Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
فرهنگ سرمایه گذاری
https://goo.gl/xvbPaG
1397/07/17 - 16:14 تاريخ انتشار: 983 تعداد بازديد: 52229 كد خبر:
سه شنبه های فرهنگ سازی:
آشنایی با لغات فرهنگ مکالمات بازار سرمایه
در این قسمت از سه شنبه های فرهنگ سازی بازار سرمایه، قصد داریم برخی از اصطلاحات متداول در بازار سهام را که تاکنون بارها شنیده اید، برای شما تشریـح کنیم.

فرهنگ مکالمات بازار سرمایه، به کلمات و اصطلاحاتی گفته می شود که روزانه در بازار سرمایه مورد استفاده قرار میگیرند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، در این قسمت از سه شنبه های فرهنگ سازی بازار سرمایه، قصد داریم برخی از اصطلاحات متداول در بازار سهام را که تاکنون بارها شنیده اید، برای شما تشریـح کنیم.

 

نماد

نماد، در واقع نام اختصاری شرکت های پذیرفته شده در بورس است. برای مثال: نماد شرکت پتروشیمی خارک در بورس، شخارک (به کسر ش) است. حرف اول نماد، برگرفته از صنعتی است که شرکت در آن قرار دارد و بخش دوم نماد، در واقع خلاصه نام شرکت است. مثلا در نماد شخارک، حرف "ش" بیانگر صنعت شیمیایی و کلمه خارک، مخفف عبارت پتروشیمی خارک است. فعالان بورس، عمدتأ به جای استفاده از نام کامل شرکت ها، نماد آن ها را به کار می برند.

 

توقف نماد:

گاهی اوقات، معاملات سهام برخی شرکت ها در بورس به صورت موقت، متوقف می شود.  در این حالت، اصطلاحأ می گویند نماد شرکت متوقف شده است. عمدتأ بورس، زمانی نماد یک شرکت را متوقف می کند که رویدادی حائز اهمیت در خصوص آن شرکت اتفاق افتاده باشد، به نحوی که این رویداد بتواند موجب افزایش یا کاهش بیش از اندازه قیمت سهام شرکت شود. برای مثال: قبل از برگزاری مجامع سالیانه شرکت، نماد آن شرکت متوقف می شود. زیرا در مجمع سالیانه، سود سهامداران مشخص خواهد شد و این موضوع، می تواند بر قیمت سهم بعد از مجمع، تأثیر زیادی داشته باشد. طبیعتاً توقف نماد در این گونه موارد، به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا پس از انتشار اطلاعات کامل و شفاف شدن وضعیت شرکت، در شرایط یکسان و عادلانـه، در خصوص خرید، فروش یا نگهداری آن سهم تصمیم گیری کنند.

 

مجمع:

به گردهمایی سهامداران و مدیران شرکت که به منظور تصمیم گیری در خصوص مسائل مهم شرکت برگزار می گردد، مجمـع گفته می شود. سهامداران شرکت، متناسب با میزان سهم خود، در مجامع حق رأی دارنـد. هیئت مدیره شرکت موظف است حداقل 10 روز قبل از برگزاری مجمع، آگهی برگزاری مجمع را در روزنامه کثیرالانتشاری که به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب شده است، منتشر کند تا سهامداران از این موضوع مطلع شوند. مجامع شرکت ها به دو دستـه تقسیم می شوند: 1) مجمع عادی سالیانه و 2) مجمع فوق العاده.

- مجمع عادی سالیانه:

هیئت مدیره شرکت موظف است هر سال یک بار، سهامداران شرکت را دعوت کرده و گزارش عملکرد سالیانه خود را به سهامداران ارائه کند. به این گردهمایی، مجمع عمومی سالیانه گفته می شود. در مجمع عمومی سالیانه، همچنین درخصوص موارد مهمی مانند میزان سود تقسیمی به سهامداران و انتخاب اعضای هیئت مدیره، رأی گیری می شود.

- مجمع فوق العاده

بجز مجمع سالیانـه، هر مجمع دیگری که توسط شرکت برگزار شود، مجمع فوق العاده نام دارد. در مجامع فوق العاده عمدتاً درخصوص مواردی مانند: افزایش سرمایه شرکت، تغییر نشانی و نام شرکت و... تصمیم گیری می شود

.

سال مالـی:

منظور از سال مالی، دوره یک ساله ای است که مبنای محاسبه سود و زیان و سایر گزارش های مالی شرکت است. سال مالی در بسیاری از شرکت ها، از ابتدای فروردین تا پایان اسفند است، ولی برخی شرکت ها، بر اساس نوع فعالیت خود، سال مالی خود را زمان دیگری، مثلاً از ابتدای مهر تا پایان شهریور سال بعد، تعیین می کنند. در پایان سال مالی، مجمع سالیانه شرکت برگزار و عملکرد هیئت مدیره در طول سال مالـی، مورد ارزیابی سهامداران قرار می گیرد. هیئت مدیره شرکت موظف است حداکثر ظرف مدت 4 ماه پس از پایان سال مالی شرکت، مجمع عادی سالیانـه را برگزار کند

.

صورت سود و زیان:

یکی از مهم ترین معیـارها برای انتخاب سهام یک شرکت، میزان سودآوری آن شرکت است. طبیعتاً هر اندازه میزان سودآوری یک شرکت در مقایسه با قیمت سهام آن شرکت در بورس، بیشتر باشد، می تواند یکی از نشانه های ارزنده بودن سهم باشد. ولی چگونه می شود از میزان سودآوری یک شرکت مطلع شد؟ صورت سود و زیان، به خوبی بیانگر میزان سود یک شرکت در پایان سال مالی است. شرکت ها موظف اند در پایان سال مالی، صورت و زیان خود را منتشر کرده و از این طریق، میزان سودآوری خود را به سهامداران اطلاع دهند. در صورت سود و زیان، مواردی مانند میزان فروش شرکت ها، میزان هزینه های آن ها و سایر اطلاعات بااهمیت مربوط به عملکرد شرکت قابل مشاهده است. سهامداران برای مشاهده صورت سود و زیان شرکت ها، می توانند به "سامانه اطلاع رسانی ناشران"، کدال به آدرس پایگاه اینترنتی www.codal.ir، مراجعه کنند.

 

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
3 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد