Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
فرابورس
https://goo.gl/ijHpGu
1396/09/12 - 09:00 تاريخ انتشار: 4285 تعداد بازديد: 45284 كد خبر:
رئیس هیات مدیره فرابورس ایران عنوان کرد؛
مصون‌سازی بازار سهام با خدمات‌محوری و امور دانش‌بنیان
افزایش قیمت‌ها در بازارهای کالایی جهانی به ویژه محصولات پالایشی، پتروشیمی و فلزات اساسی، رشد آرام نرخ ارز در بازار داخلی و سیاست‌های سخت‌گیرانه بانک مرکزی در کاهش نرخ سود سپرده‌ها از جمله مهم‌ترین دلایلی هستند که منجر به سودآوری صنایع متناظر بورسی و فرابورسی که از این عوامل تاثیر می‌پذیرند، شده است.

روند رو به رشد نماگرهای بازار سهام طی چند وقت اخیر به چندین سقف‌شکنی شاخص کل در بورس و فرابورس انجامیده و بازدهی این دو بازار را بر مدار سودآوری قرار داده است.

مهرداد نعمتی، معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، در خصوص دلایل روند رو به رشد شاخص گفت: افزایش قیمت‌ها در بازارهای کالایی جهانی به ویژه محصولات پالایشی، پتروشیمی و فلزات اساسی، رشد آرام نرخ ارز در بازار داخلی و سیاست‌های سخت‌گیرانه بانک مرکزی در کاهش نرخ سود سپرده‌ها از جمله مهم‌ترین دلایلی هستند که منجر به سودآوری صنایع متناظر بورسی و فرابورسی که از این عوامل تاثیر می‌پذیرند شده است؛ ضمن آنکه اقبال سهامداران را به حضور بیشتر در بازار سهام تشویق کرده، اقبال به نمادهایی را که دارای P/E پایین‌تر و بنیادی‌تر هستند نیز افزایش داده است.

به گفته رئیس هیات مدیره فرابورس ایران ارزش بازاری زیاد شرکت‌هایی که مستقیما از تغییرات قیمت‌های جهانی تاثیر می‌پذیرند، موجب می‌شود که در زمان رشد و ریزش قیمت‌های جهانی، بازدهی اینگونه شرکت‌ها تاثیر زیادی بر شاخص بورس و فرابورس داشته باشد.

نعمتی از لزوم چرخش اقتصاد و بازار سرمایه به سمت فعالیت‌های خدمات‌محور و دانش‌بنیان سخن گفت و افزود: نه تنها مشکل بازار سرمایه بلکه مشکل اقتصاد کشور تکیه زیاد بر شرکت‌های کالا محور است که اگر به سمت خدمات‌محوری حرکت کنیم مانند شرکت‌های خدماتی، توریسم، IT محور، دانش‌بنیان، خدمات مالی و ...، رشد متعادل و پایداری در بستر اینگونه فعالیت‌ها برای اقتصاد محقق می‌شود و به تبع آن می توانیم بازار سرمایه‌ای با عمق بیشتر نیز داشته باشیم؛  به گونه‌ای که تاثیرپذیری آن از متغیرهای برون‌زایی همچون قیمت‌های جهانی کالاها، کاهش یابد.

وی در پاسخ به این پرسش که در بازار سرمایه تا چه حد به حوزه دانش‌بنیان‌ها و تامین مالی این دسته از شرکت‌ها توجه شده است، گفت: از اقدامات موثری که طی چند سال اخیر به منظور تامین مالی فعالیت‌ها و امور نوآورانه و دانش‌بنیان‌در فضای بازار سرمایه صورت گرفته است می‌توان به راه‌اندازی بازار دارایی فکری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و تابلو دانش‌بنیان در بازار SME در فرابورس ایران اشاره کرد که زمینه را برای بارورسازی هرچه بیشتر فعالیت‌های دانش‌بنیان و حرکت به سمت تجاری‌سازی آن‌ها فراهم کرده است.

به گفته رئیس هیات‌مدیره فرابورس ایران، تاکنون ارزش معاملات در بازار دارایی فکری فرابورس به بیش از 50 میلیارد ریال رسیده و از طریق پذیره‌نویسی سه صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه در فرابورس 120 میلیارد تومان منابع مالی برای امور دانش‌بنیان جذب شده است که از افق روشنی در مسیر جذب منابع مالی برای شرکت‌های دانش‌بنیان، اختراعات، طرح‌های صنعتی و ... حکایت می‌کند.

وی برگزاری فین‌استارز توسط فرابورس ایران را نیز که از سال گذشته رقم خورده است تسهیل‌گر ارائه خدمات دو سویه میان بازار سرمایه و استارتاپ‌های فعال در حوزه مالی دانست و گفت: بازار سرمایه به عنوان یک بخش خدماتی باید پاسخگوی طیف مختلف نهادها و آحاد در سطح داخلی و بین‌المللی باشد و شفافیت، گزارشگری، امنیت و حراست از اسرار از جمله وظایف آن به شمار می رود که کوتاهی در هر یک از این زمینه‌ها منجر به بروز چالش‌هایی خواهد شد، اما استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان با ارائه راهکارهای دقیق، سریع و ارزان قیمت می‌توانند در زمینه‌های مورد نظر به حل مشکلات بازار سرمایه کمک کنند.

نعمتی، تلاش فرابورس ایران برای توسعه بازار بدهی را نیز که به مدد رشد و راه‌اندازی ابزارهای مالی مبتنی بر بدهی در حال رقم خوردن است یکی از اقدامات فرابورس طی ۹ سال گذشته این رکن بازار سرمایه قلمداد کرد و گفت: این مهم همسو با رشد بازار سهام تامین مالی دولت و طیف وسیعی از ناشران مختلف را رقم خواهد زد.

رئیس هیات مدیره فرابورس ایران ابراز امیدواری کرد: با پیشبرد برنامه‌ها و اهداف ترسیم شده برای افزایش دامنه تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه بازار بدهی و جذب هرچه بیشتر بنگاه‌های اقتصادی در فرابورس اعم از بازارهای اصلی یا بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نه تنها شاهد تعمق بازار سرمایه باشیم بلکه رشد و توسعه اقتصادی کشور نیز از این طریق بیش از پیش محقق شود.  

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد