Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بورس كالا
https://goo.gl/riQms4
1396/08/22 - 14:59 تاريخ انتشار: 1019 تعداد بازديد: 44795 كد خبر:
معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مطرح کرد؛
کشف منطقی قیمت فولاد در بورس کالا
کشف و تعیین قیمت محصولات فولادی مطابق با مجموعه قوانین و مقررات جاری کشور بر اساس قیمت های پایه جهانی و مکانـیزم عرضـه و تقاضا، در بورس کالای ایران صورت می‌پذیرد و از شمول قیمت گذاری تکلیفی خارج است.


معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: کشف و تعیین قیمت محصولات فولادی مطابق با مجموعه قوانین و مقررات جاری کشور بر اساس قیمت های پایه جهانی و مکانـیزم عرضـه و تقاضا، در بورس کالای ایران صورت می‌پذیرد و از شمول قیمت گذاری تکلیفی خارج است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از برنا، وحید منایی تاکید کرد: مضافاً حسب بررسی بعمل آمده افزایش قیمت جهانی ناشی از دو عامل اصلی ،افزایش قیمت مواد اولیه نظیر الکترود گرافیتی به دلیل کاهش تولید جهانی و افزایش قیمت شمش فولاد به دلیل کاهش عرضه جهانی و کاهش صادرات کشورهای تولیدکننده بوده است .

وی افزود: از عوامل مهم دیگر در افزایش قیمت فولاد ، تغییرات افزایشی نرخ ریالی ارز، تعرفه واردات و نیز افزایش نرخ نهاده های موثر در بهای تمام شده محصولات فولادی نظیر انرژی، دستمزد و.... می‌باشد که به تبع آن بهای کالا را تحت تاثیر قرار می دهد. این درحالی‌ست که به پشتوانه ظرفیت تولید قابل توجه ایجاد شده در بخشهای مختلف صنعت فولاد طی سالهای اخیر و مطابق با سیاستهای راهبردی تجاری کشور برمیزان صادرات شمش فولادی افزوده شده است .دراین ارتباط صادرات شمش فولادی در نیمه اول سال برابر با ۳۱۹۰ هزارتن بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته( ۱۷۱۵ هزارتن) افزایش۸۶ درصدی داشته است.

وی ادامه داد: در زمینه مقایسه تغییرات قیمتهای جهانی با قیمت های داخلی باید گفت، قیمت جهانی شمش فولاد در مهر ماه سال۱۳۹۵ برابر با ۳۲۰ دلار/تن بوده که با ۵۸ درصد افزایش به ۵۰۶ دلار /تن در مهر ماه سال جاری رسیده است که به تبع آن قیمت بازار آزاد این محصول در داخل کشور، طی مدت یاد شده از ۱۲۵۰۷ریال/کیلوگرم ( مهر ماه۱۳۹۵) به ۱۹۱۴۰ ریال کیلوگرم در مهر ماه سال جاری افزایش یافته، که با رشد ۵۳ درصدی همراه بوده، لذا بدیهی است افزایش قیمت حادث شده، به میزان ۳۳ درصد بر قیمت محصولات تولیدی مرتبط در صنایع پایین دست (تیرآهن ،میلگرد، ورق و ... ) نیز تسری یافته است.

وی همچنین گفت: مضافاً صادرات محصولات فولادی (تیر آهن ، میلگرد ، ورق فولادی و ...) در نیمه اول سال جاری برابر با ۵۷۶ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته(یک میلیون و دویست و سه هزارتن) با کاهش۵۲ درصدی همراه بوده است.

نظارت مستمر بر تغییرات قیمت اقلام کالایی و خدماتی حساس در راستای انجام وظایف نظارتی محوله برای تنظیم بازار اعمال می شود؛ ضمن اینکه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در صورت مواجهه با هرگونه تخلف اعم از گران فروشی، کم فروشی و... برخورد قانونی لازم را مطابق قوانین جاری کشور معمول خواهد داشت.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد