Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
فرابورس
https://goo.gl/uMYnrd
1396/08/12 - 20:39 تاريخ انتشار: 1131 تعداد بازديد: 44397 كد خبر:
درج دو نماد معاملاتی در بازارهای دوم و SME/ هفته سبز نماگرهای فرابورسی
آیفکس در هفته‌ای که گذشت با 3 درصد رشد، بازدهی خود از ابتدای سال را به بیش از 11 درصد رساند. ضمن آنکه ارزش بازار فرابورس نیز توانست با افزایش 3 درصدی، درصد تغییرات این متغیر را از ابتدای امسال به 10.6 درصد افزایش دهد. در حال حاضر شاخص کل فرابورس در ارتفاع 975 واحدی قرار دارد که بالاترین ارتفاع از ابتدای فعالیت این بورس به شمار می‌رود.

فرابورس ایران در هفته منتهی به 12 آبان ماه یکی از سبزترین هفته‌های معاملاتی را پشت سر گذاشت؛ چراکه متغیرهایی همچون شاخص کل، ارزش بازار و ارزش معاملات افزایش یافت و رصد دادوستدهای انجام شده در بازارهای سهام و اوراق بهادار نیز حکایت از رشد حجم و ارزش معاملات در اغلب بازارها داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) به نقل از  فرابورس ایران، آیفکس در هفته‌ای که گذشت با 3 درصد رشد، بازدهی خود از ابتدای سال را به بیش از 11 درصد رساند. ضمن آنکه ارزش بازار فرابورس نیز توانست با افزایش 3 درصدی، درصد تغییرات این متغیر را از ابتدای امسال به 10.6 درصد افزایش دهد. در حال حاضر شاخص کل فرابورس در ارتفاع 975 واحدی قرار دارد که بالاترین ارتفاع از ابتدای فعالیت این بورس به شمار می‌رود.

همچنین در مجموع بازارها، شاهد جابه جایی یک‌هزار و 240 میلیون ورقه در 208 هزار دفعه بودیم که ارزش این دادوستدها بالغ بر 8 هزار و 592 میلیارد ریال بود. در حالی که حجم معاملات در هفته سپری شده 28 درصد کاهش یافت اما در مقابل ارزش آن به همین میزان رشد کرد.

نگاهی به معاملات بازارهای فرابورسی نیز حاکی است به استثنای بازار دوم که در هفته قبل با افت 11 درصدی حجم دادوستدها روبه‌رو شد باقی بازارها همچون اول، پایه و ابزارهای نوین مالی افزایش حجم و ارزش معاملات را تجربه کردند.

در بازار اول 128 میلیون سهم به ارزش 205 میلیارد ریال معامله شد که رشد بیش از 40 درصدی حجم و ارزش خرید و فروش سهام در این بازار را نشان می‌داد. بازار دوم نیز میزبان نقل و انتقال 470 میلیون ورقه به ارزش یک هزار و 718 میلیارد ریال قرار گرفت که با وجود افت 11 درصدی حجم، ارزش معاملات این بازار 14 درصد رشد کرد.

از سوی دیگر در بازارهای پایه و ابزارهای نوین مالی به ترتیب 581 میلیون سهم و 62 میلیون ورقه بهادار به ارزش یک‌‌هزار و 141 و 5 هزار و 528 میلیارد ریال دادوستد شد که هر دوی این بازارها نیز افزایش حجم و ارزش معاملات را شاهد بودند.

معاملات رو به رشد ابزارهای مالی

هفته قبل همچنین ابزارهای مالی همچون اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن معاملات رو به رشدی را تجربه کردند به طوری که در اوراق بدهی افزایش بیش از 40 درصدی، ETFها رشد بیش از 120 درصدی و اوراق تسه افزایش 4 درصدی حجم و ارزش معاملات به ثبت رسید.

انبوه‌سازی‌ها صدرنشین صنایع فرابورسی

ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل دادوستد در بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME هفته قبل به رقم 2 هزار و 885 میلیارد ریال رسید که گروه انبوه‌سازی سهم 15 درصدی از این رقم را به خود اختصاص داد و در جایگاه نخست صنایع فرابورسی ایستاد. گروه‌های محصولات شیمیایی، سرمایه‌گذاری‌ها و فلزات اساسی نیز به ترتیب با ارزش معاملاتی به میزان 421، 261 و 245 میلیارد ریال در جایگاه دوم تا چهارم صنایعی که بالاترین سهم از ارزش کل معاملات بازار سهام را در اختیار گرفتند، ایستادند.

درج دو نماد معاملاتی در بازارهای دوم و SME

به موازات دادوستدهای انجام شده در بازارهای فرابورسی، همچنین شاهد درج نماد معاملاتی دو شرکت در بازارهای دوم و SME بودیم.

شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود نیشابور که در تاریخ دهم اردیبهشت ماه امسال در گروه زراعت و خدمات وابسته، زیرگروه کشاورزی و خدمات دامپروری به غیر از دامپزشکی پذیرش شده بود، پس از احراز تمامی شرایط لازم پذیرش از تاریخ دهم آبان ماه امسال به عنوان یکصد و شصت و پنجمین نماد معاملاتی در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد.

این شرکت که نود و یکمین شرکت در بازار دوم است در زمینه‌هایی همچون انجام تمامی امور مرتبط با فعالیت‌های کشاورزی و زراعت، باغبانی و باغداری، دامپروری و دامداری و پرورش و نگهداری طیور، صدور محصولات کشاورزی، باغبانی، دامی و ... به فعالیت مشغول است.

سرمایه این شرکت با نماد معاملاتی «زبینا» در حال حاضر 400 میلیارد ریال (400 میلیون سهم یک‌هزار ریالی) بوده و ترکیب سهامداران آن با قید تعداد سهام به ترتیب شامل شرکت «گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس» با 51 درصد سهم و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با 41 درصد سهم است.

همچنین شرکت تولیدی آذر باتری ارومیه با نماد معاملاتی «خاذر» دهم آبان ماه به عنوان ششمین شرکت در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (پنجمین نماد در تابلوی رشد بازار SME) درج شد. این شرکت در گروه خودرو و ساخت قطعات قرار داشته و آذرماه سال گذشته در این بازار پذیرش شده است.

موضوع فعالیت این شرکت تولید باطری خودرو و طراحی و ساخت ماشین‌آلات مربوط و صادرات و واردات فرآورده‌های داخلی شرکت و واردات مواد اولیه و لوازم و تجهیزات مرتبط با فعالیت شرکت است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد