت: خاصیت این بازار این است که افرادی که بازیگر خرد هستند، مانند کشاورزان یا تجاری که در حوزه تجارت پسته کار می کنند حتی با مقادیر کم پسته می توانند در این بازار نقش آفرینی کنند و در سمت عرضه یا تقاضا قرار بگیرند و از این طریق واسطه های غیرضروری هم کمتر می شود.

وی ادامه داد: از طرف دیگر، گواهی سپرده کالا این امکان را فراهم می کند که بازار روزانه و مستمر در پسته نیز به وجود بیاید؛ چرا که هر مقدار مشخصی از پسته، معادل یک ورقه بهادار خواهد بود و مبادلاتی که بر روی این کالا صورت می گیر،د می تواند مرجعیت قیمتی را برای پسته در بازار داخلی به ارمغان بیاورد.

 

آغاز معامله پسته در بورس کالا با حضور وزیر اقتصاد

سلطانی نژاد با بیان اینکه معامله پسته از فردا در بورس کالا آغاز می شود، اظهار داشت: مراسم افتتاحیه معاملات پسته در بورس کالا با حضور، وزیر اقتصاد در محل بورس کالا فردا دوشنبه 16 اسفند ماه ساعت 10:30 برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: آغاز معامله پسته در بورس کالا براساس مذاکرات و برنامه هایی است که شرکت بورس کالا با شرکت هایی که بازیگران اصلی پسته هستند (شرکت هایی مانند شرکت تعاونی پسته رفسنجان، شرکت تعاونی پسته سیرجان و اتاق بازرگانی کرمان)، داشته است.

مدیرعامل بورس کالا با بیان اینکه ایجاد تالار صادراتی پسته از اهداف دیگر در خصوص بورس پسته خواهد بود، عنوان کرد: برای تاسیس تالار صادراتی پسته، نخست نیاز هست تا بازار منسجم داخلی شکل بگیرد و فعالان حوزه پسته در این بازار حضور یابند و سپس در مورد عرضه در رینگ صادراتی و نیز حضور فعالان خارجی نیز تصمیم گیری های مقتضی لحاظ خواهد شد.

به گفته سلطانی نژاد، پسته کاران تمام استان ها می توانند وارد این حوزه شوند و محدودیتی از این دست وجود ندارد و تمام فعالان پسته چه تجار و چه کشاورز می توانند به شبکه کارگزاری بورس کالا مراجعه داشته باشند و معاملات خرید یا فروش خود را در ساختار بورس کالا انجام دهند.

 

پیش بینی چشم انداز روشن از بورس پسته

سخنگوی ارشد بورس کالا میزان استقبال از بورس پسته را در ارتباط مستقیم با میزان فرهنگ سازی در این زمینه دانست و تصریح کرد: انتظاری که از استقبال از عرضه پسته در بورس کالا می رود، ارتباط مستقیمی با میزان فرهنگ سازی بورس و آشنایی فعالان در این زمینه دارد.

وی عرضه پسته در بورس کالا را تنها گام نخست در این امر تلقی کرد و افزود: در جلسه فردا تازه شروع کار است و تنها آغاز رسمی معاملات است و پس از آن سلسه نشست های تخصصی با فعالان پسته خواهیم داشت و این نشست ها در کرمان و رفسنجان برگزار خواهد شد.

سلطانی نژاد تاسیس شرکتی در رفسنجان را گام مهمی در زمینه فرهنگ سازی خواند و گفت: شرکتی در رفسنجان با همت شرکت تعاونی پسته رفسنجان، که یکی از بازیگران اصلی در حوزه پسته در کشور است، تاسیس شده است و این شرکت از تمامی کشاورزان پسته دعوت به عمل خواهد آورد تا مکانیزم بورس کالا آشنا شوند.

وی خاطر نشان کرد: ما کار فرهنگ سازی را ادامه خواهیم داد و هر چقدر در کار فرهنگ سازی موفق تر باشیم، بی تردید این بازار گسترش بیشتری خواهد داشت.

مدیرعامل بورس کالا، آینده پسته در بورس کالا را روشن دانست و گفت: من آینده را آینده روشنی در خصوص این محصول می دانم. براساس پیش بینی هایی که فعالان حوزه پسته داشته اند از 600 هزار تن پسته تولیدی که در کل دنیا تولید خواهد شد، بالغ بر 250 هزار تا 300 هزار تن از این محصول در اختیار ایران خواهد بود و این موضوع بیانگر این است که سال آینده سال خوبی از جهت عرضه پیش بینی می شود.  

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد