Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
فرابورس
https://goo.gl/er7iUP
1396/12/11 - 10:24 تاريخ انتشار: 921 تعداد بازديد: 47824 كد خبر:
در هفته منتهی به 10 اسفندماه رقم خورد؛
معاملات اوراق تسه بر مدار رشد/ افزایش ارزش بازار فرابورس ایران
رصد معاملات بازارهای فرابورس نشان می‌دهد بهترین عملکرد در رشد حجم و ارزش دادوستدها را بازار پایه به ثبت رسانده به طوری که در این بازار حجم و ارزش معاملات به ترتیب رشد 36 و 21 درصدی را در مقایسه با هفته پیشین تجربه کرد.
 
 

دو عرضه عمده در بازارهای اول و پایه ب، دو عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی در نمادهای اخزا613 و اخزا615 در بازار ابزارهای نوین مالی و همچنین اعلام یک مصوبه در خصوص اجرایی شدن توقف خودکار نمادها در بازار پایه ب را باید مهم‌ترین رخدادهای فرابورس ایران در جریان معاملات هفته گذشته قلمداد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به نقل از فرابورس ایران، در هفته معاملاتی قبل به ترتیب در تاریخ هفتم و هشتم اسفند در گروه اوراق تامین مالی شاهد عرضه دو سری اسناد خزانه بودیم که در نماد اخزا613 با تاریخ سررسید 16 دی‌ماه سال 98 قیمت هر ورقه از این اسناد 715 هزار ریال کشف قیمت شد. از سوی دیگر در جریان عرضه اخزا615 نیز که این سری اوراق در بیستم آبان ماه سال 98 سررسید می‌شود هر ورقه بیش از 727 هزار ریال قیمت خورد.

نهم اسفند نیز به ترتیب دو بلوک 31.5 و 90.8 درصدی از سهام مدیریتی غیرکنترلی شرکت سرمایه‌گذاری کوه نور و سهام کنترلی شرکت سرمایه‌گذاری سبحان در بازارهای پایه ب و اول به فروش رسیدند.

در بازارهای فرابورس چه گذشت؟

در هفته‌ای که سپری شد در مجموع 9 بازار فرابورس شاهد دادوستد یک‌هزار و 379 میلیون ورقه به ارزش 8 هزار و 306 میلیارد ریال بودیم که این میزان نقل و انتقال سهام و اوراق بهادار طی 182 هزار دفعه رقم خورد. در حالی که حجم و ارزش معاملات در مقایسه با هفته پیشین کاهش یافت، اما تعداد دفعات مبادلات با 27 درصد رشد روبه‌رو شد.

رصد معاملات بازارهای فرابورس نشان می‌دهد بهترین عملکرد در رشد حجم و ارزش دادوستدها را بازار پایه به ثبت رسانده به طوری که در این بازار حجم و ارزش معاملات به ترتیب رشد 36 و 21 درصدی را در مقایسه با هفته پیشین تجربه کرد. باقی بازارها اما با افت نسبی حجم و ارزش معاملات روبه‌رو شدند.

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران هفته گذشته در گفت‌و‌گو با سنا از اجرایی شدن فاز توقف خودکار نمادهای معاملاتی در بازار پایه ب از شنبه 5 اسفندماه خبر داد. به گفته بهنام محسنی چنانچه قیمت سهام یکی از شرکت‌های حاضر در بازار «پایه ب» طی 5 روز کاری بیش از 40 درصد افزایش یا کاهش قیمت؛ یعنی نوسان مثبت یا منفی داشته باشد، نماد مذکور متوقف می‌شود و ناشر ملزم است اطلاعیه شفاف‌سازی منتشر کند، در این صورت نماد متوقف شده در روز معاملاتی بعد بازگشایی می‌شود. وی همچنین اشاره کرد در صورتی که قیمت سهام یکی از شرکت‌های حاضر در بازار «پایه ب» طی 15 روز کاری بیش از 60 درصد نوسان داشته باشد، نماد معاملاتی متوقف شده و ناشر ملزم است کنفرانس اطلاع‌رسانی برگزار کند که پس از آن نماد معاملاتی حداکثر پس از 2 روز کاری بعد بازگشایی می‌شود.

معاملات اوراق تسه بر مدار رشد

در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس که شاهد معامله 66 میلیون ورقه به ارزش 6 هزار و 267 میلیارد ریال بود، رصد معاملات ابزارهای مالی نشان می‌دهد، اوراق تسهیلات مسکن رشد 35 و 28 درصدی در حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد و بهترین عملکرد هفتگی را در مقایسه با اوراق بدهی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ثبت رساند.

این بازار شنبه هفته آتی میزبان عرضه سه سری اسناد خزانه در نمادهای اخزا6024، اخزا6034 و اخزا6134 خواهد بود که فروشنده آن قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا و ناشر آن وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت است.

در هفته‌ای که سپری شد همچنین ارزش معاملات خرد بازار سهام به رقم یک‌هزار و 911 میلیارد ریال رسید که از این میزان گروه محصولات شیمیایی بیشترین سهم از ارزش کل معاملات را در اختیار گرفت. ارزش معاملات در این گروه 301 میلیارد ریال بود که 16 درصد ازارزش کل معاملات را شامل می‌شد. پس از آن گروه‌های فلزات اساسی و بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی با سهم12 و 7 درصدی در جایگاه دوم و سوم صنایع فرابورسی با بیشترین سهم از ارزش کل معاملات بازار سهام قرار گرفتند.

در نهایت در هفته قبل شاخص کل فرابورس با افت 0.4 درصدی روبه‌رو شد تا بازدهی این نماگر از ابتدای امسال به حدود 25 درصد برسد. در حال حاضر آیفکس در ارتفاع 1092 واحدی قرار دارد. در مقابل ارزش بازار فرابورس ایران نیز با 1.1 درصد افزایش میزان رشد خود از ابتدای امسال را به نزدیکی 33 درصد رسانده است.

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد