Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بورس انرژی
https://goo.gl/6xRiiR
1396/10/16 - 10:02 تاريخ انتشار: 2553 تعداد بازديد: 46193 كد خبر:
در هفته منتهی به 14 دی رقم خورد؛
افزایش 80 درصدی ارزش معاملات هفتگی
در هفته منتهی به 14 دی ماه، حجم و ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس انرژی رشد کرد تا جایی که ارزش معاملات به نسبت هفته قبل از آن نزدیک به 80 درصد رشد داشت که یک داده مثبت و مهم محسوب می شود.
 

رشد 80 درصدی ارزش معاملات هفتگی در بازار فیزیکی بورس انرژی نشان دهنده بازگشت این بازار به روند افزایشی پیشین بود اگرچه تقویت تعداد کالاهای پذیرش شده نیز به معنی ایجاد بسترهایی جدید برای رشد بیشتر معاملات در این بازار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، با توجه به قیمت های بالای نفت خام در بازارهای جهانی و جرقه های رشد قیمت دلار می توان به تقویت تقاضا در هفته جاری خوش بین بود.

در هفته منتهی به 14 دی ماه، حجم و ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس انرژی رشد کرد تا جایی که ارزش معاملات به نسبت هفته قبل از آن نزدیک به 80 درصد رشد داشت که یک داده مثبت و مهم محسوب می شود. در همین بازه زمانی حجم معاملات نیز 76 درصد افزایش یافت که برترین رشد ارزش معاملات به نسبت حجم معاملات را نشان می دهد که در این هفته کالاهایی با جذابیت و قیمت بالاتر مورد معامله قرار گرفته است.

در این هفته حجم معاملات فرآورده های نفتی ، گازی و پتروشیمی نزدیک به 61 هزار تن بود و ارزش معاملات نیز رقمی نزدیک به 120 میلیارد تومان به ثبت رسید. همچون هفته های گذشته باز هم سوخت کوره سبک در رینگ داخلی جذاب ترین عرضه بود و رشد قیمتی نزدیک به 20 درصد را ثبت کرد.

از نکات مهم هفته منتهی به 14 دی ماه می توان به تقویت و جذابیت معاملات برق فیزیکی در بورس انرژی اشاره کرد که نشان می دهد معاملات مستقیم برق بین خریدار نهایی و نیروگاه با رونق بیشتری رو به رو شده و خریداران ترجیح داده اند تا این شیوه معاملاتی را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

در این هفته 122 هزار و 700 کیلووات برق به ارزش 896 میلیون تومان در بورس انرژی مورد معامله قرار گرفت که در مقایسه با معاملات در هفته ها و ماه های قبل نشان می دهد که یک بستر جدید برای رشد ارزش معاملات در بورس انرژی ایجاد شده است. قیمت های مورد معامله در این شیوه نیز ارقامی نزدیک به 43 تومان برای هر کیلووات ساعت بود که به نسبت شبکه سراسری از جذابیت محسوسی در این بازار حکایت دارد.

در این خصوص حسین حسنقلی پور رئیس اداره پذیرش و بازاریابی بورس انرژی عنوان کرد: از لحاظ آماری عملکرد پذیرش محصولات نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد 185 درصدی را تجربه کرده و به معنی آن است که 37 کالای جدید به جرگه عرضه های بورس انرژی اضافه شده است. به صورت دقیق تر با احتساب تعداد پذیرش‌های صورت گرفته تا امروز، تعداد 155 کالا در بازار هیدروکربوری به همراه 46 نیروگاه در بازار برق بورس انرژی ایران پذیرش‌شده است.

وی در ادامه عنوان کرد: ارزش تعهدی این عرضه ها نزدیک به 18 هزار میلیارد تومان است یعنی در صورتی که عرضه کنندگان به تعهد خود پایبند باشند و برای عرضه ها نیز مشتری وجود داشته باشد این رقم معاملاتی محقق خواهد شد و به معنی جهشی بزرگ در حجم و ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس انرژی است. 

خاطر نشان می شود؛ جذابیت خرید موجب می شود تا تقاضای بیشتری به این بازار وارد شود که خود محرک مهمی؛ هم برای تقویت حجم معاملات در بورس انرژی و هم به منظور کاهش هزینه تولید در کارخانجات مختلف محسوب می شود.

از این نکته به سادگی نمی توان عبور کرد زیرا در بسیاری از واحدهای صنعتی همچون صنایع مختلف فولادی، تصفیه و تغلیظ فلزات ، صنایع پتروشیمی و حتی صنایع نساجی و فرآوری مواد غذایی، بهای برق به عنوان یک رکن مهم در قیمتی تمام شده به شمار می رود که توجه به این ساز و کار معاملاتی در نهایت توان تولیدی واحدها را تقویت کرده و با کاهش قیمت تمام شده، توانمندی بازاریابی این قبیل شرکت ها را تقویت می کند.

این موارد در حالی است که حتی قیمت برق در معاملات بورس انرژی نیز در چارچوب عرضه و تقاضا تعیین می شود که خود جذابیتی مهم برای واحدهای تولیدی و مصرفی برق بوده و می تواند در بازه های زمانی مختلف این نرخ تغییر کند.

افزایش تعداد کالاهای پذیرش شده در بورس انرژی را می توان یکی از نکات مهمی به شمار آورد که در هفته منتهی به 14 دی رسانه ای شد و در برخی از رسانه ها از آن به عنوان افزایش سقف پرواز بورس انرژی یاد شده است. با فرض افزایش کالاهای پذیرش شده در این بازار می توان گفت که بسترهای معاملاتی در بازار فیزیکی بورس انرژی از رشدی مطلوب و مهمی برخوردار شده است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد