Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
فرابورس
https://goo.gl/uD6vus
1396/01/13 - 13:41 تاريخ انتشار: 2427 تعداد بازديد: 38739 كد خبر:
در نخستین هفته معاملاتی فرابورس ایران در سال جدید رقم خورد
صعود آیفکس به ارتفاع 888 واحدی
بازار دوم فرابورس ایران میزبان شرکتی از زیرمجموعه ملی صنایع مس ایران به نام شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه بود که به‌ عنوان هشتاد و چهارمین شرکت در این بازار در فهرست نرخ‌های فرابورس درج شد.


شاخص کل فرابورس ایران، مبادلات نخستین هفته معاملاتی سال 1396 را در ارتفاع 888 واحدی به پایان رساند تا بدین ترتیب روندی صعودی را در روزهای آغازین معاملاتی سال جدید به ثبت رساند. این در حالی است که آیفکس در روز معاملاتی پایانی سال 95 در سطح 875 واحدی ایستاده و توانست بازدهی نزدیک به 9 درصد را نسبت به ابتدای این سال رقم زند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به تقل از فرابورس ایران، در 5 روز معاملاتی هفته منتهی به 11 فروردین‌ماه سال 96 در بازارهای شش‌گانه فرابورس، شاهد نقل‌وانتقال 755 میلیون ورقه به ارزش 7 هزار و 834 میلیارد ریال در 103 هزار نوبت دادوستدی بودیم.

در این میان بیش از 740 میلیون ورقه به ارزش یک هزار و 558 میلیارد ریال در بازار سهام (مجموع بازارهای اول، دوم، پایه و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط) دست به دست شد. همچنین این هفته در بازار ابزارهای نوین مالی 15 میلیون ورقه به ارزش 6 هزار و 275 میلیارد ریال نقل‌وانتقال یافت.

در همین حال از میان روزهای معاملاتی هفته‌ی آغازین امسال در روز 5 فروردین شاهد بیشترین ارزش و در روز 9 فرودین‌ماه شاهد بیشترین حجم معاملاتی بودیم.

مس سرچشمه و بازار دوم فرابورس ایران

در نخستین هفته معاملاتی امسال بازار دوم فرابورس ایران در روز ششم فروردین ماه میزبان شرکتی از زیرمجموعه ملی صنایع مس ایران به نام شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه بود که به‌ عنوان هشتاد و چهارمین شرکت در این بازار در فهرست نرخ‌های فرابورس درج شد.

شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه اسفندماه سال گذشته به طور مشروط در بازار دوم پذیرش و ششم فروردین ماه 96 پس از احراز تمامی شرایط مدنظر هیات پذیرش در فهرست نرخ‌های فرابورس درج شد.

این شرکت که در گروه سرمایه‌گذاری‌ها زیرگروه سایر واسطه‌های مالی قرار دارد سال 66 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و سال 92 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده است. سهام این شرکت نیز در سال مالی 92 در بازار پایه توافقی پذیرفته شده و در حال حاضر 14 شرکت زیرمجموعه دارد.

موضوع فعالیت این شرکت با نماد «سرچشمه» حضور در بازار سرمایه، خرید و فروش سهام و سایر اوراق بهادار شرکت‌ها و موسسات، مشارکت در سایر شرکت‌ها از طریق تاسیس یا تعهد سهام شرکت‌های جدید و یا خرید و تعهد سهام شرکت‌های موجود است.

آخرین ترکیب سهامداران این شرکت شامل موسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس به میزان 56 درصد، شرکت سرمایه‌گذاری آتیه اندیشان مس 8.7 درصد و سایر سهامداران حقیقی به میزان 35.3 درصد است.

سرمایه این شرکت نیز به مبلغ یک‌هزار و 600 میلیارد ریال منقسم به یک‌هزار و 600 میلیون سهم هزار ریالی است و آخرین افزایش سرمایه صورت‌گرفته در تاریخ دوازدهم خردادماه سال 95 طبق مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده، از محل سود انباشته و مطالبات حال شده و آورده نقدی انجام شده و در تاریخ 27 آبان ماه سال 95 در اداره ثبت شرکت‌های رفسنجان ثبت و آگهی شده است.

رصد ارزش معاملات خرد بازار سهام در آغاز سال 96

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم در میان صنایع فرابورسی گروه پیمانکاری صنعتی توانست با سهم 13 درصدی از کل، رتبه نخست را از نظر ارزش معاملات به دست آورد و گروه‌های محصولات شیمیایی و فلزات اساسی نیز با اختلاف کم و با دارا بودن 12 درصد از ارزش کل در جایگاه‌های بعدی ایستادند. در میان 10 صنعت برتر فرابورسی می‌توان نام گروه‌هایی از قبیل محصولات شیمیایی و آشامیدنی به جز قند و شکر؛ انبوه‌سازی، املاک و مستغلات؛ فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای و همچنین سرمایه‌گذاری‌ها را دید.

همچنین رصد ارزش بازارهای فرابورس به تفکیک نوع بازار حاکی از آن است که در تاریخ 11 فروردین‌ماه در میان بازارهای فرابورس ایران، بازار دوم با اختصاص سهم 43 درصدی از ارزش کل بازارها به خود، رتبه نخست را به لحاظ ارزش بازاری در اختیار دارد و بازار پایه و و اوراق بدهی نیز با دارا بودن سهم 27 و 18 درصدی از ارزش کل در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارند.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد