Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Links  
 
 
1 
 
بازار سرمايه
https://goo.gl/9uxH6X
1397/09/13 - 14:16 تاريخ انتشار: 1076 تعداد بازديد: 53311 كد خبر:
سنا، در میزگردی به بررسی زوایای مختلف نگاه دولت ها به بازار سرمایه و آینده این بازار پرداخته است:
الزام حضور بازار سرمایه در تصمیمات کلان اقتصادی
گسیل نقدینگی به بورس، قرعه موفقیت اقتصاد
سنا، در میزگردی با موضوع نقش دولت ها در عملکرد بازار سرمایه و بررسی عملکرد این بازار تا پایان سال 97، به بررسی تمامی جوانب یکی از مهمترین بازارهای مالی کشور پرداخته است. این میزگرد، با حضور دکتر حسین عبده تبریزی، دکتر سعید اسلامی بیدگلی ، محسن خدابخش و حمیدرضا مهرآور برگزار شد. از دستاوردهای مهم این میزگرد می توان به اجماع نظر کارشناسان بر لزوم پررنگ شدن نقش نهاد بورسی در تصمیمات کلان اقتصادی کشور اشاره کرد.
 

 

نقش بازار سرمایه در تقویت بنیان های اقتصادی و تامین مالی بنگاه های بزرگ بر هیچ کسی پوشیده نیست. اینکه تقویت و تعمیق بورس می تواند منجر به رشد اقتصادی شود نکته حائز اهمیتی است که سال ها دولت ها از آن غافل بوده اند.

طی یکسال اخیر، گسیل نقدینگی های سرگردان به سمت این بازار در کنار افزایش آگاهی عموم مردم از مزیت های سرمایه گذاری در بازار سرمایه، باعث شد تا نگاه مردان اقتصادی دولت به تالار شیشه ای معطوف شود.

بورس تهران در نیمه نخست سال جاری بازدهی حدود 100 درصدی داشت، از سوی دیگر ورود حجم زیادی نقدینگی بازیگران خرد باعث شد تا میانگین ارزش روزانه معاملات بورس تهران به بیش از یک و نیم میلیارد تومان برسد.

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در میزگردی با موضوع نقش دولت ها در عملکرد بازار سرمایه و بررسی عملکرد این بازار تا پایان سال 97، به بررسی تمامی جوانب مهمترین بازار مالی کشور پرداخته است.

این میزگرد، با حضور دکتر حسین عبده تبریزی، عضو شورای عالی بورس، دکتر سعید اسلامی بیدگلی، عضو شورای عالی بورس و دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری، محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار و حمیدرضا مهرآور، مدیرعامل کارگزاری بانک سامان برگزار شد.

از دستاوردهای مهم این میزگرد می توان به اجماع نظر صاحب نظران بر لزوم پررنگ شدن نقش بازار سرمایه در تصمیمات کلان اقتصادی کشور اشاره کرد.

صاحب نظران حاضر در میزگرد، با انتقاد از بی توجهی مدیران دولتی در تبیین برخی سیاست ها که بازار سرمایه را متضرر می کند تاکید کردند، توسعه بورس تا حد زیادی دولت ها را منتفع می کند و نباید دستورالعملی بدون در نظر گرفتن ملاحظات روند فعالیت بنگاه های بورسی تدوین شود.

همچنین در این میزگرد روند ماه های ابتدایی بورس و مولفه های اثرگذار بر آن بررسی شد و آینده این بازار نیز با گمانه زنی های کارشناسان تا حد زیادی ترسیم شد.

 

از حاضرین در میزگرد پرسیدیم تاثیر سیاست های دولت بر روند بازار سرمایه چگونه است؟ دولت به چه نحوی می تواند بر روند بازار سرمایه اثرگذار باشد؟

سعید اسلامی بیدگلی: یکی از مهم ترین ریسک هایی که فعالان بازار سرمایه همواره با آن مواجه هستند، تصمیمات دولت های مختلف است. طی چند دهه اخیر، بسیاری از سیاست گذاری های دولت به نفع بازار سرمایه نبوده و همین موضوع باعث عدم توسعه بازار نسبت به ابعاد کلی اقتصاد کشور شده است.

طی مدت اخیر از سوی مسئولان تراز اول کشور حمایت های قابل توجه ای از بورس شده است، با این وجود در عمل و در برخی موارد قوانینی وضع شده که به ضرر این بازار بوده است. به عنوان مثال در نیمه نخست سال مسئولان تراز اول کشور بازار سرمایه را تنها مکان توسعه بنگاه های اقتصادی دانستند، اما سیاست گذاری های ارزی بعضا نابجا یا موضوع قیمت گذاری برای کالاها، ریسک های زیادی برای سرمایه گذاران بورسی ایجاد کرد. به طور کلی ما همواره با این معضل مواجهیم که چطور سیاست های دولت را با اندیشه های توسعه گرایانه بازار سرمایه همسو کنیم.

حمیدرضا مهرآور: سال هاست که اقتصاد ایران بر پایه بازار پول حرکت می کند، به همین دلیل است که ارزش واقعی بازار سرمایه در آن حدی که باید جدی گرفته نشده است. بارها دیده شد که سیاست های یک نهاد، به یکباره مکانیسم های بازار سرمایه را دستخوش تغییر قرار می دهد. به عنوان مثال آزاد شدن نرخ ارز، مستقیم و غیر مستقیم بر سیاست های بازار سرمایه اثر گذاشت و به تبع آن روند فعالیت سهامداران، شرکت های کارگزاری، صندوق های سرمایه گذاری و سبدهای معاملاتی را با تغییر اجباری مواجه کرد.

با این وجود موضوع اهمیت به بازار سرمایه را از زوایای دیگر نیز می توان بررسی کرد. طی سال ها فعالیت این بازار تنها یکبار، آن هم طی دوران ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی ، شاهد حضور یک رییس جمهور در تالار شیشه ای بودیم. مقامات عالی رتبه کشور بازدیدهای بسیار کمی از این بازار ارزشمند داشتند، در صورتی که حضور این مقامات در ادوار مختلف می توانست باعث دلگرمی سهامداران شود.

محسن خدابخش:  نه تنها معضل بازار سرمایه، بلکه معضل کل اقتصاد کشور نظریه های دستوری است. در بسیاری از مواقع دیده شد که دولت تلاش بر کنترل قیمت ها دارد، دلیل این معضل این است که ما نمی خواهیم با واقعیت و  اعداد و ارقام حقیقی  آشتی کنیم و اعداد و ارقامی که ناشی از عرضه و تقاضا هستند را نادیده می گیریم.

در بازار سرمایه هم این مشکل وجود دارد.  به عنوان مثال در بخشنامه ای که در سوم شهریور سال جاری در خصوص نرخ پایه خوراک پتروشیمی ها صادر شد، قیمت پایه وکیوم باتوم 2هزار و 500 تومان اعلام و در پنجم شهریور این قیمت به هزار و 200 تومان تغییر کرد. این در حالیست که در بورس کالا عدد دو هزار و 500 تومان نرخ پایه در نظر گرفته شد و در فرآیند معاملات به سه هزار تومان رسید.  

مسئولان کشور باید توجه ویژه داشته باشند که بازار سرمایه بسیار هوشمند است و از کوچکترین تغییرات تاثیر پذیری دارد. بارها دیده شده ابلاغ یک دستورالعمل جدید یا یک بخشنامه روند معاملات بورس را به کل تغییر داده است. از این رو، این مشکل نیز وجود دارد که در بسیاری از تصمیم گیری های کلان اقتصادی کشور، شرایط بازار سرمایه نادیده گرفته شود.

حسین عبده تبریزی : کاملا واضح است که بازار سرمایه مانند دیگر بخش های اقتصادی کشور تحت تاثیر تصمیمات دولت قرار دارد. در این موضوع نیز شکی نیست که دولت از این بازار حمایت می کند و به اهمیت آن پی برده است.

به نظر می رسد طی سال های اخیر، مسایل سیاسی اولویت اصلی حکمرانان شده است و مسایل اقتصادی به آن اندازه اهمیت ندارد.  به همین دلیل موضوعات سیاسی همواره اثر خود را بر اقتصاد نشان می دهد. به عنوان نمونه، هزینه های دولت بالا است و همین موضوع در برنامه ریزی بودجه مشکل ایجاد می کند. رهاورد هزینه های بالای دولت، ایجاد یک روند غیرمنطقی در بازار بدهی است. همین مسائل است که باعث می شود نرخ برخی اوراق در بازار بدهی به بیش از 30 درصد برسد. واضح است، زمانیکه دولت در مقیاس عمده رقابت می کند، انتظار چنین اتفاق هایی نیز وجود دارد، زیرا ماهیت ایجاد بازار بدهی حضور بخش خصوصی بود نه دولت.

به طور کلی نظام تصمیم گیری در 40 سال گذشته، به طور مداوم عدم تعادل هایی را به وجود آورده، که در بخش هایی از آن مردم نیز اثرگذار بوده اند. البته وقتی می گوییم دولت منظور حاکمیت است، زیرا دولت 30 تا 40 درصد قدرت را در اختیار دارد. به طورکلی مجموعه تصمیمات اقتصادی طی ادوار گذشته با انتقادهای جدی مواجه است و در بسیاری موارد اثر منفی خود را بر بازار سرمایه گذاشته است.