Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
اقتصاد کلان
https://goo.gl/XVkuaD
1396/10/01 - 11:37 تاريخ انتشار: 1398 تعداد بازديد: 45808 كد خبر:
هدف‌گذاری کاهش تورم به زیر ۵ درصد/ افت بی‌سابقه نرخ تورم در ایران
به گفته کمیجانی بانک مرکزی با همکاری دولت توانست که در کمتر از یکسال رشد سه درصدی تولید ناخالص داخلی و کاهش نرخ تورم را شاهد باشد و از سال ۲۰۱۶ میلادی شاهد تورم تک رقمی بوده ایم که در ۲۵ سال گذشته بی سابقه بوده و ما به دنبال این هستیم که نرخ تورم را در سال‌های آینده به کمتر از ۵ درصد برسانیم.


قائم مقام بانک مرکزی گفت: از سال ۲۰۱۶ میلادی شاهد تورم تک رقمی بوده ایم که در ۲۵ سال گذشته بی سابقه بوده و ما به دنبال این هستیم که نرخ تورم را در سال‌های آینده به کمتر از ۵ درصد برسانیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایبنا، اکبر کمیجانی در اجلاس مشاورین سیانزا گفت: یکی از مباحث مهم که اجلاس سیانزا درباره آن تصمیم گیری خواهد کرد انتخاب میزبان بعدی است.

کمیجانی از تلاش اعضای پژوهشکده پولی و بانکی برای هماهنگی های انجام شده جهت برگزاری این جلسه قدردانی و به برخی از مسایل اقتصاد کلان ایران اشاره کرد.

وی با اشاره به انتخاب دوباره دکتر روحانی به عنوان رییس جمهور در ایران اظهارداشت: ما سال های سختی را داشتیم. به دلیل فعالیت های صلح آمیز هسته ای محدودیت های زیادی را تجربه کردیم و در نتیجه این تحریم ها اقتصاد ایران با مشکلات زیادی مواجه شد.

کمیجانی با بیان اینکه اقتصاد ایران به دلیل مسایل تاریخی بانک محور است، تصریح کرد: ۹۰ درصد تامین مالی در ایران بر عهده بانک ها بوده ضمن اینکه هزینه تامین مالی نیز بالا است و بیشتر به عهده بانک های تخصصی و تجاری است.

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه در سال های گذشته صادرات نفت با مشکل مواجه بود و درآمدهای آن کاهش یافته بود، البته مشکل دیگر تحریم های اقتصادی بود، خاطرنشان کرد: به دلیل تحریم ها ما نمی توانستیم به منابع خود در بانک های خارجی دسترسی داشته باشیم و این مسایل باعث رکود سنگین شده بود.

وی  ادامه داد: دولت یازدهم نه تنها مذاکرات را آغاز  بلکه گفتگوهای سنگینی را شروع کرد و این مذاکرات تا سال ۲۰۱۵ به نتیجه نهایی رسید.

کمیجانی افزود: بعد از آن به تدریج نشانه های خوبی را شاهدیم به نحوی که بعد از یکسال از آغاز مذاکرات به نتایج معناداری رسیدیم که امروز به آن برجام می گوییم.

وی اظهارداشت: امروزه آژانس بین الملل انرژی اتمی تاکید دارد که ایران به تمامی تعهدات خود تحت برجام عمل کرده، با این حال در سمت مقابل دولت آمریکا به تصمیمی که در ۵+ ۱ گرفته شده احترام نمی گذارد.

وی خاطر نشان کرد: از سپتامبر سال جاری دولت آمریکا محدودیت های جدیدی را شروع کرده، اما به هر حال من سیاستمدار نیستم.

قائم مقام بانک مرکزی افزود: در سال ۲۰۱۳ میلادی دولت در سیاست های پولی ومالی خود تجدید نظر کرد. ما در انتخابات خرداد ۲۰۱۳ دارای نرخ تورم سالیانه حدود ۳۵ درصد بودیم اما خوشبختانه به دلیل سیاست های اصلاحی در شش ماهه ابتدایی دولت یازدهم نرخ تورم نقطه به نقطه کاهش یافت این در حالی بود که اقتصاد ایران همچنان با محدودیت هایی روبرو بود.

کمیجانی گفت: ارزش ریال برابر سایر ارزها از جمله دلار در سال های قبل از دولت یازدهم به شدت کاهش یافته بود ثابت ماند و فضای با ثبات آرامی را تجربه کرد. وی افزود: در دو تا سه سال اول دولت روحانی مقداری از رکود حاکم بر بازار ها کاسته شد و ‌ارزش ریال نیز افزایش یافت.

به گفته وی، مدیریت بانک مرکزی با همکاری دولت توانست که در کمتر از یکسال رشد سه درصدی تولید ناخالص داخلی و کاهش نرخ تورم را شاهد باشد و از سال ۲۰۱۶ میلادی شاهد تورم تک رقمی بوده ایم که در ۲۵ سال گذشته بی سابقه بوده و ما به دنبال این هستیم که نرخ تورم را در سال‌های آینده به کمتر از ۵ درصد برسانیم.

کمیجانی ادامه داد: در دو سال گذشته کاهش ارزش ریال کمتر از تفاضل نرخ تورم ارز سایر کشور ها برابر دلار بوده است. این در حالی است که همزمان شاهد کاهش بهای نفت بودیم و نه تنها  ایران بلکه تمام کشور های نفتی دچار سختی شدند.

وی خاطر نشان کرد: بار دیگر اقتصاد دچار رکود شد و تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۷ به ۱.۶ رسید اما با این حال اقتصاد کلان ایران فضای آرام و با ثباتی را تجربه کرد. به گفته وی، درسال گذشته ایران شاهد رشد ۱۲.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی بوده ورتبه اول را در منطقه داشت. بخش مهمی از این رشد به دلیل افزایش صادرات نفت و ظرفیت بالای آن در اقتصاد ایران بوده است. همچنین ما به حساب های خارجی ومنابع ارزی خود دسترسی داشتیم.

قائم مقام بانک مرکزی ادامه داد: در سال جاری تولید ناخالص داخلی دیگر در زمینه نفت نخواهد بود بلکه بخش غیر نفتی نقش مهم تری بازی خواهد کرد.

این مقام ارشد بانک مرکزی گفت: هفته گذشته هیاتی از صندوق بین المللی پول از ایران بازدید کرد و در گزارشی  پیش بینی شده بود که رشد تولید ناخالص داخلی در سال آینده ۴.۵ درصد باشد. مطالعات ما در بانک مرکزی نشان می دهد که ما شاهد رشد اقتصادی با اصلاح سیاست ها در اقتصاد کلان خوب باشیم و با کمک دولت و بانک مرکزی ما به اهداف مورد نظر می رسیم.

وی تاکید کرد: اقتصاد ایران یکی از قدرتمند ترین اقتصادها در خاورمیانه و جزو اقتصادهای برتر در جهان است که تجارت خوبی را با کشور های آسیایی دارد. ما در حال غلبه بر مشکلات و بر طرف کردن موانع بر سر راه اقتصاد کلان هستیم.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که در سپتامبر ۲۰۱۸ شاهد اجلاس خوبی با حضور روسای بانک مرکزی سیانزا باشیم.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد