Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس كالا
https://goo.gl/TKxZzV
1395/12/16 - 13:43 تاريخ انتشار: 2651 تعداد بازديد: 38446 كد خبر:
با آغاز معاملات امروز؛
پسته به بورس لبخند زد
مراسم افتتاح معاملات پسته در بورس کالای ایران امروز، دوشنبه 16 اسفند ماه 95 با حضور وزیر امور اقتصاد و دارایی، علی طیب نیا، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، دکتر شاپور محمدی، مدیرعامل بورس کالای ایران، حامد سلطانی نژاد، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، محمدرضا پور ابراهیمی و جمعی از فعالان حوزه کشاورزی و خبرنگاران در محل بورس کالای ایران برگزار شد.


تالار تخصصی معاملات و ایستگاه های معاملاتی پسته در بورس کالا با حضور وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادر، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، شرکت تعاونی پسته رفسنجان و مدیران ارشد بازار سرمایه معاملات پسته آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، حامد سلطانی نژاد در مراسم رونمایی از عرضه پسته در بورس کالا، در خصوص روند بستر سازی نخستین معامله پسته در بورس کالا اظهار داشت: رقابت خوبی بر سر محصولات کشاورزی با کیفیت در بورس کالا شکل گرفته و البته تنظیم بازار محصولات کشاوزی نیز از این طریق رخ داده است.

این مدیر ارشد در خصوص بازاری شدن محصولات کشاورزی، گفت: در بازاری شدن محصولات کشاورزی، بحث قیمت گذاری مطرح می شود. موضوع دیگر تفاوت میان محصول باکیفیت و محصول بی کیفیت است و بورس کالا در این زمینه ادعا دارد که می تواند مرجعی برای قیمت گذاری و کنترل کیفیت محصولات عرضه شده در بورس کالا قرار بگیرد.

مدیر عامل بورس کالای ایران در ادامه به مزیت قراردادهای بلند مدت بر روی محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: تنظیم بازار محصولاتی مانند ذرت، جو، گندم و مرغ می تواند با قراردادهای بلند مدت در ساختار بورس اتفاق افتد. برای مثال تنظیم قراردادهای سلف شکر از چند ماه قبل در بستر بورس کالا می تواند علاوه بر آسان شدن کنترل بازار، برآوردی از میزان مصرف این محصول را نشان دهد. 

وی بورس ها را مکان مناسبی برای قراردادهای آینده نگر دانست و گفت: قرارداهای بلند مدت قراردادهایی هستندکه به مدیریت تامین معاش در کشور کمک می کند. در واقع پتانسیل قراردادهای بلند مدت در بورس ها بسیار بالاست به طوریکه در سال 95 کل معاملات بورس کالای ایران رشد 31 درصدی حجم و رشد 87 درصدی ارزش را تجربه کرد که بخش عمده ای از این رشد در قراردادهای مشتقه و آینده نگر بود.

این مدیر ارشد در ادامه به تشریح عملکرد و برنامه های بورس کشاورزی طی سال 95 پرداخت و افزود: نگاهی به آمار معاملات بورس کالا طی سال جاری نشان می دهد که از ابتدای سال تا 13 اسفند ماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در اکثر حوزه ها با رشد حجم و ارزش معاملات رو به رو بوده ایم ودر این مدت بخش کشاورزی به مدد وزیر جهاد کشاورزی جایگاه قابل ملاحظه ای در بورس کالا پیدا کرده است.

مدیر عامل بورس کالای ایران در این خصوص اضافه کرد: در سال گذشته 753 هزار تن محصول در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت که در سال 95 این عدد به 2 میلیون و 360 هزار تن رسید که نشان می دهد حجم محصولات کشاورزی درصد قابل قبولی افزایش پیدا کرده است. همچنین طی این مدت اقدامات بسیار جدی نیز در این حوزه انجام شد تا شاهد رشد 213 درصدی حجم و 189 درصدی ارزش معاملات باشیم.

وی افزود: در واقع با اجرای ماده 33 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی بر روی دو محصول جو و ذرت، رقمی بالغ بر یک میلیون و 150 هزار تن محصول جو و عددی نزدیک به 600 هزار تن ذرت مورد معامله قرار گرفت که عدد قابل توجهی به شمار می رود.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد