Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس انرژی
https://goo.gl/EuPHSZ
1397/08/06 - 14:07 تاريخ انتشار: 996 تعداد بازديد: 52640 كد خبر:
نفت چگونه به بورس آمد:
روزهای نفتی بازار سرمایه
خبرها و گزارش های آخرین روزهای پایانی سال 92 حاکی از قطعی شدن عرضه نفت خام در بورس انرژی بود تا اینکه 17 فروردین ماه سال 93، انتظارها به پایان رسید و برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت، طلای سیاه در رینگ داخلی بورس انرژی عرضه شد.


شرکت ملی نفت ایران دو هزار و 920 بشکه نفت خام را به قیمت هر بشکه 306 هزار تومان در بورس انرژی عرضه و مورد معامله قرار داد، این خبری بود که رسانه ها فروردین ماه 1393 اعلام کردند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سال 1379 برای اولین بار موضوع عرضه نفت در بورس مطرح شد. عرضه نفت در چارچوب سیاست ‌های دولت وقت و با توجه به برنامه سوم توسعه کشور، در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت اما فرآیند آن بعد از چند دور تغییر مدیریتی در نهایت متوقف شد.

پس از چندی مجددا بحث عرضه نفت در بورس مطرح و تفاهم نامه راه ‌اندازی این بورس در اردیبهشت ماه 1383 امضا شد. در پی موافقت شورای بورس، پروژه بورس نفت، گاز و پتروشیمی ایران وارد مرحله عملیاتی شد.

گزارش توجیهی طرح راه ‌اندازی بورس نفت ایران تدوین شد و شورایعالی بورس مجوز قانونی آن را صادر و بورس نفت کار خود را در کیش آغاز کرد ولی به دلیل مشکلات پیش آمده عملاً عرضه نفت عملیانی نشد.

در نهایت سال 1390 نفت خام با هدف صادرات در بورس کالا و سال 1393 با هدف فروش داخلی در بورس انرژی صورت عرضه شد.

خبرها و گزارشات آخرین روزهای پایانی سال 92 حاکی از قطعی شدن عرضه نفت خام در بورس انرژی بود تا اینکه 17 فروردین ماه سال 1393، انتظارها به پایان رسید و برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت، طلای سیاه در رینگ داخلی بورس انرژی عرضه شد. خبرها حاکی از آن بود که پنج پالایشگاه کوچک بخش خصوصی در صف خرید قرار گرفته‌ و تقاضا در همان ابتدا برای خرید وجود داشت.

سفارش فروش شرکت ملی نفت ایران بر اساس هر بشکه سه میلیون و 63 هزار ریال وارد سامانه شد که سه خریدار توانایی و مجوز لازم برای خرید را در اختیار داشتند و سفارش خود را وارد سامانه کردند. 3300 بشکه نفت خام در قیمت‌های مختلف وارد سامانه شد که با توجه به این که حجم تقاضا بیشتر از عرضه بود، معاملات به مرحله رقابت کشیده شد.

در نهایت این داد و ستد نفتی برای نخستین بار به شکل ریالی و به ارزش 893 میلیون و 520 هزار تومان انجام شد و برگی در تاریخ صنعت نفت کشور ورق خورد.

سال 93 عرضه نفت خام در بورس انرژی در 60 جلسه معاملاتی و طی 5 ماه انجام و 178 هزار و 120  بشکه عرضه شد که از آن میزان 11 هزار 826 بشکه به فروش رفت. نگاهی به آمار معاملات نفت خام در بورس انرژی نشان می دهد، جلسات معاملاتی ابتدایی عرضه ها موفق بود اما در ادامه راه مشکل فروش فرآورده های صادراتی پالایشگاه های کوچک که خریدار نفت در بورس انرژی بودند دلیلی شد این واحد های تولیدی در ابتدای مسیر نفت بورسی متوقف شوند.

بعد از عرضه، خریداران و کارشناسان بازار سرمایه برای اصلاح شرایط و نحوه تسویه نقد هایی را مطرح کردند، ولی شرکت ملی نفت ایران انعطافی نسبت به تقاضای بورس و خریداران نشان نداد و به رغم آنکه چندین بار عرضه در رینگ داخلی بورس انرژی انجام شد داستان حضور طلای سیاه در بازار سرمایه ناموفق به نظر رسید.

اما اکنون به گفته دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار شرایط متفاوت است. اطلاعیه عرضه نفت در بورس انرژی که توسط کارشناسان و متخصصان شرکت ملی نفت ایران طراحی شده از ویژگی مناسب برخوردار است و مباحث مربوط به بازار سرمایه آن نیز در بورس انرژی و سپرده گذاری مرکزی طراحی شده و این طراحی از نگاه ناظران بازار سرمایه مناسب تلقی می‌شود و می‌تواند مشتری مختص خود را جذب کند.

دبیر شورایعالی بورس می گوید اطلاعیه عرضه‌های بعدی نفت خام با توجه به بازار سنجی و تجربه بالای وزارت نفت بطور حتم می‌تواند متناسب با سلایق خریداران و بازار صادر شود و فضای لازم برای خریداری نفت خام ایران از سوی اشخاص مختلف را فراهم کند.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
10 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد