Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بين الملل
https://goo.gl/w6XX1K
1396/09/01 - 13:06 تاريخ انتشار: 1226 تعداد بازديد: 45019 كد خبر:
افت بیش از 10 درصدی شاخص ها در بورس زیمبابوه
شاخص اصلی صنعت در این بورس با افت 10.3 درصدی رو به رو شد در حالی که ارزش بازار افت 5.2 میلیارد دلاری معادل 33 درصد داشت.

بورس زیمبابوه در پی ناآرامی های سیاسی در این کشور با افت بیش از 10 درصدی شاخص اصلی مواجه شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، قبل از تقدیم استعفای رابرت موگابه به مجلس زیمبابوه، پارلمان این کشور در اقدامی قصد داشت تا رئیس جمهور مستعفی این کشور را، به دلایل مختلف از جمله ایجاد بی ثباتی در کشور متهم و استیضاح کند که در نهایت موگابه با اعلام استعفا، طرح استیضاح را بر هم زد.

بر اساس این گزارش، رابرت موگابه، رئیس جمهور زیمبابوه پس از 37 سال باقی ماندن در مسند قدرت، تحت فشار ارتش و پارلمان این کشور از قدرت کناره گیری کرد.

پس از اتمام جلسه مشترک پارلمان زیمبابوه در شهر حراره که با هدف استیضاح موگابه تشکیل شده بود، رابرت موگابه قبل از آن که به استیضاح برسد، از قدرت کناره گیری کرد.

از جمله اتهامات وارده بر موگابه از سوی پارلمان، بی احترامی به حاکمیت قانون، ایجاد بی ثباتی و سقوط اقتصادی در 15 سال گذشته در کشور بوده است .

این در حالی است که، بی ثباتی سیاسی در این کشور موجب افت شدید شاخص های معاملاتی در کشور شد.

شاخص اصلی صنعت در این بورس با افت 10.3 درصدی رو به رو شد در حالی که ارزش بازار افت 5.2 میلیارد دلاری معادل 33 درصد داشت.

استعفای رابرت موگابه در سن ۹۳ سالگی و پس از ۳۷ سال در دست داشتن قدرت مطلق پایان یک دوران تاریخی برای زیمبابوه است. وی از سال ۱۹۸۰ و استقلال زیمبابوه از بریتانیا تنها رهبری است که بر این کشور حکومت کرده‌ است.

وضعیت اسفبار اقتصاد زیمبابوه تنها به تورم شدید در این کشور محدود نمی‌شود. تداوم نرخ رشد اقتصادی طی دهه ۱۹۹۰ در محدوده منفی اعداد باعث شد اقتصاد زیمبابوه در دو دهه منتهی به سال ۲۰۱۰ حدود ۶۰ درصد کوچک‌تر شود.

نرخ بیکاری در این کشور نیز در سال ۲۰۱۶ به رقم غیرقابل‌باور ۸۷ درصد رسید. به‌این ترتیب ماموریت آسمانی موگابه به سقوط آزاد اقتصادی این کشور انجامید.

این مدت اقتصاد زیمبابوه نیز به شدت سقوط کرد و تورم و گرانی افزایش یافت، امری که در پیش‌نویس طرح استیضاح رابرت موگابه هم بازتاب یافته بود.

 

 

 

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد