Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
روی خط رسانه ها
https://goo.gl/mkzngu
1395/12/15 - 16:00 تاريخ انتشار: 3250 تعداد بازديد: 38427 كد خبر:
دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار:
ناپدید شدن تضامین برخی کارگزاری‌ها سهوی بود/ عدم اصرار بر تسویه معاملات اعتباری در شب عید
به گفته دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، طی دو روز معاملاتی در اوایل هفته گذشته، سهام تضمین مشتریان برخی از کارگزاری‌ها از حالت فریز خارج و بدون اطلاع کارگزار ناظر به کارگزاری دیگری منتقل شده بود که با پیگیری شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه (سمات) و کانون کارگزاران این مشکل به سرعت برطرف شد.

 

دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه مشکل ناپدید شدن سهام تضامین فریز شده برخی مشتریان کارگزاری‌ها برطرف شده، عنوان کرد: لزومی برای اصرار کارگزاری‌ها مبنی بر تسویه معاملات اعتباری در پایان سال نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از فارس، دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: طی دو روز معاملاتی در اوایل هفته گذشته، سهام تضمین مشتریان برخی از کارگزاری‌ها از حالت فریز خارج و بدون اطلاع کارگزار ناظر به کارگزاری دیگری منتقل شده بود که با پیگیری شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه (سمات) و کانون کارگزاران این مشکل به سرعت برطرف شد.

روح الله میر صانعی با بیان اینکه بروز این مشکل ناشی از استباه سهوی بوده و اهمیت چندانی را برای بازار ندارد، درباره دلیل واکنش سریع کانون کارگزاران در نامه نگاری به شرکت سپرده گذاری مرکزی عنوان کرد: این موضوع از آن جهت برای کارگزار اهمیت دارد که در ازای قبول تضامین و فریز سهام اقدام به ارایه تسیهلات اعتباری شده، ولی یک مرتبه با ناپدید شدن این تضامین در حساب‌ها مواجه شده است.

این مقام مسئول در برابر این پرسش فارس که فشار فروش سهام از سوی برخی معامله گران به دلیل آنچه که اصرار بر تسوه معاملات اعتباری کارگزاری‌ها در روز های پایانی سال عنوان شده تا چه حد می‌تواند روند بازار سهام را تحت تاثیر منفی خود قرار دهد؛ پاسخ داد: در حال حاضر رقم دقیقی از حجم اعتبارهای تخصیص شده از سوی شرکت‌های کارگزاری به مشتریان در دست نیست، اما اینکه عنوان می‌شود اصرار کارگزاری‌ها ناشی از فشار بانک‌ها برای تسویه تسهیلات اعطایی بوده به دلیل تعامل شرکت‌های کارگزاری با بانک ها و موسسات اعتباری و همچنین موعدهای زمانی تعیین شده برای تسویه اعتبارات حرف قابل اتکایی نیست.

میر صانعی تاکید کرد: اینکه لزوماً بر تسویه معاملات اعتباری مشتریان از سوی کارگزاری ها در پایان سال تاکید شود، اقدام درستی نیست.

وی افزود: به دلیل آنکه سال مالی نیمی از شرکت‌های کارگزاری، پایان اسفند ماه هر سال است، علاقه زیادی برای تراز شدن حساب ها همزمان با بستن دفاتر حسابداری وجود دارد و این در حالی است که به لحاظ موعد زمانی تعیین شده برای حساب های اعتباری تسویه این حساب ها چندان در اولویت نیست.

 

به گفته وی ورود و خروج تسهیلات اعتباری کارگزاری ها همواره در گردش بوده و اعطای آنها به مشتریان با توجه به گردش معاملات چندان ریسک قابل توجهی را در صورت ثابت بودن سایر شرایط متوجه بازار نمی‌کند. تسهیلات اعتباری از ضریب مشخصی برخوردار است که در صنعت کارگزاری چندان بالا نیست.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد