Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
یادداشت ها
https://goo.gl/HmSRy3
1396/07/10 - 12:33 تاريخ انتشار: 3641 تعداد بازديد: 43370 كد خبر:
طی یادداشتی بررسی شد؛
بازار فولاد در آغاز اولین هفته اکتبر
طی هفته گذشته قیمت محصولات فولادی با کاهش روبرو شد. بر اساس آخرین گزارش متال بولتن از تحولات بازارهای جهانی، ورق گرم صادراتی چین با کاهش نزدیک به 3 درصد در محدوده 585 دلار به استقبال تعطیلات رفت.
 

*علی مرتضوی، تحلیلگر شرکت بین المللی الپری

بازارهای جهانی محصولات فولادی در حالی اولین هفته از ماه اکتبر را آغاز کرده اند که بازارهای مالی چین به دلیل تعطیلات روز ملی این کشور، برای یک هفته تعطیل اند. از اینرو پس از کاهش قیمت ها قبل از شروع تعطیلات، شاهد برقراری آرامشی توام با نوعی کم رمقی هستیم.

کاهش تقاضای انواع ورق در بازارهای آسیایی

طی هفته گذشته قیمت محصولات فولادی با کاهش روبرو شد. بر اساس آخرین گزارش متال بولتن از تحولات بازارهای جهانی، ورق گرم صادراتی چین با کاهش نزدیک به 3 درصد در محدوده 585 دلار به استقبال تعطیلات سال نو رفت. ورق سرد نیز با حدود یک درصدی افت به 615 دلار در هر تن رسید. در سایر بازارهای آسیایی نیز حجم معاملات پایین بود و قیمت ها روند نزولی را تجربه کردند. هر تن ورق گرم CIS با توجه به کاهش قیمت قراضه در ترکیه طی هفته اخیر، بین 575 تا 610 دلار در هر تن داد و ستد شد که حاکی از کاهش 0.85 درصدی است. دلیل اصلی کاهش قیمت ها، تعطیلات بازارهای چین است که موجب افت تقاضا شده و از طرف دیگر موجودی انبارهای تانگشان توانسته جای خالی عرضه را در آستانه تعطیلات پر کند. به همین سبب بازار را کم رمقی و آرامش فرا گرفته است. قیمت رسمی فروش هر تن ورق گرم صادارتی ایران نیز در همراهی با شرایط حاکم بر بازارها در هفته گذشته با افت 1.93 درصدی روبرو شد و در محدوده 565 تا 605 دلار قرار گرفت. ورق سرد نیز با حجم بسیار کم معاملات بدون افت، بازه قبلی قیمت را حفظ کرد. بهای میلگرد نیز در همه بازارهای آسیایی با افت همراه شد. بازرگانان این بازار نیز با در پیش بودن تعطیلات، قیمت ها را کاهش دادند تا با فروش موجودی فیزیکی باقیمانده در انبارها، هزینه های انبارداری در طول تعطیلات را کاهش دهند. از این رو قیمت ها در بازارهای امارات، ترکیه، CIS و چین بین 0.5 تا 3.5 درصد کاهش یافتند.

ادامه کاهش بهای قراضه در ترکیه و کاهش تقاضای مصر

بهای قراضه در ترکیه در پی کاهش هزینه های کارگو توسط عرضه کنندگان ایالات متحده و افزایش عرضه پایین تر آمد. برخی تحلیلگران عقیده دارند این کاهش دوباره پس از آغاز هفته قبل هنوز در محصولات بعدی زنجیره فولاد منعکس نشده است و احتمال آن می رود که بر قیمت های تحویل نوامبر اثر خود را نشان دهد. البته تا همین جا بازار مصر تحت تاثیر قیمت های ترکیه و CIS خود را اصلاح کرده است. قیمت بیلت در این کشور با افت 3.25 درصدی تا 520 دلار در هر تن پایین آمد، در حالی که شاهد ثبت سفارش جدیدی هم نیستیم. به نظر می رسد که رشد جهشی قیمت در بازار داغ نیمه تابستان موجب قوت گرفتن انتظارات تجار برای اصلاح بازار شده و به همین دلیل برگشت قیمت ها به عنوان رسیدن به سطوح منطقی تعبیر می شود و هنوز هم بازرگانان قیمت های فعلی را بالاتر از قیمت واقعی ارزیابی می کنند، در نتیجه اشتهایی برای خرید ندارند و همین امر به ادامه کاهش قیمت کمک می کند. مگر اینکه سیاست های موازنه تجاری ترکیه یا کشورهای منطقه CIS در قبال بازار مصر تغییر نماید.

برگشت بهای بیلت در پی رشد کاهش تقاضای تولیدکنندگان چینی

قیمت بیلت نیز بجز در بازار CIS در سایر بازارها با کاهش روبرو شده است. بیلت در بازار جنوب شرق آسیا افت 1.83 درصدی را تجربه کرده و به قیمت 535 تا 5540 دلار رسیده است در حالی که بیلت CIS با رسیدن به 395 دلار برای هر تن 1.3 درصد افزایش را نشان می دهد. بیلت در بازار داخلی چین در آخرین روز معاملاتی 522 دلار ثبت شد. آمارها نشان می دهد تولیدکنندگان بزرگ چینی با توجه به افزایش موجودی محصولات ساخته شده، تولید خود را از نیمه سپتامبر کم کرده اند. تولید روزانه فولادسازان چین در نیمه ماه گذشته میلادی با کاهش 17100 تن به یک میلیون و 850 هزار تن در روز رسید که نزدیک به یک درصد کمتر از نیمه نخست ماه براورد می شود. این آمار مربوط به تولیدکنندگان بزرگ و متوسط چین است که بیش از 80 درصد کل تولید فولاد را در چین به خود اختصاص داده اند. همچنین موجودی ثبت شده انبار این تولیدکنندگان برای محصولات فولادی در 20 سپتامبر، مقدار 12 میلیون و 840 هزار تن را نشان می دهد که نسبت به 10 روز اول سپتامبر 4 درصد بیشتر شده است.

با توجه به تعطیلات چین بازارها از فرصت بدست آمده برای اصلاح استفاده می کنند و شاید تا بعد از تعطیلات دومین اقتصاد بزرگ جهان و ظاهر شدن اثرات سیاست های زیست محیطی برای کاهش 50 درصدی ظرفیت های تولیدی شاهد احیای دوباره بازار باشیم.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد