Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
شركت ها و مجامع
https://goo.gl/r94g7b
1396/10/12 - 09:30 تاريخ انتشار: 856 تعداد بازديد: 46119 كد خبر:
نگاهی بر عملکرد شش ماهه "چکاوه"
شرکت صنایع کاغذ سازی کاوه در دوره شش ماهه نخست سال مالی 96 مبلغ 187 ریال زیان به ازای هر سهم اختصاص داد که برابر با 225 درصد کل پیش بینی سالانه اش بود.
 

 شرکت صنایع کاغذ سازی کاوه پیش بینی درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 96 را حسابرسی شده و با سرمایه معادل 250 میلیارد ریال منتشر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، شرکت صنایع کاغذ سازی کاوه پیش بینی زیان هر سهم برای سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 96 را مبلغ 83 ریال اعلام کرده بود و طی شش ماه مبلغ 187 ریال زیان به ازای هر سهم اختصاص داد که برابر با 225 درصد کل پیش بینی سالانه اش بود.

گفتنی است این شرکت در دوره مشابه سال مالی قبل نیز مبلغ 428 ریال زیان به ازای هر سهم و معادل 70 درصد کل پیش بینی سالانه محقق کرد.

"چکاوه"دلایل تغییر اطلاعات پیش بینی سال مالی 96 را حسابرسی شده، نسبت به اطلاعیه قبلی به شرح زیر اعلام کرد.

مهمترین رویه های حسابداری:

 رویه های حسابداری در تهیه این اطلاعات با رویه های بکار گرفته شده در تهیه صورتهای مالی سال منتهی به 30 اسفند ماه 1395 و گزارش مالی میان دوره ای شش ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 96 به طور یکنواخت مورد استفاده قرار گرفته است.

خلاصه مهمترین برنامه ها و مفروضات اصلی:

 خلاصه مهمترین برنامه ها و مفروضات شرکت در سال مالی 96 که مبنای تهیه این اطلاعات مالی قرار گرفته به شرح زیر است:

مفروضات :

با توجه به تحقق تولید در 6 ماهه اول سال 1396 به میزان 15 هزار و 7 تن ، مقدار تولید کاغذ برای سال 1396 به میزان  29 هزار و 660 تن در نظر گرفته شده است.

همچنین دلیل کاهش تولید نسبت به پیش بینی اولیه در کل بابت مشکلات موجود در تاًمین آخال بوده است.

فروش محصولات در بودجه سال 1396 به مقدار 29 هزار و 622 تن پیش بینی شده است که در شش ماهه اول سال 1396 مقدار 14 هزار و 200 تن از آن  تحقق یافته است.

با توجه به شرایط بازار پیش بینی می شود بیشتر محصولات تولیدی در سال 1396 به فروش رود.

فروش های داخلی بر مبنای مصوبات کمسیون های معاملات فروش ، نرخهای فروش قراردادهای منعقده و توافقات صورت گرفته با خــــریداران محصولات منظور شده است که تمام آنها به تصویب هیاًت مدیره شرکت خواهد رسید.

نرخ فروش محصولات شرکت در شش ماهه دوم سال نسبت به شش ماهه اول سال 1396 با افزایش تقریبی معادل 12درصد پیش بینی شده است.

در این بودجه، اطلاعات واقعی حسابرسی شده 6 ماهه اول سال مالی 1396 ملاک سنجش، مقایسه و برآورد هزینه های شرکت قرار گرفته است.

هزینه استهلاک داراییهای ثابت بر مبنای افزایش داراییهای ثابت در سال بودجه و داراییهای موجود طبق قانون مالیاتهای مستقیم محاسبه و در بودجه منظور شده است.

از بابت بازسازی بخشی از خط تولید و شروع بهره برداری از آن به دلیل قطعی نشدن ضمانتنامه های تکمیل پروژه با پیمانکار مربوطه به حساب دارایی ثابت مشهود انتقال نیافته و در سرفصل دارایی در جریان تکمیل منظور شده است.

لذا از این بابت هزینه استهلاک در صورت سود و زیان پیش بینی نشده است.

هزینه های توزیع و فروش براساس فروش پیش بینی شده در سال بودجه برآورد شده است.

مصرف مواد اولیه بر اساس برنامه تولید تعیین شده است. همچنین مقدار مواد مصرفی بر اساس متوسط مصرف (با توجه به برنامه تولید و نرخ مصرف و با توجه به قیمتهای خرید) در بودجه منظور شده است. همچنین ضریب افت آخال در شش ماهه دوم سال 1396 معادل 22 درصد پیش بینی شده است.(ضریب افت واقعی در شش ماهه اول سال 1396 برابر با 27 درصد بوده است.)

خالص سایر درآمدهای عملیاتی و غیر عملیاتی نیز به تناسب درآمدهای تحقق یافته درشش ماهه اول سال 1396 پیش بینی و در بودجه منظور شده است.

هزینه های مالی مربوط به هزینه بهره تسهیلات اخذ شده و نیزکارمزدهای بانکی محاسبه و در بودجه لحاظ شده است.

 لیکن از بابت هزینه مالی تسهیلات دریافتی از بانک ملی شعبه صنعتی کاوه به دلیل عدم دریافت اطلاعات کامل قبل از استمهال وام از بانک مزبور ، بر اساس هزینه مالی تسهیلات جدید شناسایی و برآورد شده است.

افزایش قیمت ماده اولیه (آخال) - کاهش کیفیت ماده اولیه آخال- کاهش تولید - تغییر نرخ و ترکیب فروش    

 افزایش قیمت ماده اولیه (آخال) : در پیش بینی اولیه قیمت گذاری هر کیلو آخال مبلغ 5،500 ریال در نظر گرفته شده بود اما به دلیل شرایط خاص به وجود آمده از جمله ادامه شرایط رکودی و از سوی دیگر به بهره برداری رسیدن پروژه های جدید کاغذ سازی که بدون توجه به مکانیزمهای عرضه وتقاضای پروانه بهره برداری آنها صادر شده امکان تأمین آخال با مشکلات عدیده ای مواجه شد و موجب سوء استفاده منابع توزیع آخال در افزایش قیمت آن شد.

 شایان ذکر است امکان واردات آخال به کشور به دلیل موانع قانونی نیز مقدور نیست. لذا قیمت آخال بیش از حد انتظار برای کل صنایع سلولزی کشور افزایش یافت.

کاهش کیفیت ماده اولیه آخال : با توجه به عدم امکان واردات آخال با الیاف بلند و کیفیت مناسب و ازسوی دیگر عدم ورود آخال کیفی در چرخه بسته داخل کشور موجب شد که درصد مصرف آخال از استاندارد آن که معمولاً 1/20درصد افزایش یابد.

 لذا پیش بینی درصد مصرف آخال در بودجه اولیه به حدود 1/26درصد افزایش یافت.

کاهش تولید : با توجه به کاهش نقدینگی شرکت به دلیل عدم امکان فروش نقدی محصولات که در همه صنایع مشهود است از یک طرف امکان تأمین آخال کافی و سایر مواد کمکی از جمله نشاسته و رنگ در برخی مواقع مقدور نبود که همین امر یکی از دلایل اصلی کاهش سرعت خطوط و یا بعضاً توقف در خطوط تولید بوده است.

 تغییر نرخ و ترکیب فروش : شرایط رکودی حاکم بر بازار باعث شد امکان افزایش قیمت فروش در بودجه اولیه محقق نشود.

لذا با توجه به سنوات گذشته و وضعیت فروش در 6 ماهه دوم سال رو به بهبود است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد