Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
روی خط رسانه ها
https://goo.gl/pjNy4y
1395/12/16 - 11:52 تاريخ انتشار: 1384 تعداد بازديد: 38436 كد خبر:
مدیرکل امور بین الملل بانک مرکزی:
نوسان ارزی کشور امسال 5 درصد بود
مدیرکل امور بین الملل بانک مرکزی گفت، پس از برجام با اگزیم بانک چین و دولت روسیه برای تامین مالی خارجی توافق شده و کشورهای اتریش، ایتالیا ، فرانسه و آلمان نیز اعلام آمادگی کرده اند که پیش نویس قراردادهای خط اعتباری در دست تهیه است.


حسین یعقوبی روز دوشنبه در کنفرانس ملی اقتصاد مقاومتی برجام که در مرکز مطالعات وزارت امورخارجه برگزار شد، نبود امکان نگهداری حساب های ارزی نزد بانک های خارجی، نبود امکان مبادلات ارزی، خرید و فروش اوراق قرضه و سپرده گذاری نزد بانک های کارگزار، میسر نبودن فروش اسکناس به بانک مرکزی ، نفروختن طلا، افزایش هزینه تامین طلا و اسکناس مورد نیاز، افزایش هزینه های نقل و انتقال ارزی، افزایش ریسک هلی عملیاتی، ایجاد وقفه در نقل و انتقال ارزی، کاهش و یا توقف فعالیت شعب بانک ها در خارج از کشور و قطع همکاری سوئیفت با نظام بانکی کشور را از تاثیر تحریم ها بر روابط کارگزاری کشور عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، وی درباره تاثیر برجام در نظام بانکی گفت: دردوران پسابرجام روابط کارگزاری با ٢٣٨ بانک دنیا شروع شد و درصد قابل توجهی از مشکلات مرتبط با گشایش حساب تبدیلات ارزی، سپرده گذاری ارزی ، خرید و فروش طلا و اسکناس شامل دلار، کاهش هزینه ها برای نقل و انتقال ارزی صورت گرفت.

مدیر کل امور بین الملل بانک مرکزی ادامه داد: همچنین با رفع تحریم ها و اجرای برجام، بانک مرکزی 40 حساب نزد کارگزاران مختلف اروپایی و آسیایی افتتاح کرد. فعالیت شعب بانک ها در خارج از کشور از سرگرفته شد و افتتاح دفتر نمایندگی بانک های خارجی، اتصال تمامی بانک ها به سیستم سوئیفت از دیگر دستاوردهای رفع تحریم ها در پسابرجام است.

یعقوبی افزود: نرخ کارمزد صدور حواله ارزی با اجرای برجام کاهش چشمگیری یافت، به طوری که این میزان برای یورو چین از پنج درصد به سه و هشت دهم درصد ، لیر ترکیه از پنج و پنج دهم درصد به 2 و هفت دهم درصد ، روپیه از 6 و سه دهم درصد به سه و هفت دهم درصد و یورو از پنج و پنج دهم درصد به سه و سه دهم درصد رسیده بود.

یعقوبی با بیان اینکه در زمان تحریم‌ کاهش تعداد بانک‌های کارگزار و نبود امکان انتقال ارز توسط بانک ها، پرداخت وجه کالاهای وارداتی را با مشکل مواجه کرد، افزود: وضعیت به گونه ای بود که سازوکار پرداخت از گشایش اعتبار اسنادی به سمت حواله ارزی به رغم تبعات منفی آن سوق داده شد.از جمله این تاثیرها می توان استفاده نکردن از مجاری رسمی برای خرید، حمل و بیمه کالاهای وارداتی، افزایش هزینه نقل و انتقالات ارزی، افزایش ریسک های مترتبه و افزایش قیمت تمام شده کالاهای وارداتی به کشور را ذکر کرد، اما پس ازاجرایی شدن برجام درصد رشد مبلغ و تعداد اعتبارات اسنادی گشایش شده نسبت به حواله‌های ارزی صادره با استفاده از آمار برگرفته از پرتال ارزی افزایش داشته است.

مدیرکل امور بین الملل بانک مرکزی با بیان اینکه قبل از سال 1385 با توجه به وجود قراردادهای متعدد خط اعتباری با بانک های درجه یک اروپایی و آسیایی و تمایل و رقابت آن بانک ها برای ارایه تسهیلات امکان اخذ تسهیلات به صورت کامل فراهم بوده است، گفت: تنها عامل محدود کننده برای اخذ تسهیلات، محدودیت بودجه ای سالانه برای اخذ تسهیلات فاینانس و رعایت رقم مندرج در قوانین برنامه توسعه بوده است. بطوریکه در بین سال‌های 1374 تا سال 1383 تأمین مالی بیش از 800 طرح در مجموع به مبلغ حدود 30 میلیارد دلار از محل قرارداد‌های مالی منعقده قبلی با بانک‌های خارجی انجام شده‌است.‏

یعقوبی افزود: از سال 1385 به بعد با توجه به تغییر شرایط سیاسی بین المللی و همچنین تغییر مناسبات جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اروپایی و به تدریج با وضع تحریم های مختلف ارائه تسهیلات صرفا به طرح های در حال اجرا ادامه پیدا کرد . با توجه به اینکه اغلب تسهیلات با پوشش موسسات بیمه صادراتی کشورهای تسهیلات دهنده ارایه می شود و موسسه های یاد شده نیز اکثرا ماهیت دولتی داشته و تحت قوانین کشور متبوع خود قادر به صدور پوشش بیمه ای برای ایران نبودند.

وی گفت: باوجود تمایل بانک های کارگزار خارجی روند اخذ تسهیلات مالی خارجی دچار مشکل شد. در نهایت با شدیدتر شدن تحریم ها و اعمال جریمه بر چند بانک اروپایی ارایه تسهیلات به شکل کامل متوقف شد به نحوی که بانک های کارگزار از انجام مکاتبه با سیستم بانکی هراس داشته و تمام روابط کارگزاری را حتی به منظور اخذ مطالبات و باز پرداخت اقساط قطع کردند.

یعقوبی با یادآوری اینکه در زمان تحریم ها کشورهای خریدار نفت ایران تنها پول نفت را در یک حساب شارژ می کردند و حتی اجازه نمی دادند این منابع به کشور ثالث منتقل شود، گفت: این رویه سبب تحمیل فروش یک محصول از یک کشور به ما شده بود .

وی گفت: به دلیل دسترسی نداشتن به منابع ، توان کنترل نوسان های لحظه ای و شدید در بازار ارز از ما سلب شده بود.

مدیر کل امور بین المل بانک مرکزی نبود امکان مدیریت ذخایر ارزی کشور را از مشکلات دوران تحریم بیان کرد و گفت: بانک مرکزی به نحوی عمل می کرد که در بازار ارز بین الملل و خرید الکترونیکی طلا و فلزات گرانبها فعال بود و حق انتخاب کارگزار را داشت، خریدهای طلا به خریدهای فیزیکی رسید که ریسک و هزینه بالایی داشت.

یعقوبی، شرایط دوران تحریم را غیرمعمول و غیراستاندارد بیان کرد و گت: پس از برجام بانک مرکزی هزینه های بالقوه و بالفعل ناشی از تحریم ها را محاسبه کرد.

وی گفت: امروز امکان دسترسی 100درصدی به منابع و انتقال آن برای بانک مرکزی به طور کامل فراهم است و اگر ذخایر ما در بانکی مانده، به تصمیم و اراده خود ایران بوده و اگر به جای دیگری انتقال یافته باز هم به خواست ایران بوده ، به شکلی که نه تنها حساب های بانک مرکزی بلکه حساب های شرکت ملی نفت در دسترس است.

وی تنوع بخشی به ذخایر و منابع ارزی برای حفظ ارزش ذخایر، پرداخت بدهی های ارزی کشور به مجامع بین المللی و مدیریت بازار ارز را از دیگر دستاوردهای برجام برشمرد و گفت: امسال نوسان ارزی در کشور حدود پنج درصد بوده در حالی که یورو حدود 18 درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است.

مدیرکل امور بین الملل بانک مرکزی گفت، پس از برجام با اگزیم بانک چین و دولت روسیه برای تامین مالی خارجی توافق شده و کشورهای اتریش، ایتالیا ، فرانسه و آلمان نیز اعلام آمادگی کرده اند ک پیش نویس قراردادهای خط اعتباری در دست تهیه است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد