Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس اوراق بهادار
https://goo.gl/y72z2K
1397/08/01 - 15:58 تاريخ انتشار: 1290 تعداد بازديد: 52528 كد خبر:
سنا، در گزارش بازار امروز به بررسی فقر تحلیل در تصمیم برخی سهامداران پرداخت :
تلنگر گزارش های 6 ماهه مثبت به بورس بازان
بورس تهران در دو جهت مختلف حرکت می کند. گروهی بر مبنای تحلیل محوری و با توجه خاص به عملکرد شرکت ها در نیمه نخست سال فعالیت میکنند و گروهی دیگر گوش به شایعات پیرامون بازار داده و تحت تاثیر فضای روانی حاکم در سمت عرضه حضور دارند. در این بین به نظر می رسد شدت گرفتن انتشار گزارش های 6 ماهه میتواند تلنگر مهمی برای تصمیم درست سهامداران باشد.

گزارش های 6ماهه با ترافیک سنگین تری نسبت به قبل در حال انتشار است و اثر این گزارش ها به خوبی در تصمیم سهامدارن بازار سهام مستتر است. با این وجود در زیربنای تصمیم برخی سهامداران همچنان رگه هایی از هیجان وجود دارد که در صفوف عرضه به خوبی هویداست.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، این روزها فقر تحلیل در بازار سهام به خوبی مشهود است. شاهد این مدعا روند بورس تهران بر خلاف گزارش های درخشان از عملکرد بسیاری از شرکت هاست. با توجه به اینکه در عمده گزارش های 6 ماهه منتشر شده شاهد تعدیلات مثبت قابل توجهی هستیم، در روند امروز شاهد رشد مختصر تعدادی از گروه ها بودیم.

شاخص بازار سهام امروز با افت بیش از 2هزار و 400 واحدی به کار خود پایان داد و به این ترتیب هم اکنون در میانه های کانال 185 هزار واحد قرار دارد.

با وجود افت امروز، شاخص کل همچنان بازدهی بیش از 80 درصدی از ابتدای سال را در پرونده دارد. ذکر این نکته از آن جهت ضرورت داشت که بیان شود بازار سهام تا این لحظه برای سهامداران با دید بلند مدت و میان مدت ضرر و زیانی نداشته و کماکان این گروه ها در سود مطلوب هستند. اما از دید بسیاری از کارشناسان نباید به این مقدار بازده اکتفا کرد. زیرا بورس تهران حامل پتانسیل های بسیار قوی است که میتواند بازدهی بسیار بیشتری را به ثبت برساند. (سنا در بسیاری از گفتگوهای خود با کارشناسان به این پتانسیل ها اشاره کرده است)

همچنین امروز شاخص هم وزن افت کمتری را نسبت به شاخص کل داشت. این شاخص امروز حدود 600 واحد افت داشت و به سطح 28هزار و 330 واحد رسید.

عرضه های روانی!

مشخص است که عرضه های سهامداران طی این دو روز عمدتا روانی است که هیچ دلیل مشخصی نمی توان برای آن تشریح کرد. به عنوان مثال، روز گذشته بورس تهران تحت تاثیر انتشار گزارش 6 ماهه بانک ملت شاهد تشدید عرضه ها در نمادهای این گروه بود. این در حالیست که نماد این بانک امروز بار دیگر با تشدید تقاضا به صف خرید رسید.

بررسی نمادهای موثر بر افت شاخص حاکی اثر قابل ملاحظه نمادهای فلزی - معدنی بر افت شاخص کل است. در خصوص این شرکت ها آخرین خبرها مربوط به نرخ ذغال سنگ اشت. سعید صمدی دبیر انجمن ذغال سنگ ایران شب گذشته در گفتگویی از درخواست این انجمن مبنی بر افزایش مجدد نرخ ذغال سنگ خبر داد.

در توضیح این موضوع انجمن میگوید با توجه به نرخ تورم غیرقابل پیش بینی ناشی از افزایش نرخ ارز، هزینه‌های تولید ذغال سنگ دور از انتظار بالا رفت. لذا افزایش ۲۰ درصدی قیمت ذغال سنگ امسال که از تیرماه اعمال شد، افزایش سنگین هزینه‌های تولید در این بخش را پوشش نمی‌دهد و در شرایط فعلی افزایش قیمت تجهیزات ضمن ایجاد بحران اقتصادی، موجب کاهش ضریب ایمنی معادن ذغال سنگ به خصوص در نگهداری تونل‌ها و کارگاه‌های استخراج شده است.

حمایت حقوقی ها امروز پررنگ بود

امروز نمادهای "کگل"،"فولاد"،"کچاد" و "فخوز" در صدر نمادهای موثر بر افت شاخص قرار داشتند. در سمت مقابل نماد بانک ملت با صف خرید بیش از 12 میلیون سهمی مانع افت بیشتر شاخص کل شد. در میان صنایع بورسی گروه شیمیایی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد که این رقم در حدود 200 میلیارد تومان بود. بعد از آن دومین گروه برتر بازار بانک ها بودند که در این گروه ارزش معاملات به 142 میلیارد تومان رسید.

ارزش معاملات امروز بورس تهران به بیش از یک هزار میلیاردتومان رسید. حجم معاملات نیز در حدود سه میلیارد سهم بود.

تغییر مالکیت بازار نیز امروز با حمایت حقوقی ها همراه شد. به این ترتیب این مولفه امروز به 98 میلیارد تومان و از سوی حقوقی به حقیقی انجام گرفت. بیشترین حمایت بزرگان بازار امروز در گروه کانه های فلزی و فلزات اساسی بود. در آن سو بازیگران خرد خرید های اندکی در گروه های بانکی و سیمانی داشتند.

شش ماهه های خوش قدم

امروز در مهمترین گزارش های کدال سرمایه گذاری توسعه ملی گزارش عملکرد 6 ماهه خود را منتشر کرد. این شرکت به ازای هر سهم 509 ریال سود محقق کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 272درصد رشد داشته است. نفت سپاهان نیز در دوره 6 ماهه ابتدای سال 351 درصد رشد سودآوری داشته است.

"تیپیکو" نیز امروز یک شفاف سازی بسیار مهم منتشر کرد. بر همین اساس این شرکت 1.2 میلیارد تومان سود از فروش "دلر"، "دشیمی" و "دزهراوی" شناسایی کرده است.

پتروشیمی زاگرس نیز در دوره ۶ ماهه  به ازای هر سهم 913 تومان سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲۱درصد رشد داشته است.

 

 

 

 

 

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
2 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد