Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
فرابورس
https://goo.gl/Sygdg3
1396/09/14 - 15:34 تاريخ انتشار: 2042 تعداد بازديد: 45432 كد خبر:
در حضور نمایندگان صندوق‌های جسورانه عضو D8 تاکید شد:
نقش VCها در توسعه اکوسیستم دانش‌بنیان
راه‌اندازی بازار دارایی فکری که در حال حاضر حجم معاملات آن به بیش از 500 میلیارد ریال رسیده، تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و جذب منابع مالی از این طریق که تاکنون به میزان یک‌هزار و 200 میلیارد ریال بوده، برگزاری چندین دوره فستیوال دارایی فکری و گشایش تابلو دانش‌بنیان بازار شرکت‌های کوچک و متوسط، اهم اقداماتی هستند که در فضای بازار سرمایه و از درگاه فرابورس ایران در زمینه بهبود فضای کارآفرینی و نوآورانه کشور انجام شده است.


حضور نمایندگان صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه از کشورهای عضو D8 در تهران در حالی سه‌شنبه به آخرین روز خود می‌رسد که در خلال چند روز اخیر برگزاری کارگاه‌ها و پنل‌های متعددی با موضوع این صندوق‌ها و نقش آن‌ها در توسعه فضای کارآفرینی کشورها در دستور کار قرار داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران بر این اساس روز گذشته در پنل «نقش قوانین و دولت‌ها در توسعه صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه» که با حضور رئیس صندوق جسورانه موکپ از مالزی، رئیس سازمان IKED از سوئد، رئیس اداره نهادهای نوین مالی فرابورس ایران و مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرآوا پارس برگزار شد، پنلیست‌ها بر نقش پررنگ دولت در رشد و توسعه محیط فعالیت VCها و به تبع آن بهبود فضای کارآفرینی تاکید کردند و از سیر اقداماتی که در چند سال گذشته زمینه تامین مالی امور و فعالیت‌های نوآورانه و دانش‌بنیان صورت گرفته است، سخن گفتند.

حسین نظام‌دوست، رئیس اداره نهادهای نوین مالی فرابورس ایران در این پنل توضیحاتی در خصوص اقداماتی که در این بورس برای تامین و تجهیز منابع مالی برای فعالیت‌های دانش‌بنیان رقم خورده است ارائه کرد و گفت: راه‌اندازی بازار دارایی فکری که در حال حاضر حجم معاملات آن به بیش از 500 میلیارد ریال رسیده، تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و جذب منابع مالی از این طریق که تاکنون به میزان یک‌هزار و 200 میلیارد ریال بوده، برگزاری چندین دوره فستیوال دارایی فکری و گشایش تابلو دانش‌بنیان بازار شرکت‌های کوچک و متوسط، اهم اقداماتی هستند که در فضای بازار سرمایه و از درگاه فرابورس ایران در زمینه بهبود فضای کارآفرینی و نوآورانه کشور انجام شده است.

وی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه را دارای ساختار حقوقی منعطف، شفاف و مبتنی بر اصول حاکمیت شرکتی دانست که به منظور تکمیل زنجیره اقتصاد نوآوری، از تجاری‌سازی دارایی‌های فکری تا عرضه عمومی سهام شرکت‌های فناور در فرابورس ایران راه‌اندازی شده‌اند.

رئیس اداره نهادهای نوین مالی فرابورس ایران با بیان اینکه امکان مشارکت غیر مستقیم و غیر مدیریتی بخش عمومی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه فراهم شده است، معافیت این صندوق‌ها از پرداخت مالیات عملکرد را به عنوان یکی از مزایای VCها ذکر کرد.

به گفته نظام‌دوست به مدد این صندوق‌ها می‌توان علاوه بر توسعه تجاری‌سازی دارایی‌های فکری و بهبود تامین مالی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در بازار سرمایه شاهد بهبود ساختار مدیریت و حاکمیت شرکتی این بنگاه‌ها تحت مدیریت نهاد سرمایه‌گذاری جسورانه، هدایت منابع مالی خصوصی و عمومی ‌به این ساختارها و افزایش ارزش‌افزوده تولید داخلی از طریق حمایت از صنایع دانش‌بنیان کشور بود.

جمال‌الدین بوجانگ،‌ رئیس صندوق جسورانه موکپ از مالزی به عنوان یکی دیگر از پنلیست‌ها با بیان اینکه اکوسیستم دانش‌بنیان مالزی بدون مشارکت و همراهی دولت هیچ‌گاه در سطوح فعلی قرار نداشت، گفت: اگرچه انتظار از دولت در زمینه رشد و توسعه VCها زیاد نیست، اما نقش آن در بهبود محیط فعالیت‌ صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه محوری و حیاتی است.

وی همچنین از مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی در توسعه فعالیت VCها سخن گفت و اظهار کرد: هر زمان که به مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی در زمینه صندوق‌های جسورانه نیاز بوده است مالزی از این موضوع استقبال و بهره‌برداری کرده است تا بیش از پیش محیط فعالیت این صندوق‌ها را تقویت کند.

توماس اندرسون، رئیس سازمان IKED نیز به عنوان یک سازمان بین‌المللی که در زمینه دانش اقتصادی و توسعه سازمانی فعالیت می‌کند در این پنل عنوان کرد: یکی از مهمترین نقش‌های دولت در زمینه رشد و توسعه اوکوسیستم دانش‌بنیان در کشور سوئد آن است که فضا را برای افزایش سطح ریسک‌پذیری کارآفرینان و نوآوران و به طور کلی تمامی کسانی که در امور دانش‌بنیان به فعالیت مشغولند آماده می‌کند و در قالب الگوی مشارکت محدود در کنار صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه قرار دارد.

در نهایت مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرآوا پارس نیز به بهبود زیرساخت‌های قانونی کشور در زمینه تسهیل امور فعالیت‌های دانش‌بنیان در کشور اشاره کرد و نقش دولت را در فرهنگ‌سازی هرچه بیشتر در زمینه توجه به فعالیت‌های دانش‌بنیان برای عبور از اقتصاد کالامحور بسیار پررنگ قلمداد کرد.  

به گفته وی در دنیا بخشی از منابع سرمایه‌گذاران در صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه سرمایه‌گذارای می‌شود تا تامین مالی کارآفرینان و فعالان عرصه علم و دانش‌بنیان بیش از پیش رقم خورده و اقتصاد از این طریق به رشد و توسعه برسد.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد