Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
روی خط رسانه ها
https://goo.gl/ZngglH
1395/12/22 - 10:05 تاريخ انتشار: 2087 تعداد بازديد: 38555 كد خبر:
کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد؛
دلایل افت شاخص بورس در اسفند
با توجه به پایان سال مالی بخش قابل توجهی از شرکتهای کارگزاری فعال در بورس در انتهای سال، تمایل کارگزاران برای تسویه اعتبارات افزایش پیدا می‌کند و از سوی دیگر این موضوع موجب کاهش و اجتناب کارگزاران از اعطای اعتبارات جدید می‌شود؛ از این رو این رخداد به صورت سنتی و سالانه موجب افت معاملات اسفندماه در بورس می‌شود.
 

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: افزایش تمایل کارگزاران برای تسویه اعتبارات و نیز کاهش و اجتناب کارگزاران از اعطای اعتبارات جدید، هر ساله به صورت سنتی موجب افت معاملات اسفندماه در بورس می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) ، علی زارعی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به این که شرایط بورس در اسفندماه امسال برعکس سال گذشته همراه با ابهام و رکود است گفت: با توجه به پایان سال مالی بخش قابل توجهی از شرکتهای کارگزاری فعال در بورس در انتهای سال، تمایل کارگزاران برای تسویه اعتبارات افزایش پیدا می‌کند و از سوی دیگر این موضوع موجب کاهش و اجتناب کارگزاران از اعطای اعتبارات جدید می‌شود؛ از این رو این رخداد به صورت سنتی و سالانه موجب افت معاملات اسفندماه در بورس می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که تمایلات نقد کردن سهام از طرف معامله‌گرانی که از اعتبارات استفاده می‌کنند در پایان هر سال بیشتر می‌شود افزود: این موضوع موجب افزایش تمایلات معامله گران برای فروش سهام خود می شود چرا که از یک سو متقاضیان دریافت اعتبارات برای خرید سهام مجبور هستند تا پایان سال صبر کنند و از طرف دیگر خریداران سهام نیز احتیاط بیشتری در معاملات از خود نشان می‌دهند تا از کنار فشار فروش در بازار عبور کند.

وی اضافه کرد: همچنین با توجه به این که شرکت‌های بورسی که سال مالی آنها منتهی به آخر اسفند است موظف هستند تا آخرین روز بهمن‌ماه اولین پیش‌بینی سود هر سهم خود را برای سال مالی بعد در کدال منتشر کنند، به همین دلیل رفتار فعالان بازار در آخرین ماه سال به اولین پیش‌بینی‌ها بستگی دارد.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص تفاوت معاملات اسفند امسال بورس در مقایسه با سال گذشته گفت: در زمستان سال گذشته بورس شرایط پررونقی را در پی انتشار خبرهای مربوط به اجرای برجام سپری کرد، در حالی که شرایط بورس در اسفند امسال تحت تاثیر مواردی همچون افت شدید ارزش سهام بانکها، ابهام در اجرای برجام و انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و ایران است.

وی در خصوص شرایط بورس در سال 95 اذعان داشت: در مجموع در سالی که گذشت بازار سهام شاهد معاملات کم‌رمقی بود و به دلیل ابهاماتی که در کلان اقتصاد کشور و نیز صنایع وجود داشت، نقدینگی رغبتی برای ورود به بورس نداشت.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد