Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
اقتصاد کلان
https://goo.gl/ah5z3P
1396/12/09 - 10:29 تاريخ انتشار: 885 تعداد بازديد: 47793 كد خبر:
رییس کل سازمان مالیاتی اعلام کرد:
کاهش نرخ مالیات بخش مولد به ۲۰ درصد
سیدکامل تقوی نژاد در یازدهمین همایش سیاست های مالی و مالیاتی کشور افزود: در زمینه توسعه و تکمیل نظام اطلاعات مالیاتی گام برداشته ایم و در سال جاری ۳۰۰ هزار مودی جدید شناسایی شد.


رییس کل سازمان امور مالیاتی گفت:این سازمان آمادگی اصلاح نرخ بخش مولد کشور از ۲۵ به ۲۰ درصد را دارد و در این زمینه برای خروج از رکود می توان گام برداشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایبنا، سیدکامل تقوی نژاد در یازدهمین همایش سیاست های مالی و مالیاتی کشور  افزود: در زمینه توسعه و تکمیل نظام اطلاعات مالیاتی گام برداشته ایم و در سال جاری ۳۰۰ هزار مودی جدید شناسایی شد.

وی خاطرنشان کرد: با تکمیل اطلاعات مالیاتی در مبارزه با فرار مالیاتی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان مالیات مطالبه شد.

معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: مدیریت اصولی در این بخش به توسعه نظام مالیاتی منجر می شود و از روش های سنتی امکان فعالیت وجود ندارد.

اهداف مالیاتی در همه دنیا یکسان است

رییس کل سازمان  امور مالیاتی اعلام کرد: نگاهی به عوامل اثرگذار بر نظام مالیاتی نشان می دهد که اهداف در تمام کشورها یکسان است و باز توزیع درآمد در این بخش مورد توجه است.

وی با بیان اینکه مالیات از متغیرهای کلیدی کشور است، گفت: دولت ها برای انجام وظایف ذاتی خود، به منابع مالی نیاز دارد.

رییس کل سازمان مالیاتی اظهارداشت: سیاست گذاری در این بخش همواره دغدغه بوده و برای این منظور باید از اهداف و کارکردهای مالیاتی آگاهی داشته باشیم.

تقوی نژاد افزود: درباره شاخص نسبت مالیاتی دستیابی به شاخص ۱۵ تا ۲۰ مطرح است و همه ارکان تصمیم گیر باید در این بخش فعالیت داشته باشند. چالش ها را می توان در اقتصاد کلان، سیاست ها و قوانین مالیاتی دنبال کرد.

سیاست گذاری ها حمایت همه جانبه

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به سهم بالای گروه های معاف از مالیات، پدیده کد فروشی، رواج حساب های اجاره ای و وضعیت نامناسب ارز به عنوان چالش ها یاد کرد و گفت: در سیاست های کلی نظام اقتصادی کشور که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، سیاست گذاری ها حمایت همه جانبه مورد نیاز است.

وی، نبود پایگاه جامع اطلاعات را مورد اشاره قرار داد و افزود: در چالش های سیاست گذاری باید به نبود یک مرجع در سیاست گذاری اشاره کرد.

تقوی نژاد گفت: ناکارآمدی نظام فعلی مالیات بر درآمد و اثرگذاری آن بر سایر بخش ها به درستی مشخص نیست.

معاون وزیر اقتصاد بیان داشت: فهرست بلندی از معافیت ها داریم و ما امروز می خواهیم بدانیم از چه گروه هایی می توان مالیات دریافت کرد.

چالش وقفه های اجرایی و پرونده های دادرسی

تقوی نژاد تصریح کرد: از دیگر چالش ها باید به عدم استقلال و کمبود منابع مالی و فیزیکی، عدم همکاری در ایجاد پایگاه آماری جامعه و وجود رویکرد ریسک که باعث شده تا تکثیر پرونده ها صورت گیرد باید اشاره کرد و آن را مورد بررسی قرار داد.

همچنین رییس کل سازمان امور مالیاتی گفت: وقفه های اجرایی و پرونده های دادرسی نیز از چالش ها است. نظام مالیاتی در سه دهه اخیر اصلاحات زیادی داشته که می توان به تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال ۸۷ اشاره کرد.

وی ادامه داد: سیاست های اصل ۴۴ و اقتصاد مقاومتی مسیر حرکت نظام مالیاتی را روشن کرده است. اصلاح نرخ های مالیاتی و اصلاح معافیت ها و تدوین قوانین ناظر بر جرایم از جمله برنامه های اصلاح سیاست ها است که پس از آن اصلاح سیاست های اجرایی برای افزایش تاثیرگذاری مالیات در اقتصاد دنبال می شود.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد