Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
فرابورس
https://goo.gl/Zsr4oT
1396/12/07 - 20:22 تاريخ انتشار: 3725 تعداد بازديد: 47733 كد خبر:
معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران خبر داد:
فاز اجرایی توقف خودکار نمادهای معاملاتی در بازار «پایه ب» از شنبه هفته جاری
پس از فراهم شدن زیرساخت­ های مورد نیاز برای اجرای توقف خودکار نمادهای معاملاتی در بازار «پایه ب»، از شنبه پنجم اسفندماه محاسبات مربوط به میزان نوسان نمادهای معاملاتی بازار پایه ب آغاز شده است.
 
 

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران از اجرایی شدن توقف خودکار نمادهای معاملاتی در بازار «پایه ب» از شنبه هفته جاری خبر داد و این اصلاحات را در راستای افزایش شفافیت و بهبود نقدشوندگی نمادها در این بازار عنوان کرد.

بهنام محسنی، در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، با اشاره به اصلاحات صورت‌گرفته در دستورالعمل نحوه انجام معاملات در فرابورس ایران گفت: پس از فراهم شدن زیرساخت­های مورد نیاز برای اجرای توقف خودکار نمادهای معاملاتی در بازار «پایه ب»، از شنبه پنجم اسفندماه محاسبات مربوط به میزان نوسان نمادهای معاملاتی بازار پایه ب آغاز شده است.  

وی در تشریح فرایند توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی در بازار «پایه ب» بیان کرد: چنانچه قیمت سهام یکی از شرکت­های حاضر در بازار «پایه ب» طی 5 روز کاری بیش از 40 درصد افزایش یا کاهش قیمت؛ یعنی نوسان مثبت یا منفی داشته باشد، نماد مذکور متوقف می‌شود و ناشر ملزم است اطلاعیه شفاف‌سازی منتشر کند، در این صورت نماد متوقف شده در روز معاملاتی بعد بازگشایی می‌شود.

محسنی ادامه داد: بر این اساس با توجه به وجود دامنه نوسان قیمتی 10 درصدی در بازار پایه ب، این احتمال وجود دارد که از فردا یعنی روز چهارم کاری پس از اجرای توقف خودکار نمادهای معاملاتی در این بازار، در صورت افزایش یا کاهش مجموعا بیش از 40 درصدی در یک نماد معاملاتی، نماد مذکور متوقف شود.

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران در خصوص دیگر شرایط توقف و بازگشایی نماد معاملاتی در بازار پایه ب توضیح داد: همچنین در صورتی که قیمت سهام یکی از شرکت­های حاضر در بازار «پایه ب» طی 15 روز کاری بیش از 60 درصد نوسان داشته باشد، نماد معاملاتی متوقف شده و ناشر ملزم است کنفرانس اطلاع‌رسانی برگزار کند که پس از آن نماد معاملاتی حداکثر پس از 2 روز کاری بعد بازگشایی می‌شود.

محسنی در پاسخ به این سوال که مبنای توقف نمادهای معاملاتی بورس انرژی چگونه است، گفت: مبنای توقف نمادهای معاملاتی بورس انرژی که دارای چند نماد معاملاتی در دسته­های مختلف سهامداری است، بر اساس افزایش یا کاهش قیمت سهام در نماد سایر اشخاص «انرژی3» خواهد بود و سایر نمادهای مرتبط با آن­ نیز همزمان متوقف خواهند شد.  

به گفته وی به دلیل حضور نماد بورس انرژی در بازار پایه ب، نماد سایر اشخاص آن یعنی «انرژی3» نیز همانند سایر نمادهای حاضر در این بازار بر مبنای بیش از 40 درصد افزایش یا کاهش قیمت سهام طی 5 روز کاری یا بر مبنای بیش از 60 درصد افزایش یا کاهش قیمت سهام طی 15 روز کاری متوقف می‌شود و سایر نمادهای مرتبط با آن­ نیز همزمان متوقف خواهند شد.

محسنی افزود: همچنین نمادهای معاملاتی حاضر در بازار پایه ب پس از افشای اطلاعات با اهمیت نیز متوقف می‌‌شود و با توجه به اینکه افشای اطلاعات با اهمیت در گروه «الف» یا گروه «ب» قرار داشته باشد «بدون محدودیت دامنه نوسان» یا «با محدودیت دامنه نوسان» بازگشایی می‌شود.

وی همچنین اعلام کرد مقررات مربوط به نحوه توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی بازار پایه در شرف اصلاح است که پس از تکمیل شدن اطلاع­رسانی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در این مرحله توقف خودکار نمادهای معاملاتی صرفا در «بازار پایه ب» اجرایی خواهد شد و شامل نمادهای معاملاتی «بازار پایه الف» و «بازار پایه ج» نمی­شود، اظهار داشت: به محض فراهم‌شدن زیرساخت­های مورد نیاز، معیارهای دستورالعمل برای توقف خودکار نمادهای معاملاتی مذکور نیز اجرایی خواهد شد.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد