Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بورس اوراق بهادار
https://goo.gl/A3SN1v
1395/09/30 - 15:27 تاريخ انتشار: 3764 تعداد بازديد: 36570 كد خبر:
گزارش روز؛
2 عامل ادامه دار شدن افت بازار
افت بازارهای جهانی فلزات پایه در کنار عدم بازگشایی نمادهای متوقف علت منفی شدن بازار سرمایه طی روزهای اخیر بود تا جایی که با گذشت زمان معاملات، افزایش فشار فروش ها بخصوص در گروه خودرویی مشاهده شد و اکثرا منفی به کار خود پایان دادند.
 

افت بازارهای جهانی فلزات پایه در کنار عدم بازگشایی نمادهای متوقف علت منفی شدن بازار سرمایه طی روزهای اخیر بود تا جایی که با گذشت زمان معاملات، افزایش فشار فروش ها بخصوص در گروه خودرویی مشاهده شد و اکثرا منفی به کار خود پایان دادند اما علیرغم جو منفی مذکور و منفی شدن نماد خپارس شاهد ادامه معاملات پرحجم، مثبت و پرتقاضای نماد حق تقدم آن بودیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، حفارس، حسینا و حتوکا نمادهای مثبت گروه حمل و نقل بودند و مابقی معاملاتی متعادل با گرایشی منفی را تجربه کردند. رئیس سازمان بنادر و دریا نوردی از نهایی شدن قرارداد سرمایه گذاری به ارزش 3 هزار میلیارد تومان با بخش خصوصی در بنادر ایران با حضور وزیر راه خبر داد و گفت: این قرارداد برای احداث انبار ، مخازن، تجهیزات و تاسیسات بندری، توسعه بنادر، افزایش ظرفیت تمام بنادر ایران با بخش خصوصی امضا شده است.وی افزود: این قرارداد برای توسعه بندر امیرآباد، انزلی، نوشهر در شمال، بنادر جنوبی، چابهار، شهید رجایی، بندر امام خمینی (ره) صورت می گیرد.

درگروه های بانکی، بیمه ای و سرمایه گذاری که اکثرا متعادل و منفی بودند نمادهای وتوسم، وسکاب، واتی، میهن، دانا، اتکام و وکوثر مثبت دنبال شدند. به دلیل جابجایی حدود 1.2 میلیون سهمی توسط حقوقی ها در درصدهای مثبت، تنها نماد مثبت گروه لیزینگی نماد وایران بود

با ادامه افت قیمت محصولات جهانی فلزات پایه، شاهد معاملات گروه های فلزی و معدنی بودیم در این میان گروه روی و نمادهایی همانند فرآور، کاما، فسرب و فاسمین از فشار فروش به مراتب بالاتری برخوردار بودند و نمادهایی همانند فجر، فلوله، فخاس و هرمز معاملات مثبت را تجربه کردند.

از ابتدای فروردین تا پایان آبان ماه امسال، ارزش صدور محصولات معدنی و صنایع معدنی به بیش از 4.4 میلیارد دلار رسید که شرکت های فولادی با سهم 1.8 میلیارد دلاری، بیشترین ارزش صادرات این بخش را به خود اختصاص دادند. در این مدت 4.3 میلیون تن فولاد به خارج کشور صادر شد که بیش از تناژ صادراتی 12 ماه سال گذشته است. در همین حال زنجیره مس نیز توانست در میزان رشد،‌ پیشتاز باشد به طوری که با افزایش صادرات 373درصدی،‌ 536 میلیون دلار کالای این بخش را روانه بازارهای هدف کرد.  

منصور شبانی، مدیر مجتمع معدنی انگوران در گفت و گو با پایگاه تحلیلی و خبری «وبورس» در خصوص وضعیت قیمت گذاری خاک معدن انگوران گفت: هم اکنون فروش محصول معدن انگوران در قالب نظام سهمیه بندی و برای قیمت گذاری آن ، فرمولی وجود دارد که با هماهنگی وزارت متبوع و خریداران خاک و دستگاه اجرایی تدوین گردیده است . در این فرمول مولفه های گوناگونی از قبیل هزینه اسخراج، فرآوری و تولید شمش لحاظ شده است. او افزود: البته مولفه های دیگری نظیر  قیمت بازار فلزات لندن (LME) و نرخ دلار داخلی نیز در آن اعمال میگردد. مجموعه این عوامل قیمت فروش خاک به تولید کنندگان صنعت سرب و وری را تعیین می کند.

گروه های شیمیایی، پالایشگاهی و روانکارها اکثرا منفی بودند و تنها نمادهای شسینا، پارسان، شنفت، شگل، خراسان، مارون و شپمچا مثبت به کار خود پایان دادند. پالایشگاه لاوان در کاهش تولید نفت‌کوره و تولید به صورت وکیوم باتوم تا مرز 16, 7 درصد مقام نخست را ازآن خود کرد. مدیرعامل پالایشگاه لاوان گفت: از سال 95 با تغییر خوراک پالایشگاه به میعانات گازی و کاهش تولید نفت‌کوره، فرآورده با ارزش نفتای ترش سنگین " مواد اولیه تولید بنزین و نفت گاز" تولید کردیم و میزان تولید نفت‌کوره از 24 درصد سال 93 و 94 را به 16,7 درصد رساندیم. میزان تولید نفت‌کوره در شش ماه نخست پارسال حدود 385 هزار تن بود که در شش ماه نخست امسال به 285 هزار تن رسیده است. همچنین شرکت شلیا عمدتا به علت افزایش نرخ فروش محصولات، افزایش درآمدهای غیر عملیاتی بانکی و کاهش هزینه های مالی، سود سال مالی منتهی به 31/05/96 را با تعدیل مثبت 82 درصدی مواجه و مبلغ 554 ریال سود پیش بینی کرد.

به جز نمادهای تایرا و وتوشه که مثبت بودند سایر نمادهای گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی، برقی و گروه های وابسته همچنان معاملاتی منفی را تجربه کردند. معاون وزیر نیرو با اشاره به افزایش نرخ عوارض فروش برق از سه به پنج تومان به ازای هر کیلوات ساعت برای سال ۹۶، اعلام کرد: به زودی با تکمیل مراحل حقوقی،سهام مپنا و مهاب قدس به دولت باز می‌گردد.

گروه ساختمانی اکثرا متعادل بودند اما گروه سیمانی متعادل با گرایشی منفی دنبال شدند در این بین نمادهای سبجنو، سکرما، ثعمرا، کرمان، وآذر و سبزوا از اقبال بیشتری برخوردار بودند و معاملات مثبت تری را تجربه کردند تا جایی که در اواخر بازار نماد کرمان با جهش قیمتی صف خرید شد و نماد عمران و توسعه فارس با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد.

در پایان معاملات امروز شاخص کل متاثر از جو منفی و معاملات منفی نمادهای اخابر و فملی با افت حدود (290.53) واحدی به ارتفاع 80,122  رسید که در این بین نمادهای پارسان و واتی بیشترین تاثیر مثبت را ایجاد کردند.

پ.ن: این گزارش حاوی اطلاعات بازار سرمایه، اخبار و نظرات کارشناسان شرکت کارگزاری آبان است. تاکید می شود این کارگزاری و همچنین پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، هیچگونه مسولیتی در قبال انجام هرگونه معاملات با اتکا بر این گزارش بر عهده نخواهد گرفت.

 

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد