Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بازار سرمايه
https://goo.gl/QcJQ5S
1395/12/22 - 12:31 تاريخ انتشار: 4090 تعداد بازديد: 38563 كد خبر:
مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان؛
تجلی تاثیر افزایش فروش نفت بر اقتصاد، از سال آتی
مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان درباره چشم انداز بازار سرمایه در سال آتی گفت: سال بعد سالی است که انتخابات ریاست جمهوری در آن برگزار می شود و طبیعی است سیاست های کاندیداهای ریاست جمهوری روی انتخاب مردم اثر می گذارد. و از آنجایی که نوسانات ناشی از تحرکات اقتصادی به نسبت سیاسی بلند مدت تر است بهترین فرصت برای کاندیداهای ریاست جمهور تمرکز در رونق اقتصادی خواهد بود.
 

چشم انداز سال 95 با فراز و فرود های زیادی مواجه بود و شوک های سیاسی و اقتصادی مانع بازدهی و رشد بازار سرمایه در سال جاری شد.

مصطفی صفاری، مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان با بیان مطلب فوق در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت: سال گذشته خوش بینی بیش از حد به اجرایی شدن برجام منجر به یک حرکت شارپ در برخی صنایع از جمله صنعت خودرو شد که در سال جاری با وجود اینکه در این صنعت تمام قراردادها و تفاهم نامه ها عملیاتی شد و عملاً شاهد تولیدات مشترک گروه های خودرویی با طرف های خارجی بودیم اما بازار تمام اخبار مثبت این گروه را سال گذشته پیش خور کرده و دیگر جایی برای رشد نگذاشته بود.

وی در ادامه افزود: اثر سیاست های اقتصادی معمولاً با تاخیر همراه است و تاخیرها معمولا در سیاست های پولی و مالی متفاوت از هم است. تأثیر سیاست های پولی بر اقتصاد یک سال زمان می برد اما اثر سیاست های مالی بیش از یک سال و نیم است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: بر اساس همین تأخر زمانی بین سیاست ها و اثر آن در اقتصاد افزایش درآمد حاصل از فروش نفت که در سال جاری و بعد از برجام رقم خورد نه تنها در درآمدهای دولت تأثیری نگذاشت بلکه دولت امسال همچنان از نظر درآمدی در تنگنا بود.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه اثر افزایش درآمد حاصل از فروش نفت یک سال و نیم بعد خود را نشان می دهد، اظهار داشت: از یک سو کاهش درآمدهای دولت و از سوی دیگر اعلام بدهی 700 هزار میلیارد تومانی دولت باعث شد که انتشار اوراق قرضه و اوراق بدهی در دستور کار دولت قرار بگیرد به گونه ای که شاهد رشد بسیار بالای این اوراق در بازار سرمایه بودیم.

صفاری با بیان اینکه اوراق بدهی به رقیب قوی برای بازار سرمایه تبدیل شده، افزود: تطبیق بین حجم اوراق بدهی منتشر شده با سهام شناور شرکت ها و همچنین میانگین نرخ سود اوراق بدهی به نسبت بازدهی بازار سرمایه، دلیل رکود بورس در سال جاری را روشن تر می کند.

صفاری با اشاره به سخنان رییس جمهور در مجمع بانک مرکزی گفت: به گفته شخص رییس جمهور با نرخ بهره فعلی هیچ تولیدی نمی صرفد برای همین موقتاً شاهد تزریق پول در واحدهای کوچک بودیم اما چون همچنان تولید از لحاظ اقتصادی توجیه پذیر نیست متأسفانه رکود عمیقی در سال 95 حاکم شد.

وی خاطر نشان کرد: مجموع این عوامل باعث شد که قیمت سهام شرکت ها کاهش پیدا کند و به قیمت های قبل از برجام برگردد و بدین ترتیب اثر برجام کاملا خنثی شود البته آمدن ترامپ و تکرار سیاست های ضد ایرانی او نیز در این روند بی اثر نبوده است.

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان در پایان گفتگو با "سنا" درباره چشم انداز بازار سرمایه در سال آتی گفت: سال بعد سالی است که انتخابات ریاست جمهوری در آن برگزار می شود و طبیعی است سیاست های کاندیداهای ریاست جمهوری روی انتخاب مردم اثر می گذارد.
 
وی درباره اهمیت شعارهای اقتصادی گفت: منشا هر نوسانی ناشی از دو آیتم سیاست و اقتصاد است. اگر سیاسی باشد، منجر به رشد کوتاه مدت و مقطعی می شود و حداکثر یک ماهه خنثی می شود اما اگر اقتصادی باشد ممکن است یک سال و نیم تا دو سال دوام پیدا کند بنابراین بهترین فرصت برای کاندیداهای ریاست جمهور تمرکز بر مبانی اقتصادی باشد چون برنده ریاست جمهوری سال آینده را روشن می کند.
 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد