Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بازار سرمايه
https://goo.gl/FTzyGj
1395/12/28 - 10:18 تاريخ انتشار: 5668 تعداد بازديد: 38626 كد خبر:
بسته خبری 95.50؛
مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته
پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، در بسته خبری پیش‌رو، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

 

کسب سود و توسعه با حضور در بازار شرکت های کوچک و متوسط

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در سال جاری شرکت های کوچک و متوسط معاملات خود در بازار سرمایه را آغاز کردند که این مهم موجب کسب سود برای سرمایه گذران و توسعه این قبیل شرکت ها خواهد شد. دکتر شاپور محمدی، اظهار داشت: طی سالیان گذشته شرکت های کوچک و متوسط در بورس اوراق بهادار کمتر مورد توجه قرار گرفته بودند اما وضعیت آنان در فرابورس متفاوت بوده است به طوری که درجهت توانمندسازی شرکت های کوچک و متوسط اهم از شرکت های دانش بنیان اقدامات قابل توجهی در دستور کار قرار گرفت. همچنین باید اعلام کرد که در سال جاری شرکت های دانش بنیان و شرکت های کوچک و متوسط، معاملات خود را آغاز کردند.

مشاهده کل خبر


تامین مالی 140 هزار میلیارد ریالی با معاملات سلف عادی و استاندارد

مدیرعامل بورس کالا، کیفیت کالا را یکی از مزایای بورسی شدن کالا عنوان و اظهار کرد: عرضه و تقاضا، قیمت را تعیین می کند بنابراین هرچه کالا با کیفیت بالا باشد خریداران بهترین قیمت را برایش تعیین می کنند. حامد سلطانی نژاد اظهار داشت: بیش از 140 هزار میلیارد ریال معاملات سلف عادی و اوراق استاندارد طی سال جاری در بورس کالای ایران انجام شد و برخی شرکت ها از این طریق تامین مالی کردند.

مشاهده کل خبر


رکورد شکنی بازار سرمایه در تامین مالی اقتصاد

به گفته مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار، انتشار اوراق صکوک در سال 92 با 12 برابر افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به مرز 6 هزار میلیارد تومان رسید. به گفته محمدرضا محسنی در سال جاری 12 مجموعه اقتصادی از جمله دو وزارتخانه، یک دستگاه دولتی و 9 شرکت فعال در بخش خصوصی از طریق انتشار 5 هزار و 960 میلیارد تومان اوراق صکوک بخشی از منابع مالی مورد نیاز خود را در بازار سرمایه تامین کردند.

مشاهده کل خبر


نهضت فین تک ها در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

مدیرعامل فرابورس ایران، از تشکیل نهضت فین تک ها در بازار سرمایه به کمک رویداد فین استارز همزمان با فاینکس 2017 خبر داد. امیر هامونی در گفتگو با "سنا"ادامه داد: همزمان با برگزاری دهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه رویداد فین استارز 2017 با همکاری همه برگزارکنندگان رونمایی می شود و استارتاپ های مالی نیز تحت نظارت فرابورس در این نمایشگاه حضور خواهند یافت.

مشاهده کل خبر


بورس کالا کانون اصلی کشف قیمت واقعی سنگ آهن می‌شود

مدیرعامل بورس کالا با اعلام این خبر که بورس کالا کانون اصلی کشف قیمت واقعی سنگ آهن می‌شود گفت: موفقیت بورس کالا در روند قیمت گذاری سنگ آهن منوط به ورود شرکت های بزرگ سنگ آهنی در این بازار است. حامد سلطانی نژاد در خصوص نقش بورس کالا در شفاف سازی قیمت سنگ آهن گفت: در پیش گرفتن اقدامات عملی به منظور تحقق این مساله منوط به حضور و پذیرش شرکتهای سنگ آهنی در بورس کالا است.

مشاهده کل خبر


لایحه جدید بازار اوراق بهادار در راه است/ خلاءهای قانونی به کمک لایحه جدید رفع می شود

به گفته معاون نظارت بر نهادهای مالی بورس، بازار سرمایه ما با وجود آنکه دستورالعمل ها و مقررات پایین دستی شامل مصوبات مجلس و هیأت وزیران دارد اما خلاء قانونی در این خصوص به چشم می خورد. به همین دلیل در مجموعه بازار سرمایه چه از طریق سازمان بورس و چه شرکت های بورسی کمیته های تشکیل شده که لایحه ای جدیدی را برای بازار اوراق بهادار تدوین کنیم تا خلاء های موجود را پوشش دهد. علی سعیدی در ادامه گفتگو خود با "سنا" اظهار داشت: قانون بازار اوراق بهادار مشتمل بر 60 ماده و قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی مشتمل بر 18 ماده هستند که در چند صفحه خلاصه می شود. اما در کشورهای پیشرفته صدها صفحه قانون برای بازار اوارق و سهام وجود دارد تا در شرایطی که اشکالی یا اختلالی به وجود آمد نظام قضایی بتواند بر اساس قانون به راحتی عمل کند.

مشاهده کل خبر


طراحی الگوی جدید توقف و بازگشایی نمادها

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، از طراحی الگوی جدیدی در این سازمان خبر داد که بر اساس آن، زمان توقف نمادها بسیار کوتاه تر از گذشته خواهد بود. محسن خدابخش در گفتگو با "سنا" گفت: در مدل جدید سعی بر این خواهد بود که اگر نمادی را بستیم و اطلاعاتی از ناشر خواستیم، ناشر در اسرع وقت شفاف سازی کند تا اطلاعات آن روی کدال منتشر شود؛ اما اگر این شفاف سازی اتفاق نیفتد ما اقدام به افشای عدم پاسخگویی ناشر خواهیم کرد.

مشاهده کل خبر


صدور رای قطعی علیه دو کارگزاری متخلف

مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار، از صدور رای قطعی مراجع قضایی علیه دو کارگزاری متخلف خبر داد که پیش از این در بازار سرمایه فعال بودند. محمدعلی شیری زاده در گفتگو با "سنا" افزود: بعد از آنکه این دو کارگزار جداگانه علیه سازمان طرح شکایت کردند، مرحله بدوی دادگاه برگزار و بعد از آن مراحل تجدید نظر پشت سر گذاشته شد اما اینها در نهایت نتوانستند کاری از پیش ببرند و حقانیت سازمان در این زمینه مشخص و رای قطعی علیه کارگزاری ها صادر شد.

مشاهده کل خبر


دولت نسبت به سهام عدالت بی تفاوت نیست

پوری حسینی با اشاره به پیمودن بخشی از راه دراز اجرای سهام عدالت گفت: ما این را قبول داریم که هنوز بخش مهمی از راه پیموده نشده است، اما مهم این بود که مردم بدانند دولت نسبت به این موضوع بی تفاوت نیست. به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی، تعداد کل مشمولانی که ثبت نام قطعی کردند ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر است و حدود ۲ میلیون نفر از دنیا رفته اند و وراث آنها باید حضوری مراجعه و صورت حساب را دریافت کنند.

مشاهده کل خبر


دستور قضایی برای برخورد با سیگنال فروشی کانالهای تلگرامی

مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار، از دریافت دستور قضایی برای برخورد با سیگنال فروشی برخی سایت ها و کانال های تلگرامی و مشاوره های های غیرقانونی سرمایه گذاری خبر داد. محمدعلی شیری زاده در ادامه گفتگو خود با "سنا" اظهار داشت: در این موارد به ما مراجعه و شکایت شده و چون این کانال ها و سایت ها از سازمان بورس مجوز ندارند، این موضوع را تحت عنوان بزه ثبت کرده ایم.

مشاهده کل خبر


ارتقای سرمایه گذاری در سه ضلعی بورس، بانک و بیمه

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه را فرصتی مغتنم در شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در کشور دانست. محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه یکی از مهم ترین موضوعات تخصصی در برگزاری نمایشگاه ها این است که بتوانیم ظرفیت سازی کنیم، افزود: شرکت ها برای تامین مالی، توسعه فعالیت ها و پیشبرد اهداف تخصصی خود می توانند هم از طریق بازار سرمایه و هم با مراجعه به بازار پول اقدام کنند، اما طبیعتا در این مسیر، برد با بازاری است که بهتر بتواند از روش ها و ابزارهای نوین بهره برداری کند.

مشاهده کل خبر


بورس کالا مکانی برای برقراری عدالت در اقتصاد

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بورس کالا مکانی برای برقراری عدالت در معاملات اقتصادی است، گفت: شرط اولیه برقراری عدالت اقتصادی دریک جامعه، حذف انواع رانت های اقتصادی به طورکامل و فراهم آوردن امکان بهره مندی یکسان از فرصت های اولیه اقتصادی که این موضوع در بازار شفافی همچون بورس کالای ایران کاملا مشهود است. حسینی شاهرودی با اشاره به اینکه در بورس کالای، فروشنده و خریدار و همچنین قیمت کالاها مشخص می شود و معاملات به صورت رسمی انجام می شود، اظهارداشت: باید از ظرفیت های بورس کالا در بخش های مختلف بازار کالایی کشور استفاده کنیم تا از سوء استفاده هایی که به شکل های گوناگون در حال رخ دادن است، پیشگیری شود.

مشاهده کل خبر


رشد سودآوری برای اکثر صنایع بورسی در سال 96

به گفته معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران، در بین صنایع مختلف، صنعت خودرو با رشد 225 درصدی در سودآوری، کانه های فلزی با رشد 90 درصدی و صنعت سیمان با رشد 53 درصدی، بالاترین رشدها را در پیش بینی سال 96 خود دارند. از طرفی صنایعی مانند رایانه، فلزات اساسی و صنعت بیمه بهترین پوشش عملکردی نسبت به بودجه سال 95 را محقق کرده اند. روح الله حسینی مقدم، سال پیش رو را سال خوبی برای بازار سرمایه دانست و به "سنا" گفت: در روزهای پایانی سال 95، انتشار گزارش های بودجه پیش بینی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران نویددهنده‌ سال بهتری به اهالی بازار سرمایه است.

مشاهده کل خبر


گواهی سپرده‌ سهام و صندوق سرمایه گذاری تک سهم به تصویب کمیته فقهی رسید

مدیر تحقیق و توسعه بورس اوراق بهادار تهران، با اشاره به اینکه گواهی‌ سپرده سهام، حقوق مالکانه سهم را تفکیک می‌کند و با وجود فروش سهام توسط سهامدار عمده بخشی از حق رأی همچون انتخاب و عزل مدیران شرکت را همچنان در اختیار وی باقی می‌گذارد، اظهار داشت: طرح یادشده که در راستای حفظ حقوق سرمایه‌گذاران به جزییات توجهی جدی داشته است با همکاری مؤثر تأمین سرمایه نوین با بورس اوراق بهادار تهران تدوین و به سازمان بورس عرضه شده و به تأیید کمیته فقهی این سازمان رسیده است.

مشاهده کل خبر


فاینکس 2017 فرصتی برای جذب مخاطبان بیشتر بازار سرمایه

به گفته دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، بازار سرمایه حوزه ای است که نیاز به نگاه تخصصی دارد به همین منظور باید از طریق فرهنگ سازی علاوه بر آشنایی عمومی و جذب مخاطب حداکثری به حضور تخصصی در بازار سرمایه کمک شود و یکی از فرصت هایی که می تواند به این روند کمک کند، در ایام نمایشگاه به دست می آید که باید به نحو احسن از این فرصت بهره گرفت. سعید اسلامی بیدگلی درباره برگزاری نمایشگاه فاینکس 2017 به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت: برگزاری کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی در ایام نمایشگاه می تواند برای مخاطبان بالقوه و بالفعل بازار سرمایه بسیار مفید باشد.

مشاهده کل خبر


تسویه بزرگترین تأمین مالی بخش کشاورزی از بازار سرمایه

حسین خزلی خرازی با بیان اینکه 2650 میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد گندم در 24 شهریور در بورس کالای ایران فروخته شد، و امروز (24 اسفند) سررسید این اوراق بود، گفت: خوشبختانه با تمهیداتی که دولت و بانک کشاورزی اندیشیدند، تمامی مبالغ اصل و سود این اوراق که سررسید آن شش ماهه بود، به شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز و آماده تسویه شده است. مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک کشاورزی از شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران به عنوان ناشر، کارگزاری بانک کشاورزی به عنوان مشاور عرضه، صندوق سرمایه گذاری یکم کارگزاری بانک کشاورزی به عنوان متعهد پذیره نویسی و بازارگردان نام برد و گفت: ضامن اصل و بازده اوراق در سررسید نیز دولت جمهوری اسلامی ایران و بانک کشاورزی بودند که هر دو به موقع به تعهدات خود عمل کرده و امروز (24 اسفند) تمامی وجوه بالغ بر 2915 میلیارد تومان (اصل و سود شش ماهه) بین دارندگان این اوراق توزیع خواهد شد.

مشاهده کل خبر


معرفی بورس تهران به سرمایه گذاران خارجی در دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

به گفته روح الله حسینی مقدم، نمایشگاه بورس، بانک و بیمه محلی مناسب برای اجتماع تمام نهادهای مالی و شرکت های بورسی است و امکان تعامل و ارتباط بیشتر میان شرکت های پذیرفته شده در بورس را مهیا می کند. معاون ناشران و اعضاء بورس تهران ادامه داد: شرکت های بورسی می توانند در این نمایشگاه از خدمات نهادهای مالی مطلع شوند و فضایی برای پیگیری مسائل سهامداران از شرکت ها و ارکان بازار سرمایه را فراهم آورند.

مشاهده کل خبر

روزگار بهتری از راه می رسد

به گفته علی اسلامی بیدگلی، آمارها نشان می دهد که معمولا در سال های انتخابات متوسط سرعت گردش معاملات نسبت به سالهای قبل از آن کاهش پیدا می کند و از این بعد باید انتظار کاهش حجم معاملات در بازار همچنین اعلام محتاطانه بودجه های شرکت ها را داشته باشیم. اما از بررسی مجموع عوامل اینگونه برداشت می شود که چنانچه بازار پول اجازه دهد بازار سرمایه در سال 96 بتواند روزگار بهتری را نسبت به سال 95 داشته باشد. رئیس هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی در ادامه گفتگوی خود با "سنا" گفت: در زمان بروز هر اتفاق مثبتی در بازار سرمایه دسته ای از افراد با خوش بینی بیش از حد به انتظارات کوتاه مدت رشد دامن می زنند و هجوم این دسته از سرمایه گذاران باعث متورم شدن تقاضا در مقابل عرضه می شود و همین امر باعث شد بازار در ماه های آغازین سال با یک روند نسبتا هیجانی مواجه شود.

مشاهده کل خبر


فاینکس فرصتی برای شناسایی بهتر صنعت بیمه است

معاون توسعه بازار امور شعب و شبکه فروش بیمه سرمد، فاینکس 2017 را فرصتی برای شناسایی بهتر صنعت بیمه دانست و گفت: با توجه به ضریب نفوذ بیمه در اقتصاد و توسعه کشور، لازم است شرکت های بیمه ای بیش از پیش شناخته شوند. به گفته رسول ساجدی نمایشگاه و حضور در آن اساساً برای معرفی و برندینگ شرکت‌های مختلف اقتصادی اهمیت بالایی دارد و دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه (فاینکس 2017) به عنوان یک رخداد بزرگ مالی در کشور شناخته می شود که مجریان آن برای برگزاری هرچه بهتر آن باید تدابیر لازم را بیندیشند.

مشاهده کل خبر


96؛ سال خوب بورس در رقابت بازار سرمایه و پول

به گفته مدیرعامل کارگزاری بانک سامان، متاسفانه بدعهدی آمریکایی ها در اجرای برجام باعث شد، امید بازار به تأثیرات مثبت برجام در حد انتظارات محقق نشود اما در مجموع سال بسیار خوبی بود. به دلیل اینکه ما توانستیم نفت خیلی بیشتری را صادر کنیم و بتوانیم به آن مقادیر قبل از تحریم برسیم و افزایش صادرات نفت به افزایش درآمدها و تراز تجاری کشور کمک کند. حمیدرضا مهرآور در ادامه گفتگو خود با "سنا" افزود: سال 95 سال پرفرازی بود افت وخیز زیادی داشت که دلایل متعددی هم برایش وجود داشت اما در مجموع با وجود جو منفی که در بازار سرمایه حاکم بود، امسال خالی از اتفاقات و اخبار مثبت نبوده است.

مشاهده کل خبر


تجلی تاثیر افزایش فروش نفت بر اقتصاد، از سال آتی

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان درباره چشم انداز بازار سرمایه در سال آتی گفت: سال بعد سالی است که انتخابات ریاست جمهوری در آن برگزار می شود و طبیعی است سیاست های کاندیداهای ریاست جمهوری روی انتخاب مردم اثر می گذارد. و از آنجایی که نوسانات ناشی از تحرکات اقتصادی به نسبت سیاسی بلند مدت تر است بهترین فرصت برای کاندیداهای ریاست جمهور تمرکز در رونق اقتصادی خواهد بود. مصطفی صفاری، به "سنا" گفت: سال گذشته خوش بینی بیش از حد به اجرایی شدن برجام منجر به یک حرکت شارپ در برخی صنایع از جمله صنعت خودرو شد که در سال جاری با وجود اینکه در این صنعت تمام قراردادها و تفاهم نامه ها عملیاتی شد و عملاً شاهد تولیدات مشترک گروه های خودرویی با طرف های خارجی بودیم اما بازار تمام اخبار مثبت این گروه را سال گذشته پیش خور کرده و دیگر جایی برای رشد نگذاشته بود.

مشاهده کل خبر

فاینکس 2017، حرکتی رو به جلو برای توسعه بازار سرمایه

مدیرعامل کارگزاری آگاه، با اشاره به لزوم برگزاری هرچه بهتر نمایشگاه بورس، بانک، بیمه در فروردین سال 96 اظهار داشت: نمایشگاه فرصتی است تا گروه آگاه با بخشی از مشتریان که امکان حضور در نمایشگاه را دارند، به صورت رودررو ارتباط برقرار کند. علاوه بر این نمایشگاه فضای جامع‌تری از نهادهای مالی است که این امکان را به ما می‌دهد تا بتوانیم مشتریان را بیشتر با خدمات خود آشنا کنیم. محمدرضا سرافراز یزدی ادامه داد: حضور دکتر شاپور محمدی به عنوان رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار و رویکردهای ایشان، نقطه قوتی است که می‌تواند ذهن مخاطبین را سمت نمایشگاه جلب کند.

مشاهده کل خبر

کارنامه طلایی تالار نقره ای

به گفته مدیرعامل کارگزاری توسعه کشاورزی، طیف وسیعی از محصولات بر پایه ابزارهای مختلف در بورس کالای ایران معامله می شوند که بخش وسیعی از اقتصاد کشور را تحت شعاع قرار می دهد. مژده ملایی اظهار داشت: هدایت سرمایه‌ها به بخش‌های تولیدی اقتصاد، متحول‌سازی شیوه‌های معاملاتی موجود، ایجاد ارتباط منطقی و نظام‌مند میان دو بخش کالایی و مالی کشور و توسعه بازار سرمایه از کارکردهای اصلی بورس کالای ایران است که برای تحقق این کارکردها، توسعه ابزارهای تامین مالی، تسهیل مبادلات و پوشش ریسک از جمله اهداف بورس کالاست که در عملکرد آن ها بسیار موفق بوده و کارنامه درخشانی را طی 14 سال اخیر ثبت کرده است.

مشاهده کل خبر

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد