Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
روی خط رسانه ها
https://goo.gl/KHpyho
1395/12/16 - 13:02 تاريخ انتشار: 2437 تعداد بازديد: 38437 كد خبر:
استارتاپ ها، سربازان جنگ اقتصادی
شرکت های نوپا (استارتاپ ها) سربازان جنگ اقتصادی اند که به شرط یاری رسانی، می توانند به ژنرال های آینده جنگ تبدیل شوند.


بر اساس تعاریف موجود استارتاپ یک شرکت موقت و نوپاست که راه‌حلی نوین را برای حل یک مساله ارایه می‌کند که البته برای موفقیت این راه حل تضمینی وجود ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، استارتاپ، یک تجارت نوپا در قالب یک یا چندین شرکت یا سازمان موقت تعریف شده که در پی ایجاد و راه‌اندازی یک الگوی تجاری جدید در زمینه‌ خاصی است.

در این تعریف، نوآوری به عنوان ویژگی اصلی استارتاپ عنوان و به این نکته اشاره شده است که در باور عمومی، استارتاپ‌ها معمولا ماهیتی مرتبط با فناوری دارند اما این موضوع همیشه صحت ندارد. ویکیپدیا درونمایه‌ استارتاپ را در جاه طلبی، نوآوری و تلاش برای رشد در سطح جهانی تعریف کرده است.

بسیاری از افراد استارتاپ را فرهنگ نوینی برای اندیشه‌های نو و خلافیت بر فراز اندیشه‌های موجود می‌دانند که هدف از آن برطرف کردن مشکلات موجود در نقاط کلیدی است.

برخی نیز معتقدند استارتاپ فقط یک سازمان موقت به شمار می رود که با هدف یافتن یک مدل کسب و کار تکرارپذیر و مقیاس پذیر به وجود آمده است.

جایگاه استارتاپ ها در رقابت اقتصادی

در همین پیوند، یک فعال بخش فناوری های مالی (فین تک) گفت: در دهه های گذشته شاهد بروز و ظهور جنگ اقتصادی در جهان هستیم، به طوری که حتی برخی اوقات رییس جمهوری یک کشور از کشور دیگری می خواهد فضای اقتصادی بیشتری را برایشان فراهم کند.

به گفته « مصطفی نقی پورفر» داور نخستین جشنواره و دومین رویداد نوآورانه فناوری های مالی (فین تک)، جبهه اصلی این جنگ اقتصادی که اغلب پنهان است، بازار بالقوه آن کشور، فرمانده این جنگ دولت و ژنرال های این ارتش شرکت های بزرگند. همچنین شرکت های متوسط و کوچک افسران و درجه داران آن به شمار می روند.

وی اضافه کرد: شرکت های نوپا (استارتاپ ها) سربازان جنگ اقتصادی اند که به شرط یاری رسانی، می توانند به ژنرال های آینده جنگ تبدیل شوند.

وی گفت: حمایت از استارتاپ ها به عنوان شرکت های دانش بنیان همسو با اقتصاد مقاومتی است و به توانمند شدن بیش از پیش اقتصاد کمک می کند؛ این شرکت ها می توانند بسادگی وارد بازارهای دیگر شده و بازار داخل را از دسترس دیگر رقبا خارج کنند.

لزوم تغییر مسیرهای حمایتی

داور نخستین جشنواره و دومین رویداد نوآورانه فناوری های مالی تصریح کرد: تاکنون دولت برای حمایت از استارتاپ ها تلاش زیادی کرده که نسبت به سال های گذشته قابل قدردانی است اما مسیر حمایت دولت باید تغییر یابد.

نقی پورفر ادامه داد: در یک ارتش واقعی، در وهله نخست به ژنرال ها و افسران و سپس به سربازان یاری رسانی می شود. بر این اساس دولت نیز نباید حمایت از شرکت های بزرگ را فراموش کند یا کم اهمیت برشمارد.

وی گفت: دولت تاکنون سعی کرده است به طور مستقیم از استارتاپ ها حمایت کند که چنین نگاهی اشتباه است.

این فعال بخش خصوصی تاکید کرد: دولت باید کمک کند فضای کسب و کار مناسب در داخل ایجاد شود و در این صورت، شرکت های بزرگ نخستین داوطلبانی به شمار می روند که کمک می کنند سیاست های کلان دولت و برنامه های اقتصاد مقاومتی در کشور جاری و ساری شود.

یاد آور می شود: فین تِک به کسب و کارهای نوپای فناوری محور و فعال در بخش خدمات مالی اطلاق می شود. بر اساس یک مطالعه در سال 2016، در رشد و توسعه فین تک ها چهار عامل افزایش انتظارات مشتریان، وجود منابع ریسک‌پذیر (وی.سی)، کاهش موانع ورود و نیز رشد نوآوری‌های فنی موثر بود.

فین تک ها و استارتاپ ها به دلیل ماهیت چابک و نوگرایانه خود می توانند در پیشبرد اقتصاد مقاومتی و نگاه درونزایی و برونگرایی آن نقش موثری داشته باشند.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد