Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس اوراق بهادار
https://goo.gl/HLS1pd
1395/12/16 - 15:51 تاريخ انتشار: 3000 تعداد بازديد: 38453 كد خبر:
گزارش روز؛
واکنش بازار به فروش مشتریان اعتباری
شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز، دوشنبه 16 اسفند ماه 95، با 22 واحد صعود در ارتفاع 76 هزار و 789 واحدی ایستاد. حجم معاملات بورس به استثنای معاملات بلوکی به 491 میلیون سهم، ارزش معاملات 99 میلیارد تومان و ارزش بازار به 321 هزار میلیارد تومان رسید.

 

در جریان داد و ستدهای امروز، بیشترین تاثیر مثبت در شاخص بورس را نمادهای فارس، همراه، حکشتی، کگل و فملی بیشترین تاثیر منفی در شاخص بورس را نماد های رمپنا و شتران داشت. بیش از 61 درصد از نمادهای بورسی امروز را با کاهش قیمت پشت سر گذاشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کارگزاری بانک رفاه، در جریان معاملات امروز، دوشنبه 16 اسفند ماه 95، شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات، با 22 واحد صعود در ارتفاع 76 هزار و 789 واحدی ایستاد. حجم معاملات بورس به استثنای معاملات بلوکی به 491 میلیون سهم، ارزش معاملات 99 میلیارد تومان و ارزش بازار به 321 هزار میلیارد تومان رسید.

با اتفاقاتی که در روزهای اخیر در بازار سرمایه در زمینه اعتبارات افتاده است، بازار بورس با فشار فروش سنگینی مواجه شده است. بطوریکه بسیاری از سهم ها حتی محدوده مقاومتی خود را شکسته و در حال حاضر بسیار پایین تر از قیمت ذاتی خود مورد معامله قرار می گیرند. از طرفی نوسانگیرانی که با نوسانگیری در سهام حداقل موجب افزایش حجم معاملات می شدند در حال حاضر با احتیاط بیشتری عمل می کنند و حتی المقدور سعی می کنند با حجم بسیار اندکی معامله کنند.

بطور کلی آنگونه که در ماه های گذشته پیش بینی می شد روند بازار دنبال نشد و با نزدیک تر شدن به روز های پایانی سال شاخص بورس اوراق بهادار با افت و خیزهایی مواجه شد. هر چند اعتبارات در صنعت کارگزاری برای ایجاد فضای بهتر سرمایه گذاری برای دوره های کوتاه مدت بوده است، اما با رخدادهای 3 ساله گذشته در بازار سهام باید گفت که اکنون اعتبارات در بازار سهام باید مورد بررسی مجدد قرار گیرد. اعتبار که برای افزایش اهرم معاملات سرمایه گذاران در بورس تهران تعریف شده بود پس از افت بازار از سال 92 مورد فشار برای تغییر ماهیت به سمت بلند مدت قرار گرفت. این در شرایطی بود که بخشی از این اعتبار نیز صرف خرید مدیریتی شرکتها قرار گرفت و یا به عنوان وام به نهادهای مالی و مشتریان کارگزاران جهت پرداخت حتی حقوق آنان پرداخت شد. چنین رویکردی در حال حاضر سبب ایجاد چالش برای صنعت کارگزاری شده است و اعتبار را از ماهیت کوتاه مدت به چالشی بلند مدت مبدل ساخته است. از طرفی بازگشایی نماد هایی که بدلیل ابهام بسته شده بودند در این وضعیت بازار فشار فروش بر آن سهم ها را نیز افزایش داد بطوریکه برای نمونه در نماد مپنا حتی با حمایت خریدار حقوقی شاهد کاهش 10 درصدی در روز گذشته و کاهش 18 درصدی از تا روز دوم بازگشایی مورد معامله قرار گرفت. از طرفی این امید وجود دارد که تا پایان سال تمامی نمادهای متوقف بازگشایی شوند.

در گروه رایانه و فعالیت های وابسته به آن، معاملات پر حجم و منفی مشاهده شد و تنها نماد های مثبت در این گروه نماد افرا، رکیش و مداران بود. از طرفی نماد مداران با جابجایی حدود 1.5 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص داد و نماد های فن آوا و مرقام تشکیل صف فروش دادند.

گروه انبوه سازی، املاک و مستغلات نیز که همانند اکثر گروه ها با کاهش قیمتی مواجه شده بود تنها نمادهای کرمان، وآذر، ثپردیس، ثتران، ثامان و ثنوسا مثبت و صعودی مورد معامله قرار گرفت و نماد ثاباد در این گروه با جابجایی حدود 3.5 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را بخود اختصاص داد.

در گروه سیمانی ها که امروز نیز با حجم فروش سنگین روبرو شده و اکثر نماد های آن نیز با تشکیل صف فروش بکار خود پایان دادند. در این گروه، نماد سبجنو، پس از اعلام تعدیل مثبت باز هم با کاهش قیمتی و تشکیل صف فروش ادامه یافت. در این گروه نیز تنها نماد های سهرمز، سخاش، سپاها، سکرما، سدور و سغرب با افزایش قیمتی بکار خود پایان دادند و بقیه نمادها با کاهش قیمتی بکار خود پایان دادند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز سهم های قطعاتی با صعود روبرو شده در حالی که نماد های خودرویی با کاهش قیمت روبرو شد. بطوریکه نمادهای خاهنح، خموتور، خاذین، خمحرکه، خمحور، خمهر، خکار، ختوقا، خاور و خزامیا با افزایش ناچیز قیمتی و نمادهای خنصیر، خنفر، خلنت، خشرق، خوساز، ختراک، خریخت و خگستر با کاهش قیمت روبرو شد. در این گروه نماد خساپا با معامله حدود 23 میلیون سهم بیشترین حجم معامله در این گروه را به خود اختصاص داد.

در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر تنها نماد های غشهد، غدیس و غسالم با صف خرید روبرو شدند این در حالی است که بارها صف خرید غدیس عرضه شد؛ ولی با اینحال در نهایت این نماد با صف خرید دو میلیونی بکار خود پایان داد. در همین گروه نمادهای غگل، غمهرا، غصینو، غدام، و غفارس بیشترین کاهش قیمتی را داشتند. نماد غدیس در این گروه با بیشترین حجم معامله و جابجایی بیش از 8 میلیون سهم بکار خود پایان داد.

در گروه بانک ها و موسسات اعتباری دو نمادی که طی روز های اخیر مورد بازگشایی قرار گرفته بودند یعنی وپست و نوین با صف فروش سنگین روبرو شد؛ در حالی که سهامدار حقوقی اقدام به خرید از صف فروش این نماد ها کرد با اینحال فشار فروش این نمادهای همچنان تا پایان زمان معاملاتی ادامه یافت. در این گروه بجز نماد های وپست و ونوین که با صف فروش روبرو شده بود نماد های وسینا و وبملت نیز با اندک کاهش قیمتی مواجه شدند این در حالی بود که نماد وخاور، حکمت و وانصار با افزایش ناچیز قیمتی بکار خود پایان دادند.

در گروه فلزات اساسی که اکثراً به صورت منفی مورد معامله شد تنها نمادهای کیمیا، زنگان، فسرب و وتوکا با افزایش قیمتی و نمادهای فمراد، فولاژ، فرآور، فروس، فلوله، ارفع و فاسمین با کاهش شدید قیمتی بکار خود پایان دادند.

شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز، با 4.3 واحد صعود نسبت به روز معاملاتی گذشته در رقم 865 واحد جای گرفت. حجم معاملات فرابورس به استثنای معاملات بلوکی به 76 میلیون سهم، ارزش معاملات به 30 میلیارد تومان و ارزش بازار به 54 هزار میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت در شاخص فرابورس را نمادهای اپرداز، بکهنوج و کرمان و بیشترین تاثیر منفی را نماد مارون، ارفع، سمگا و حخزر داشت. بیش از 55 درصد از نمادهای فرابورسی امروز را با کاهش قیمت پشت سر گذاشتند.

پ.ن: این گزارش حاوی اطلاعات بازار سرمایه، اخبار و نظرات کارشناسان شرکت کارگزاری آبان است. تاکید می شود این کارگزاری و همچنین پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، هیچگونه مسولیتی در قبال انجام هرگونه معاملات با اتکا بر این گزارش بر عهده نخواهد گرفت.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد