Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بورس اوراق بهادار
https://goo.gl/EHCiXj
1396/11/11 - 13:42 تاريخ انتشار: 2149 تعداد بازديد: 47045 كد خبر:
در کمتر از چند دقیقه؛
صکوک اجاره 3000 میلیارد ریالی گل گهر عرضه شد
موضوع مهم در خصوص انتشار صکوک، نرخ این اوراق است که در این زمینه شرکت های تامین سرمایه باید کمک کنند این نرخ ها کاهش یابند. نرخ های بازار سرمایه هم اکنون 16 تا 17 درصد است اما سایر ارکان نرخ هایی در قالب کارمزد دریافت می کنند که باعث افزایش نرخ موثر این اوراق تا 20 درصد می شود.
 

صکوک اجاره سه هزار میلیارد ریالی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر(سهامی عام) در دو نماد صگل 1410 و صگل 410 دقایقی پیش عرضه و کل اوراق به طور کامل ظرف چند دقیقه فروخته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، این اوراق 4 ساله، با نام، با نرخ سود 17 درصد و پرداخت سود هر 3 ماه یکبار منتشر شده که معاملات ثانویه آن از 10 روز آینده آغاز می شود.

پذیره نویسی و بازارگردانی 2 هزار میلیارد ریال از این اوراق در نماد صگل 1410 بر عهده شرکت تامین سرمایه امید و هزار میلیارد ریال مابقی در نماد صگل 410 بر عهده شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان است. بر این اساس مسئولیت پذیره نویسی و بازارگردانی این اوراق بر عهده سندیکایی متشکل از شرکت‌های تامین سرمایه امید و تامین سرمایه لوتوس پارسیان است.

روح الله حسینی مقدم در نشست عرضه اوراق اجاره گل گهر به اهمیت ابزارهای مالی اسلامی در جهت استفاده شرکت ها از دارایی های خود برای تأمین مالی اشاره کرد و گفت: شرکت ها به کمک اوراق می توانند از اعتبار و شهرت خود که ناشی از حضور در بازار سرمایه است برای استقراض عمومی استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: اوراق صکوک اجاره موضوع جدیدی نیست اما طی جلساتی که با اصناف مختلف داشتیم بخش قابل توجهی از شرکت های بورسی همچنان با ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه آشنا نیستند که دلیل آن جذاب نبودن نرخ ها در گذشته بود، در این خصوص باید فرهنگسازی انجام شود تا هر شرکت از یک مدل تامین مالی استفاده کند.

حسینی مقدم در خصوص اوراق صکوک اجاره گل گهر گفت: این اوراق سی و دومین اوراق منتشر شده در بورس تهران است.با انتشار اوراق صکوک گل گهر، ارزش بازار بدهی در شرکت بورس به بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

این مقام مسوول خاطر نشان کرد: این آمار برای ما خوبی است اما رضایت بخش نیست چون هنوز شرکت ها ترجیح می دهند به سایر حوزه ها برای تأمین مالی مراجعه کنند.

معاون شرکت بورس تهران گفت: اوراق گل گهر هفتمین اوراق منتشر شده در سال ۹۶ است که تمامی این اوراق توسط بخش خصوصی (شرکت های بورسی) منتشر شده است.

وی با بیان اینکه ناشران باید تعهدات خود را به موقع انجام دهند، اظهار داشت: پیش از این ناشر با نظام پولی برای تأمین مالی در ارتباط بود اما هم اکنون از دارایی های عمومی بهره می گیرد بنابراین برای حفظ موقعیت شرکت در اذهان عمومی باید پایبندی کاملی به تعهدات خود داشته باشد.

در ادامه این نشست، غلامرضا ابوترابی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه گفت: از زمان تصویب قانون توسعه ابزار های مالی تاکنون 48 اوراق صکوک منتشر شده است، که بالغ بر ۱۶۰ هزار میلیارد ریال ارزش دارد که بخشی از اوراق منتشر شده تاکنون سررسید شده و بخشی هنوز فعال است.

وی  افزود: موضوع مهم در خصوص انتشار صکوک، نرخ این اوراق است که در این زمینه شرکت های تامین سرمایه باید کمک کنند این نرخ ها کاهش یابد. نرخ های بازار سرمایه هم اکنون 16 تا 17 درصد است اما سایر ارکان نرخ هایی در قالب کارمزد دریافت می کنند که باعث افزایش نرخ موثر این اوراق تا 20 درصد می شود.

این مقام مسوول تصریح کرد: باید با کاهش نرخ موثر تأمین مالی بازار سرمایه به بخش تولید، خدمات و اقتصاد کشور کمک شود چون بازار سرمایه این استعداد را برای تأمین مالی دارد البته بحث بازدهی صنایع از سوی دیگر گریبان اقتصاد کشور را گرفته است به گونه ای که از یک سو نرخ مؤثر تـأمین مالی از نرخ بازده صنعت بیشتر است بنابراین صنایع باید همیشه مدیریت هزینه داشته باشند که نرخ موثر تأمین مالی از نرخ بازده بالاتر نرود.

علی تیموری شندی مدیر عامل شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان هم که در این نشست حاضر شده بود، بیان داشت: طی 10 سال گذشته صنعت تأمین سرمایه رشد خوبی کرده است به طوری که کل نقدینگی تحت مدیریت شرکت های تأمین سرمایه 10 درصد نقدینگی کل اقتصاد است.

وی در ادامه افزود: با توجه به مصوبه اخیر بانک مرکزی برای الزام خروج بانک ها از شرکت های تأمین سرمایه، اقدام خوبی در جهت تفکیک فعالیت های بازار سرمایه و بازار پول بود و سیاست گذاری تأمین مالی توسط بازار سرمایه انجام می گیرد.

تیموری خاطرنشان کرد: بازار سرمایه در زنجیره تأمین مالی حجم قابل توجهی از تأمین مالی بلند مدت شرکت های بزرگ را عملیاتی می کند .

وی درباره کاهش نرخ تأمین مالی نیز گفت: نرخ ها در اقتصاد روند سینوسی دارد و حداقل طی چند سال اخیر نرخ تأمین مالی از 30 درصد به 20 درصد کاهش پیدا کرده است اما عملاً بازار سرمایه تعیین کننده و نرخ گذار نیست بلکه متأثر از پیرامون است.

حبیبی مدیر عامل شرکت تأمین سرمایه امید در بخش پایانی این نشست به اهمیت موسسات رتبه بندی در کاهش نرخ تامین مالی اشاره کرد و گفت: با راه اندازی موسسات رتبه بندی تامین مالی در کمترین زمان صورت می گیرد.

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
4 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد