Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس كالا
https://goo.gl/XBqlZq
1396/01/21 - 15:15 تاريخ انتشار: 1642 تعداد بازديد: 38926 كد خبر:
رکورد شکنی در تامین مالی بخش کشاورزی؛
بذر امید در بورس کالا کاشته شد
گزارش عملکرد از یک سال فعالیت بورس کالای ایران در حالی رسانه ای شد که در آن سال بورس کالای ایران شاهد رکورد شکنی خود در تامین مالی بخش کشاورزی بود. درواقع تاخیر دولت ها در پرداخت مطالبات گندمکاران سبب شده بود تا با آغاز فصل کشت، کشاورزان پولی مجبور شوند تا از نهاده های بی کیفیت مانند کودها و سمومی که هیچ ارزشی برای محصول ندارند، استفاده کنند.

 

 

بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد ریال معاملات سلف عادی و اوراق استاندارد طی سال جاری در بورس کالای ایران انجام شد که به واسطه آن شرکت ها موفق به تامین مالی از این طریق شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از بورس امروز، گزارش عملکرد از یک سال فعالیت بورس کالای ایران در حالی رسانه ای شد که در آن سال بورس کالای ایران شاهد رکورد شکنی خود در تامین مالی بخش کشاورزی بود. درواقع تاخیر دولت ها در پرداخت مطالبات گندمکاران سبب شده بود تا با آغاز فصل کشت، کشاورزان پولی مجبور شوند تا از نهاده های بی کیفیت مانند کودها و سمومی که هیچ ارزشی برای محصول ندارند، استفاده کنند.

این مشکلات هر ساله نمایندگان مجلس را بر آن می داشت که در نطق های خود، تذکری به دولت های وقت دهند. اگر چه دولت در حمایت از کشاورزان، محصولات آنها را به صورت تضمینی خریداری می کرد، اما با این حال دیر کرد دولت در پرداخت مطالبات کشاورزان، نمی توانست از بار اعتراضات آنها بکاهد. براین اساس بود که بورس کالای ایران بستری شد برای اجرای سیاست قیمت تضمینی محصولات کشاورزی، تا به این واسطه با فروش کالاهای کشاورزی به صورت هدفمند از طریق مکانیسم بورس، قیمت ها و روند معاملات شفاف و دست دلالان پر شمار از بازار کشاورزی کوتاه شود.

همچنین این اقدام تلاشی بود تا حداقل بخش اصلی مطالبات کشاورزان به سرعت پرداخت شود. اینگونه بود که قیمت تضیمنی جایگزین خرید تضمینی شد و حتی در این میان برخی ها هم درخواست کردند که شرایطی مهیا شود تا مابه التفاوت قیمت کشف شده در بورس با قیمت تضمینی ظرف چند روز به کشاورزان پرداخت شود، این گروه از فعالان کشاورزی معتقد بودند که در صورت تحقق این امر طرح قیمت تضمینی در مدت کوتاهی به یکی از سیاست های موفق در بخش کشاورزی مبدل می شود.

در ادامه این مسیر بود که کارگزاری بانک کشاورزی به یاری دولت شتافت تا شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران را برای خرید تضمینی گندم مورد حمایت خود قرار دهد. بر این اساس بود که با انتشار ۲۶۵۰ میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد گندم در ۲۴ شهریورماه ۹۵، شرکت بورس کالای ایران رکورد دار تامین مالی در بخش کشاورزی شد. در پی این اقدام بود که سهم معاملات کشاورزی که طی سال های گذشته به زیر ٤ درصد معاملات بورس کالای رسیده بود، با انتشار این اوراق به بالای ١٠ درصد رسید.

در واقع شرکت کارگزاری بانک کشاورزی به نمایندگی از شرکت بازرگانی دولتی ایران مبادرت به انتشار اوراق سلف موازی استاندارد کرد تا با انتشار این اوراق به جبران نیاز مالی دولت و پرداخت بخشی از مطالبات گندمکاران در پروژه عاملیت خرید تضمینی گندم مبادرت ورزد؛ به این واسطه بود که ۲۶۵۰۰ میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد گندم در بورس کالای ایران عرضه شد. این موفقیت سبب شد تا عضو شورای عالی بورس و دبیر کمیته فقهی سازمان بورس با استناد به انتشار اوراق مزبور، از بررسی مقرارت مربوط به فرآیند انتشار اوراق سلف موازی استاندارد به طور کامل در شورای عالی بورس خبر دهد و عنوان کند که از لحاظ فقهی هیچ مشکلی برای این روند تامین مالی وجود ندارد تا در نهایت با اظهار امیدواری بگوید که این ابزار می تواند به عنوان یک ابزار فراگیر در بورس کالا برای صنایع مختلف و دولت مورد استفاده قرار گیرد.

به هر حال پس از موفقیت دولت در تامین مالی از طریق بورس کالا، سید عباس موسویان به تشویق دولت و تولید کنندگان سایر محصولات در استفاده از این ابزار مالی پرداخت تا در آینده به واسطه این ابزار مالی قابل اعتماد و در ساختاری شفاف همچون بورس کالا به تامین مالی بپردازند.

در نهایت پس از گذشت شش ماه از انتشار این اوراق، در آخرین روزهای پایانی سال ۹۵، تسویه بزرگترین تأمین مالی بخش کشاورزی از بازار سرمایه صورت گرفت و اولین تجربه صندوق سرمایه گذاری در بازارگردانی و پذیره نویسی اوراق با درآمد ثابت با موفقیت رقم خورد. مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی که مشاور عرضه و صندوق سرمایه گذاری یکم کارگزاری بانک کشاورزی که در جایگاه متعهد پذیره نویسی و بازارگردان این اوراق قرار داشتند، در بیان دلایل موفقیت این عرضه عنوان کرد: اوراق سلف موازی استاندارد برخلاف اوراق مشارکت، سود میان دوره ندارد و ناشر می تواند کل منابع حاصل از اوراق سلف را برای هدف مورد نظرش هزینه کند؛ تنها ناشر اوراق در آخر دوره سررسید با سازو کارهای خاص تسویه، ملزم به تسویه نقدی یا فروش کالا به سرمایه گذاران است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد