Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
فرابورس
https://goo.gl/zDpqff
1396/10/16 - 10:45 تاريخ انتشار: 1354 تعداد بازديد: 46196 كد خبر:
در دومین هفته معاملاتی دی ماه رقم خورد؛
رشد معاملات در بازارهای اول و پایه فرابورس ایران
در هفته‌ای که سپری شد شاهد نقل و انتقال 2 هزار و 279 میلیون ورقه به ارزش 7 هزار و 407 میلیارد ریال در مجموع بازارها بودیم که این میزان دادوستد در 206 هزار دفعه صورت گرفت.

دومین هفته معاملاتی فرابورس ایران در دی ماه در حالی دنبال شد که به موازات انجام دادوستدها در بازارها از شنبه نهم دی‌ماه دستورالعمل جدید پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار، الزامات افشای شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان و نحوه انجام معاملات از سوی سازمان بورس ابلاغ و این دستورالعمل‌ها در فرابورس اجرایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) به نقل از فرابورس ایران، در هفته‌ای که سپری شد شاهد نقل و انتقال 2 هزار و 279 میلیون ورقه به ارزش 7 هزار و 407 میلیارد ریال در مجموع بازارها بودیم که این میزان دادوستد در 206 هزار دفعه صورت گرفت. در حالی که حجم و تعداد دفعات معاملات با رشد 47 و 7 درصدی در مقایسه با هفته پیشین روبه‌رو شدند ارزش دادوستدها 2 درصد افت را به ثبت رساند.

رشد معاملات در بازارهای اول و پایه

نگاهی به مبادلات انجام شده در بازارهای فرابورس نیز حاکی از آن است بازارهای اول و پایه با رشد حجم و ارزش دادوستد سهام روبه‌رو شده‌اند؛ به طوری که در بازار اول 403 میلیون سهم به ارزش 584 میلیارد ریال دست به دست شد که در مقایسه با هفته پیشین نشان از رشد 103 و 56 درصدی حجم و ارزش معاملات داشت. در همین حال در بازار پایه نیز معامله‌گران یک‌هزار و 42 میلیون سهم به ارزش یک‌هزار و 9 میلیارد ریال دست به دست کردند که رشد 109 درصدی حجم و 32 درصدی ارزش مبادلات را نشان می‌داد.

از سوی دیگر در بازار دوم نیز در حالی که حجم معاملات سهام با 2 درصد رشد روبه‌رو شد اما ارزش آن افت 18 درصدی را تجربه کرد، ضمن آنکه در بازار ابزارهای نوین مالی نیز سرمایه‌گذاران با دادوستد 95 میلیون ورقه به ارزش 4 هزار و 273 میلیارد ریال افت 27 و 6 درصدی حجم و ارزش معاملات را به ثبت رساندند.

رصد دادوستد ابزارهای معاملاتی این بازار حاکی از آن است تنها اوراق بدهی با رشد معاملات در هفته گذشته روبه‌رو شده و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن افت معاملات را تجربه کرده‌اند.

 

اخزا 603 به تابلو بازار بدهی آمد

در بازار ابزارهای نوین مالی شاهد عرضه اسناد خزانه اسلامی مربوط به بودجه سال 96 در نماد «اخزا603» بودیم. بدین ترتیب در جریان معاملات چهارشنبه 13 دی‌ماه عرضه این سری اسناد خزانه اسلامی در فرابورس رقم خورد که بر پایه آن هر ورقه از این اوراق 895 هزار ریال کشف قیمت شد. این سری از اوراق در راستای تسویه بدهی‌های تبصره (5) بند (ه) قانون بودجه سال 96 کل کشور، دهم مهرماه جاری توسط وزارت اقتصاد منتشر شده و سررسید آن یکسال پس ار تاریخ انتشار یعنی 10 مهر 97 است. تعداد کل این سری اسناد خزانه 19 میلیون ورقه به ارزش 19 هزار میلیارد ریال است .

در تابلوهای معاملاتی بازار پایه نیز تنها تابلو «ب» این بازار افزایش همزمان حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد و در تابلو «الف» رشد حجم در برابر کاهش ارزش معاملات رقم خورد. در تابلو «ج» نیز همزمان حجم و ارزش دادوستد سهام کاهش یافت.

 

شیمیایی‌ها در کانون توجه سهامداران

در هفته‌ای که گذشت ارزش معاملات خرد بازار سهام در مجموع بازارهای اول، دوم، پایه، SME و مشتقه به 2 هزار و 769 میلیارد ریال رسید. گروه «محصولات شیمیایی» با ارزش معاملاتی به میزان 571 میلیارد ریال 21 درصد از این رقم را به خود اختصاص داد و در صدر صنایع فرابورسی قرار گرفت. پس از این گروه صنایع «فلزات اساسی»، «بیمه و صندوق بازنشستگی به غیر از تامین اجتماعی»، «حمل و نقل» و «پالایشی‌ها» در جایگاه دوم تا پنجم صنایع فرابورسی که بیشترین میزان ارزش معاملات را ثبت کردند، ایستادند.

دیگر رخدادهایی از جنس فرابورس

هفته قبل همچنین شاهد برخی درج نمادها در بازارهای فرابورس بودیم. بر این اساس نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان کارون و سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج فارس در تابلو «ج» بازار پایه و نماد شرکت گروه کارخانجات صنعتی تبرک در بازار دوم درج شدند.

همچنین پس از لازم‌الاجرا شدن دستورالعمل‌های جدید ابلاغ شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام شد شرکت‌های بیمه دی و قند شیروان، قوچان و بجنورد که مطابق مفاد ماده 42 دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران مشمول لغو پذیرش به علت شمولیت بیش از ۳ سال در ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت شده‌اند، تا تاریخ 9 بهمن ماه فرصت دارند برنامه‌های مربوط به خروج از شمولیت این ماده قانون تجارت را ارائه کنند تا هیات پذیرش مطابق دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در خصوص این شرکت‌ها تصمیم‌گیری کند.

در نهایت در پایان هفته‌ای که گذشت شاخص کل فرابورس به افت 2.5 درصدی تن داد که در پی آن آیفکس در ارتفاع 1055 واحدی ایستاد. از ابتدای امسال تاکنون بازدهی آیفکس به 20.6 درصد رسیده است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد