Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
فرابورس
https://goo.gl/w6PeXw
1396/08/07 - 15:39 تاريخ انتشار: 1044 تعداد بازديد: 44301 كد خبر:
در مراسم راه‌اندازی سامانه عرضه محصولات فرابورس در شعب بانک مسکن عنوان شد؛
توسعه ابزارهای دوگانه بازار سرمایه و پول/برنامه انتشار 10 هزار میلیاردریال اوراق رهنی
دکتر محمدی از مصوبه شورای عالی بورس برای تامین مالی پروژه‌های راهسازی با منابع بازار سرمایه خبر داد و گفت: با مصوبه شورای عالی بورس بحث اجرای پروژه‌های راهسازی از طریق بازار سرمایه مطرح شده که کارهای بزرگی را می‌توان در این بخش مانند حوزه مسکن انجام داد.

سامانه متمرکز عرضه محصولات بازار سرمایه در شعب بانک مسکن که در فاز اول عرضه محصولات فرابورسی را در 11 شعبه منتخب در دستور کار دارد، روز جاری با حضور مدیرعامل این بانک، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیرعامل فرابورس ایران راه‌اندازی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) به نقل از فرابورس ایران، محمد هاشم بت‌شکن مدیرعامل بانک مسکن راه‌اندازی این سامانه را پل ارتباطی میان بازار پول و سرمایه دانست که کمک می‌کند محصولات این دو بازار توامان به مردم عرضه شوند.

وی برای تبیین لزوم ارتباط بانک مسکن با بازار سرمایه ابتدا به تشریح تفاوت این بانک با سایر بانک‌ها پرداخت و گفت: بانک‌های تجاری منابع کوتاه‌مدت را تجهیز و تسهیلات کوتاه‌مدت ارایه می‌کنند، اما بانک مسکن باید از بازار به صورت کوتاه‌مدت منابع تجهیز کرده و تسهیلات و منابع را به صورت بلندمدت ارائه کند.

وی با اشاره به اینکه اعطای تسهیلات بلند‌مدت از جانب دولت به بازار سرمایه سپرده شده، اتصال بانک مسکن با بازار سرمایه را اجتناب‌ناپذیر و سازنده دانست و افزود: تاکنون از طریق اوراق تسهیلات مسکن، اوراق رهنی، صندوق‌های زمین و ساختمان و .. که در فرابورس ایران راه‌اندازی شده‌اند زمینه تامین مالی بخش مسکن با همراهی بازار سرمایه فراهم شده و ما نیز از تعامل سازنده با سازمان بورس از طریق راه‌اندازی این سامانه جدید استقبال می‌کنیم.

بت‌شکن با بیان اینکه هیچ بانکی بدون داشتن شبکه دسترسی مناسب نمی‌تواند خدمات پایداری را به مشتریان و عموم مردم ارائه دهد از لزوم پیوستن بازار سرمایه با شبکه بانکی سخن و گفت و ادامه داد: نظام بانکی چندین هزار شعبه فیزیکی در سطح کشور دارد که مردم به آن‌ها اعتماد داشته و از خدمات این شعب بهره می‌برند، در این میان پیوند بازار سرمایه با بازار پول از طریق «سامانه متمرکز عرضه محصولات بازار سرمایه در شعب بانک مسکن» ضمن افزایش ضریب نفوذ این بازار، شرایطی را فراهم می‌آورد تا دسترسی عموم به خدمات و محصولات بازار سرمایه به خوبی فراهم شود.

به گفته مدیرعامل بانک مسکن با آنکه امکان استفاده از این سامانه در تمامی شعب بانک مسکن مهیا شده است، اما در فاز نخست به صورت پایلوت در 11 شعبه امکان استفاده عموم مشتریان وجود دارد که 4 شعبه در تهران و 7 شعبه در کلانشهرها است.

وی همچنین در خصوص دوره آموزشی 100 بانکدار مشاور نیز گفت: از سازمان بورس می‌خواهیم بستری فراهم کند که این مشاوران گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه را اخذ کنند تا در شعب منتخب به ارائه مشاوره و خدمات به مردم برای بهره‌گیری از این سامانه کنند.

بت‌شکن همچنین از موافقت بانک مرکزی و سازمان بورس برای انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق رهنی دیگر برای تامین مالی بانک مسکن خبر داد و گفت: طی چند روز آینده پروژه‌ای که نخستین صندوق زمین و ساختمان به عنوان نسیم در آن سرمایه‌گذاری کرده بود بهره‌برداری و رونمایی می‌شود.

وی بهره‌برداری از پروژه‌ای را که صندوق نسیم در آن سرمایه‌گذاری کرده نماد عینی بهره‌گیری از ابزارهای بازار سرمایه در راه‌اندازی پروژه‌های اقتصادی ذکرد کرد و ادامه داد: تاکنون چهار تا پنج صندوق زمین و ساختمان در بازار سرمایه راه‌اندازی شده و برای راه‌اندازی 40 صندوق زمین و ساختمان دیگر نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

سامانه متمرکز عرضه محصولات بازار سرمایه، توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری

رئیس سازمان بورس و اوراق نیز در ادامه این مراسم از دلایل و مزایای راه‌اندازی سامانه متمرکز عرضه محصولات بازار سرمایه در شعب بانک مسکن سخن گفت.

دکتر شاپور محمدی در آیین رونمایی از سامانه متمرکز عرضه محصولات فرابورس در 11 شعبه بانک مسکن، گفت: اگرچه دنیا به سمت الکترونیکی شدن حرکت می‌کند ولی مسئله فرهنگ‌سازی در بستر دیجیتال مشکل است و بر خلاف برخی انتقادات، راه‌اندازی تالارهای منطقه‌ای به رغبت سرمایه‌گذاران برای حضور در بازار سرمایه کمک زیادی کرده است.

وی با اشاره به این‌که یکی از کاربردهای راه‌اندازی سامانه امروز نیز این است که به فرهنگ‌سازی در بستر بازار پول و سرمایه کمک می‌کند، افزود: به رغم گسترس خدمات آنلاین در معاملات، اما کماکان مردم به مکان‌های فیزیکی برای دریافت خدمات و انجام معاملات خود اعتماد بیشتری دارند از این جهت راه‌اندازی سامانه متمرکز عرضه محصولات فرابورس در شعب بانک مسکن مشارکت‌کنندگان بیشتری را در بازار سرمایه به همراه خواهد داشت.

به گفته دکتر محمدی سامانه‌ای که امروز در بانک مسکن رونمایی شد به توسعه ابزارهای هیبریدی یا دوگانه بازار پول-بازار سرمایه کمک می‌کند.

وی همچنین از مصوبه شورای عالی بورس برای تامین مالی پروژه‌های راهسازی با منابع بازار سرمایه خبر داد و گفت: با مصوبه شورای عالی بورس بحث اجرای پروژه‌های راهسازی از طریق بازار سرمایه مطرح شده که کارهای بزرگی را می‌توان در این بخش مانند حوزه مسکن انجام داد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نهایت به نحوه سرمایه‌گذاری صندوق‌ها اشاره و بیان کرد: صندوق‌های وابسته به بانک‌ها که از سازمان بورس مجوز فعالیت دارند قبلا ۹۰ درصد از منابع خود را در همان بانک سپرده‌گذاری می‌کردند که در حال حاضر سهم سپرده‌ای صندوق‌ها به ۷۰ درصد رسیده است؛ اما از آنجا که این صندوق‌ها تنها ۳۰ درصد منابع خود را در بازار سرمایه و فروش سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند این نسبت باید به ۵۰ درصد افزایش بیابد.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد