Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس انرژی
https://goo.gl/XFuVTu
1396/01/05 - 10:07 تاريخ انتشار: 5119 تعداد بازديد: 38668 كد خبر:
مدیرعامل بورس انرژی تأکید کرد:
جذب سرمایه گذاری خارجی در بورس انرژی
براساس گزارشات تا به امروز 143 شرکت خارجی از مجموعه 19 کشور شامل افغانستان، امارات، عراق، ارمنستان، پاکستان، ترکیه، گرجستان، انگلستان، هندوستان، مالزی، چین، عمان، اندونزی، دومینیکا، روسیه، کانادا، کره جنوبی، کنیا و مالدیو به اخذ کد معاملاتی در بورس انرژی ایران اقدام کرده اند.


مدیرعامل بورس انرژی گفت: تا به امروز 143 شرکت خارجی از مجموعه 19 کشور شامل افغانستان، امارات، عراق، ارمنستان، پاکستان، ترکیه، گرجستان، انگلستان، هندوستان، مالزی، چین، عمان، اندونزی، دومینیکا، روسیه، کانادا، کره جنوبی، کنیا و مالدیو اقدام به اخذ کد معاملاتی در بورس انرژی ایران کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شادا، سید علی حسینی گفت: تعداد خریداران بورس انرژی در سال 1392، 10 شرکت، در سال 1393، 20 شرکت و در سال 1394، 31 شرکت بوده است و از ابتدای سال 1395 تاکنون 82 شرکت به این تعداد اضافه شده است که در مجموع 143 شرکت خارجی به خریداران بورس انرژی پیوسته اند. همچنین ارزش معاملات بورس انرژی در رینگ بین الملل، 1092 میلیارد ریال است که نسبت به سال گذشته 86 درصد افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: براساس گزارشات تا به امروز 143 شرکت خارجی از مجموعه 19 کشور شامل افغانستان، امارات، عراق، ارمنستان، پاکستان، ترکیه، گرجستان، انگلستان، هندوستان، مالزی، چین، عمان، اندونزی، دومینیکا، روسیه، کانادا، کره جنوبی، کنیا و مالدیو به اخذ کد معاملاتی در بورس انرژی ایران اقدام کرده اند. همچنین کشور های ارمنستان، افغانستان، امارات، آفریقای جنوبی، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، چین، عراق، عمان، گرجستان، نخجوان و هندوستان نیز مقصد صادرات کالاهای معامله شده در بورس انرژی ایران بوده‌اند.

بنا به گفته وی عمده کالاهایی که به کشورهای خارجی صادر شده اند شامل کالای اکسترکت، گاز بوتان، انواع حلال، سوخت هوایی، گاز مایع، متانول، نفت سفید، نفت کوره، نفت گاز و نفتا است.

مدیرعامل بورس انرژی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 57 درصد از کل خریداران بورس انرژی در سال 1395 اقدام به دریافت کد معاملاتی کرده اند.

البته تعاملات بین المللی پس از برجام باعث شده است که خریداران خارجی با اطمینان بیشتری کد معاملاتی دریافت کرده و به بورس انرژی راه پیدا کنند.

وی همکاری با وزارت نفت را یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در بورس انرژی برشمرد و خاطرنشان کرد: توجه وزیران اقتصاد و نفت به اهمیت بورس انرژی موجب شده است که در حال حاضر شاهد افزایش عرضه ها و تنوع کالاهای عرضه شده در این بورس باشیم همچنین این مهم موجب جذب خریداران خارجی بیشتری در بازارسرمایه کشور شده است.

حسینی گفت: در حال حاضر حدود 200 نفر در شبکه کارگزاری بورس انرژی در حال فعالیت هستند. مهمترین کاری که بورس انرژی کشور در حوزه داخلی انجام داد؛ این است که در آذر ماه سال 1392 خوراک بسیاری از واحدهای پایین دستی از جمله میعانات گازی را تأمین کرده است. فعالیت های بورس انرژی در سطح داخل که تأمین خوراک برای صنایع پایین دستی است؛ می تواند به مقاوم سازی اقتصاد و اتکا به توان داخلی کمک کند و فرآورده های صادراتی کشور از طریق بورس می تواند تنوع زیادی را در بین خریداران ایجاد کند. همچنین باید توجه داشته باشیم که با تنوع سازی روش های فروش می توانیم به پیاده سازی اقتصاد مقاومتی کمک شایانی کنیم.

وی ادامه داد: در بندهای اقتصاد مقاومتی به این 2 مسأله به صراحت اشاره شده است. یکی تنوع سازی روش های فروش نفت، فرآورده های نفتی و گاز و دوم هم تأکید بر توانمند سازی بخش داخلی. ما با تأمین خوراک برای صنایع پایین دستی داخلی و با استفاده از بورس جهت فروش فرآورده ها و افزایش تعداد خریداران خارجی به متنوع سازی روش های فروش نیز در راستای عمل به اقتصاد مقاومتی کمک کردیم.

وی افزود: در زمان دولت تدبیر و امید، بورس انرژی ایران با جذب خریداران خارجی تعاملات بین المللی و اقتصادی را تسهیل بخشیده و رونق داده است.

تأمین مالی شرکت ملی نفت ایران و تأمین مالی صنعت برق کشور توسط وزارت اقتصاد و امور دارایی از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در بورس انرژی ایران انجام گرفت که این اقدام نفرگامی مهم برای اعتماد به ساز وکار بازار و استفاده از ظرفیتهای بالقوه بورس انرژی ایران محسوب می‌شود. بر اساس آمار معاملات بورس انرژی ایران، ارزش کل معاملات از ابتدای سال 1392 تا 8 اسفند ماه 1395 در تالار فیزیکی رقم 53 هزار و 530 میلیارد ریال، در بازار سلف موازی استاندارد برق رقم 15 هزار و 336 میلیارد ریال و در بازار اوراق سلف موازی استاندارد با سررسید یکساله و بیشتر به ارزش 18 هزار و 824 میلیارد ریال بوده است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد