Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
فرابورس
https://goo.gl/9mqzaa
1396/09/25 - 12:18 تاريخ انتشار: 1264 تعداد بازديد: 45635 كد خبر:
با حضور وزیر راه و شهرسازی انجام شد؛
رونمایی از نخستین صندوق زمین و ساختمان فرابورس
حفاظت از ثروت‌های خرد و ملی با صندوق های زمین و ساختمان
مدیرعامل بانک‌ مسکن با بیان اینکه صندوق‌های زمین و‌ ساختمان به عنوان صندوق‌های قابل معامله در فرابورس در فضایی شفاف قیمت‌گذاری می‌شوند، گفت: به مدد این صندوق‌ها امکان مشارکت عمومی به شکل صحیح و قابل نظارت با هدف تامین مالی پروژ‌ه‌های مسکن در بازار سرمایه فراهم آمده است.

مراسم رونمایی از پروژه نخستین صندوق زمین و ساختمان فرابورس با حضور وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل بانک مسکن و مدیرعامل فرابورس ایران در محل این پروژه آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) به نقل از فرابورس ایران، در این مراسم، مصطفی ازگلی، مدیرعامل گروه مالی بانک مسکن در خصوص ویژ‌گی‌های صندوق زمین و ساختمان نسیم فرابورس توضیحاتی ارائه کرد.

نقش مهم سازمان بورس و فرابورس ایران در راه اندازی

مدیرعامل گروه مالی بانک مسکن گفت: سازمان بورس و فرابورس ایران نقش مهم و اثرگذاری در زمینه راه‌اندازی و توسعه این صندوق‌ها در بازار سرمایه داشته‌اند.

وی افزود: صندوق زمین و ساختمان مسیر جدیدی برای تامین مالی پروژه‌های ساختمانی را در بازار سرمایه به منظور تقویت سمت عرضه فراهم کرده است.

محمد هاشم بت‌شکن، مدیرعامل بانک‌ مسکن هم در مراسم رونمایی از پروژه صندوق نسیم به بیان علل و اهداف راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان پرداخت.

مدیرعامل بانک‌ مسکن با بیان اینکه صندوق‌های زمین و‌ ساختمان به عنوان صندوق‌های قابل معامله در فرابورس در فضایی شفاف قیمت‌گذاری می‌شوند، گفت: به مدد این صندوق‌ها امکان مشارکت عمومی به شکل صحیح و قابل نظارت با هدف تامین مالی پروژ‌ه‌های مسکن در بازار سرمایه فراهم آمده است.

در ادامه این مراسم، وزیر راه و شهرسازی نیز با بیان اینکه تنگنای منابع بانکی در تجهیز منابع به سمت بخش‌های مختلف اقتصادی ضرورت حرکت به سمت بازار سرمایه را برای تامین مالی پررنگ می‌کند، گفت: در بازار سرمایه بسیاری از کشورها صندوق‌های زمین و ساختمان سهم بزرگی از ارزش بازار را تا بیش از ۲۵ درصد به خود اختصاص داده‌اند.

صندوق‌های زمین و ساختمان در مسیر توسعه  

عباس آخوندی افزود:  راه‌اندازی صندوق زمین و ساختمان در بازار سرمایه ایران اقدام نوپایی است اما در مسیر رشد و توسعه قرار دارد.

وی ادامه داد: ما در اقتصاد کشور نیازمند آن بودیم که جمع‌آوری منابع مالی برای پروژه‌های ساختمان‌سازی در قالب صندوق‌های زمین و ساختمان از طریق نظام شفاف و رسمی بازار سرمایه صورت گیرد.

وزیر مسکن و شهرسازی با تاکید بر این مطلب که تامین مالی پروژه‌های بزرگ در بازار سرمایه با راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان ممکن است، گفت: این واحدهای تضمینی که به فروش می‌رسند ایده نوینی است که می‌تواند از ثروت‌های خرد و ملی محافظت کند.

وی با اشاره به اینکه مدل تامین سرمایه از طریق صندوق زمین و ساختمان و مستغلات مدلی ساده است، افزود: مردم در معاملات روزمره در حوزه مسکن مدل انجام شده را به کار می‌گیرند و مهم آن است که این کار از معاملات چهره به چهره خارج شده و تبدیل به نهادی شود که در یک نظام رسمی امکان کنترل داشته باشد.

آخوندی همچنین گفت: حال با توجه به اینکه این روش براساس اعتماد شخصی صورت می‌گیرد نیازمند تبدیل شدن به یک نهاد است.

وی تاکید کرد: باید بتوانیم از ویژگی‌های صندوق‌های زمین، مسکن و مستغلات استفاده کنیم و با توجه به ویژگی‌هایی که این صندوق‌ها دارند و ابزار مالی که در اختیار سرمایه گذاران و سازندگان قرار می‌دهند می‌توانند آن‌ها را از سایر ابزارهای مالی شاخص کنند.

ایده صندوق های زمین و ساختمان؛ حرکت از حاشیه به مرکز

وزیرراه و شهرسازی در ادامه با تاکید بر اینکه برای بازار ایران نیازمند اندیشه‌های جدید هستیم، گفت: برای آنکه بتوانیم در رویه‌های گذشته تغییر ایجاد کنیم نیازمند ایجاد صندوق‌های زمین و ساختمان و مستقلات بودیم تا بتوانیم تامین مسکن را به جای حاشیه شهرها به مراکز شهرها بیاوریم.

وی همچنین گفت: ابزارهای تامین مالی برای احداث ساختمان در حاشیه شهرها که زمین‌های بزرگ و کارفرما و سرمایه‌گذار بزرگی دارند با بافت‌های فرسوده که صدها مالک در آن وجود دارد بنیانشان متفاوت است به همین دلیل ما نیاز به نهادهایی داریم تا توسعه‌گران وارد بافت‌های فرسوده شوند.

حفاظت از ثروت‌های خرد و ملی با صندوق های زمین و ساختمان

وزیر راه و شهرسازی افزود: این صندوق‌ها ابزارهایی هستند که می‌توانند در آینده برای توسعه بخش مستغلات در ایران مفید باشند و با همین روش می‌توان در آینده وارد اجاره‌داری نیز شد.

وی در پایان ضمن تشکر از اجراکنندگان طرح فوق خاطرنشان کرد: این کار نه تنها از نظر سازمان بورس مورد نظارت قرار می‌گیرد بلکه از جنبه‌های توسعه مهندسی و کیفیت ارائه خدمات مهندسی نیز کمک‌های فراوانی می‌کند و اینکه این واحدها تضمینی به فروش می‌رسند ایده نوینی است که می‌تواند از ثروت‌های خرد و ملی محافظت کند.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد