Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بورس كالا
https://goo.gl/VZT8of
1397/09/05 - 12:01 تاريخ انتشار: 975 تعداد بازديد: 53177 كد خبر:
مهدی کرباسیان:
بورس کالا معاملات منصفانه را در اقتصاد رواج داد
کرباسیان با اشاره به اینکه توسعه بورس کالای ایران سلامت اقتصاد را در پی دارد، افزود: به هر میزان که شفافیت و سلامت اقتصادی افزایش یابد، به همان میزان، آرامش و ثبات اقتصادی ایجاد شده و زمینه جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بیشتر فراهم می آید.


معاون سابق وزیر صمت گفت: بورس کالای ایران یکی از بخش‌های اثرگذار در رونق صنایع معدنی و به ویژه صنعت فولاد ایران بوده، به طوری که توانسته در طول ۱۱ سال فعالیتش، جایگاه مهمی در اقتصاد کشور پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از تسنیم، مهدی کرباسیان گفت: باید دقت داشت که از ابتدا هدف از ایجاد مجموعه ای به نام «بورس کالا» کشف قیمت کالاها براساس رویکرد عرضه و تقاضا است.

رییس سابق هیات عامل سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) افزود: این یکی از کارکردهای بسیار مهم بورس کالا در اقتصاد است تا به ایجاد تعادل منطقی در مکانیسم عرضه و تقاضا کمک کند و به دنبال آن عرضه کننده و خریدار بتوانند بدون مشکل در گروه های مختلفی مانند محصولات پتروشیمی، کشاورزی و صنعتی فعالیت کنند.

وی اضافه کرد: نکته مهم دیگر در اقتصاد کالامحور ما این است که بر اساس همین کشف قیمت و به واسطه انجام معاملات نقدی در بازارهایی همچون بورس، امکان ایجاد ابزارهای مالی نوین و ارائه خدمات بیشتر به صنایع نیز فراهم می شود.

کرباسیان با اشاره به اینکه توسعه بورس کالای ایران سلامت اقتصاد را در پی دارد، افزود: به هر میزان که شفافیت و سلامت اقتصادی افزایش یابد، به همان میزان، آرامش و ثبات اقتصادی ایجاد شده و زمینه جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بیشتر فراهم می آید.

وی تأکید کرد: مزیت‌های متعدد بورس کالا به عنوان بستری شفاف برای مبادلات کالایی، باعث شده تا عرضه انواع محصولات از جمله محصولات تولیدی صنایع مختلف اعم از صنایع فولادی و پتروشیمی در این بازار به نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده واقعی باشد.

رییس سابق هیات عامل ایمیدرو ضمن اشاره به حذف واسطه‌گری‌های مخرب در بازارها به کمک بورس کالا افزود: طی سال‌های اخیر شاهد طراحی ابزارهای مالی نوین در بورس کالا هستیم که این ابزارها می‌تواند در زمینه تأمین مالی به فعالان صنایع مختلف از جمله محصولات فلزی و فولادی کمک کند.

کرباسیان در پاسخ به این پرسش که بورس کالا در طول این سال ها چه کمکی به تولید کشور کرده است؟ گفت: تاکید می کنم که راه‌اندازی این بازار در ایجاد شفافیت برای حوزه کالایی قطعاً موثر بوده و اعتقاد دارم توسعه این بورس می‌تواند به سلامت بازارها کمک کند و موجب حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان شود.

وی اذعان داشت: حال آنکه حمایت از تولید در فضای غیرشفاف امکان‌پذیر نیست و از طریق بورس کالا می‌توان امکان برقراری توازن میان عرضه و تقاضا و زمینه‌های لازم برای حمایت از تولید داخلی را مهیا کرد.

معاون سابق وزیر صمت در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه اگر بورس کالا راه‌اندازی نمی‌شد، امروز معاملات محصولات معدنی و فلزی در بازارهای سنتی چه شرایطی داشت؟ بیان کرد: تجربه چندین ساله کشور به وضوح نشان داد که مبادله محصولات به شیوه سنتی و به عبارت امروز در بازارهای خارج از بورس کالا، سبب سردرگمی در قیمت فروش محصولات توسط تولیدکنندگان می‌شود که در نهایت زمینه انحصار در خرید و فروش را به وجود می‌آورد؛ بنابراین باید از امکانات و شفافیت بورس کالا استفاده کرد و در مسیری روشن در اقتصاد گام برداشت.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد