Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بازار سرمايه
https://goo.gl/BYKbNJ
1392/10/14 - 12:51 تاريخ انتشار: 5986 تعداد بازديد: 18000 كد خبر:
توصیه خواجه نصیری به سهامداران؛
ریسک سرمایه گذاری در بازار پایه فرابورس بالاست
امکان اعمال محدودیت هایی در معاملات بازار پایه فرابورس
مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه به تازگی گرایش برخی از سهامداران به سهم های شرکت های بازار پایه فرابورس افزایش یافته است، گفت: معامله سهام این شرکت ها ریسک بالایی دارد و سرمایه گذاری در این بازار ، مناسب سرمایه داران عادی نیست.
 

سرمایه گذارانی که با ریسک محدود به معامله می پردازند ورودشان به سهم های بازار پایه فرابورس به دلیل ریسک بالا و ذاتی این سهم ها توصیه نمی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، محمود رضا خواجه نصیری مدیر نظارت بر بازارها و بورس های سازمان بورس با بیان این مطلب گفت: شرکت های بازار پایه در فرابورس پذیرش نشده اند بلکه به دلیل الزام تبصره ب ماده 99 قانون برنامه پنجم توسعه، شرایط معاملات آنها در فرابورس فراهم شده است و به همین علت در فهرست نقل و انتقال این بورس درج می شوند.

وی درباره شرایط ورود سهام این شرکت ها در بازار پایه گفت: برای ورود این شرکتها به بازار پایه شفافیت اطلاعاتی کافی، ساختار شرکتی قابل اتکا،  سوابق سود آوری قبلی و چشم انداز سودآوری در آینده در اختیار نیست و فقط بر اساس تکلیف قانونی سهام این شرکتها در فرابورس معامله می شود.

خواجه نصیری با بیان یان مطلب که بازار پایه صرفاً بر اساس الزام قانون برنامه پنجم برای تسهیل در نقل و انتقل سهام بین دارندگان سهام شرکتهای سهامی عام که  شرایط پذیرش در بورس و فرابورس ندارند، در فرابورس معامله می شود، افزود: براساس مقررات موجود، شرکت ها می تواند با شفافیت کمتر هم در بازار پایه مورد معامله قرار گیرند زیرا پذیرش نمی شوند به همین دلیل این موضوع باعث می شود فضای تصمیم گیری سرمایه گذاران با ابهامات زیادی روبه رو شود در نتیجه در فضای سرمایه گذاری هیچ گاه این بازار برای سرمایه گذاری اشخاص غیر حرفه ای  و افراد غیر ریسک پذیر توصیه نمی شود.

مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس با اشاره به زیان ده بودن تعداد قابل توجهی از این شرکت ها خاطر نشان کرد: در بازار پایه فرابورس شرکتهای زیادی وجود دارند که بعضاً زیان ده هستند یا با مشکلات عدیده ای روبه رو هستند. بنابراین سرمایه گذاری در این شرکت ها مستلزم آگاهی کامل از وضیعت شرکتهاست.

وی با بیان اینکه دستورالعمل بازار پایه، مجزا از سایر معاملات است و حتماً باید خریداران و کارگزاران از این دستورالعمل مطلع باشند، اظهار داشت: نحوه انجام معاملات، مقرارات حاکم در توقف و بازگشایی نمادها و همچنین میزان شفافیت اطلاعات شرکت ها نسبت به معاملات بازار اول و دوم بسیار متفاوت است که این تفاوت ها فضای معاملاتی بازار پایه را فضایی پر ریسک و بسیار لغزنده در سرمایه گذاری می کند.

خواجه نصیری با تأکید مجدد بر اینکه سرمایه گذارای در بازار پایه فرابورس برای کسانی که ریسک متعادل را طلب می کنند، سرمایه گذاری مناسبی نیست، گفت: سرمایه گذاری بر شرکت های کوچک و پر ریسک در بازار در شرایطی که بازار اصلی پررونق است باعث می شود ، سرمایه گذار با هر گونه افت قیمت و تغییر در شرایط عمومی بازار، بسیار ضرر کنند بطوریکه سرمایه گذاری در چنین سهام هایی می تواند به قیمت از دست دادن کل سرمایه آنها تمام شود.

مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس با بیان اینکه این سازمان در کنار اطلاع رسانی و تلاش برای نظارت لحظه ای سهام شرکت ها گفت: سازمان بورس در چارچوب مقرارات قانونی برنامه هایی دارد تا بتواند از هرگونه مسائلی که ممکن است برای سهامداران شرکتها در آینده به وجود آید جلوگیری کند که در این خصوص پیشنهاداتی برای تصویب اعمال محدودیت هایی برای معاملات در بازار پایه، انتقال تعدادی از نمادهای بازار عادی پایه به بازار توافقی و همچنین کاهش تعداد شرکتهای عادی پایه در حال بررسی است.

خواجه نصیری در پاسخ به این پرسش که چرا سطح نظارت سازمان بورس بر تغییرات قیمت سهام بازار پایه کمتر از سهام شرکت های بازار اول و دوم است، افزود : با توجه به اینکه شرکت های حاضر در بازار پایه شرایط پذیرش ندارند، مقررات حاکم بر شرکت های پذیرفته شده برای آنها اعمال نمی شود که همین امر از جمله مسائلی است که فضای پر ابهام حاکم بر معاملات این بازار و لزوم دقت در سرمایه گذاری در این بازار را افزایش می دهد.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
آخرین ديدگاههای کاربران

جواد درکاله
باسلام وخسته نباشید.خیلی قابل استفاده بود متشکرم.
منتها نمی دانم کدام شرکت ها دربازار پایه فرابورس هستند
لطفا دراین مورد راهنمایی فرمایید.
1392/10/14-21:33
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
7 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد