Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
یادداشت ها
https://goo.gl/MpzMLp
1396/08/10 - 12:53 تاريخ انتشار: 1395 تعداد بازديد: 44376 كد خبر:
نگاهی به بازار نفت در هفته جدید
نفت برنت در بازار آتی لندن با رشد 1.9 درصدی قیمت هر بشکه به 60 دلار و 44 سنت رسید و توانست 65 سنت را لمس کند؛ اتفاقی که بعد از ژولای 2015 برای اولین بار رخ داده است.

* علی مرتضوی تحلیلگر شرکت بین المللی الپری

 

جمعه بیست و هفتم اکتبر قیمت نفت خام برنت با شکستن رکورد دوسال اخیر از مرز 60 دلار عبور کرد. در حالی که نفت خام وست تگزاس نیز بر 54 دلار بالغ شد. می توان گفت که گمانه زنی ها برای ادامه توافق فریز نفتی پس از مارس 2018 مهمترین دلیل تحریک قیمت به قله 60 دلار است.

نفت خام وست تگزاس هفته منتهی به 27 اکتبر را با رشد 1.26 دلاری پشت سر گذاشت و به قیمت پایانی 54 دلار و 17 سنت رسید که از ماه مارس 2017 بالاترین قیمت آن محسوب می شود و برای سومین هفته پیاپی روند صعودی خود را با رشد هفتگی 4.7 درصد ادامه داد. در همین حال در نخستین روز کاری این هفته نیز هم حجم معاملات و هم قیمت نشان می دهد که بازار به عزم راسخ سران اوپک بسیار امیدوار است. نفت امریکا روز دوشنبه در محدوده 54 دلار قرار گرفت و 53 دلار و 93 سنت در حال معامله بود.

در همین راستا نفت برنت نیز در بازار آتی لندن با رشد 1.9 درصدی قیمت هر بشکه به 60 دلار و 44 سنت رسید و توانست 65 سنت را  لمس کند؛ اتفاقی که بعد از ژولای 2015 برای اولین بار رخ داده است. در حالی که ارزش یورو در کف سه ماهه اش قرار دارد و بازارها با قدری احتیاط معاملات برنت را در روز دوشنبه آغاز کردند.

روز جمعه محمد بارکیندو، دبیرکل اووپک از حمایت جدی روسیه و عربستان که هر دو در زمره بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان هستند در ادامه توافق نفتی خبر داد. بر اساس گفتگوی آقای بارکیندو با خبرگزاری رویترز این احتمال بسیار وجود دارد که توافق کاهش تولید موسوم به طرح فریز نفتی از پایان مارس 2018 که پنج ماه دیگر است، برای نه ماه دیگر تمدید شود. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در نشستی خبری در این هفته اظهار داشت از این موضوع بسیار استقبال می کند، پیشتر آقای پوتین نیز در اوایل اکتبر از رضایت کشورش در خصوص ادامه برنامه کاهش عرضه نفت خبر داده بود. بر این اساس به نظر می رسد که ابهامات بازار درباره نشست آتی اعضای اوپک برطرف شده است. این نشست حدود یکماه دیگر در 30 نوامبر در وین برگزار خواهد شد و این احتمال بسیار تقویت شده که تا آن زمان عربستان با سایر اعضای اوپک به توافق برسد و پیشنهاد تمدید توافق به مرحله اجرا درآید. اگرچه اعضای اوپک در هفته های قبل اظهار کرده بودند که بازار به تعادل نسبی رسیده است، ولی باید توجه داشت که میزان ذخایر نفت در جهان همچنان بالاست و قیمت ها تازه به حدود نصف قیمت نیمه سال 2014 رسیده اند. افزایش تولید امریکا مهمترین چالش بازار نفت در سال 2017 بوده و دلیل اصلی پافشاری اوپک و نوپک بر تمدید توافق نگرانی از تسلط تولیدکنندگان شیل بر بازار است.

با وجود اینکه تولید نفت ایالات متحده به بالاترین میزان خود از 2015 به این سو رسیده است ولی گزارش بیکر هیوز که روز جمعه منتشر شد نشان داد که تعداد تجهیزات بهره برداری دکل های نفتی تنها یک حلقه افزایش داشته و به 737 حلقه رسیده است. امریکا در حال حاضر روزانه بیش از 9.5 میلیون بشکه نفت خام تولید می کند که سالانه بین 800 هزار تا یک میلیون بشکه به این مقدار افزوده خواهد شد. در حال حاضر با برنامه اصلاح زیرساخت ها که توسط کاخ سفید دنبال می شود، صادرات نفتی امریکا در حال رشد است. آمارها نشان می دهد که با برداشته شدن برخی محدودیت های تجاری در طول دو سال اخیر میزان صادرات نفتی به 2 میلیون بشکه افزایش یافته، در حالی که تحلیلگران عقیده دارند که ظرفیت زیرساخت ها حمل و نقل دریایی توان پشتیبانی از صادرات 3.5 تا 4 میلیون بشکه در روز را دارد. یکی از تحولاتی که از چشم ناظران اوپک دور نمانده همین واقعیت است که در صورت عدم کنترل عرضه، بازار با کمبود تقاضا و افت قیمت مواجه خواهد شد. از این رو بسیار منطقی خواهد بود که توافق فریز نفتی بین اعضای اوپک و ده کشور متحد آن دوباره تمدید شود.

از سوی دیگر میزان مصرف نفت در جهان بویژه در اقتصادهای بزرگ فاکتور تعیین کننده ای برای قیمت است. ولی بازگشت تقاضای پالایشگاهی امریکا به قبل از توفان های بزرگ و افزایش مصرف زمستانی نفت با توجه به رسیدن فصل سرما به تنهایی مازاد عرضه را جبران نمی کند. با این حال بسیاری از فعالان نفتی برای رصد میزان تقاضای نفت در بزرگترین مصرف کننده نفت جهان، منتظرند که روز سه شنبه و چهارشنبه از مفاد گزارش آماری سازمان اطلاعات انرژی و سازمان نفت در خصوص ذخایر نفت اطلاع یابند. هفته گذشته بر خلاف پیش بینی کاهش 2 میلیون و 578 هزار بشکه، میزان ذخایر هفتگی 856 هزار بشکه رشد کرد که نشان دهنده کاهش تقاضای نفت است وشاید یکی از دلایلی که اشتیاق تولیدکنندگان کوچک برای افزایش تولید، زیاد نیست همین امر باشد. در کل می توان گفت هماوردی اوپک و تولیدکنندگان شیل همچنان ادامه دارد. ولی بیشتر اندیکاتورها روندی صعودی و متعادل برای نفت متصورند.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد