Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بين الملل
https://goo.gl/zNxfVN
1396/12/12 - 13:03 تاريخ انتشار: 900 تعداد بازديد: 47853 كد خبر:
اقدامی جسورانه برای یک شرکت خدمات موسیقی:
عرضه اولیه به روش مستقیم در بورس نیویورک کلید خورد
شرکت فعال در زمینه موسیقی که چندی است برای نوع جدیدی از عرضه اولیه سهام خود نظرات مختلفی را به خود جلب کرده بود، روز چهارشنبه به طور رسمی برای عرضه سهام در بورس نیویورک اقدام کرد و تشویق بسیاری از منتقدان را برای این اقدام جسورانه خود در آغاز یک گام جدید برانگیخت .

یک شرکت فعال در صنعت موسیقی روز چهارشنبه گذشته تمامی مراحل عرضه مستقیم در بورس نیویورک را به ثبت رساند و توانست نظر منتقدان و مشوقان متفاوتی را به خود جلب کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، شرکت فعال در زمینه موسیقی که چندی است برای نوع جدیدی از عرضه اولیه سهام، نظرات مختلفی را به خود جلب کرده بود، روز چهارشنبه به طور رسمی برای عرضه سهام در بورس نیویورک اقدام کرد و تشویق بسیاری از منتقدان را برای این اقدام جسورانه خود در آغاز یک گام جدید برانگیخت و از طرفی نظر منتقدان زیادی را به خود جلب کرد.

بیشتر منتقدان بر این نظر توافق داشتند که این شرکت چطور می تواند سود مناسبی را از سهامداران جذب کند.

این شرکت که با نماد SPOT در بورس نیویورک معامله خواهد کرد، روش متفاوتی را برای عرضه سهام خود در نظر گرفته است.

روش عرضه مستقیم که روش عرضه سهام این شرکت خواهد بود به این ترتیب است که، به سهامداران و کارمندان این اجازه را می دهد که سهام خود را بدون این که هیچ گونه تأمین سرمایه ای برای شرکت ایجاد کند و بدون در نظر گرفتن مشاور عرضه و کارگزار به فروش برسانند.

به این دلیل که این شرکت هیچ سهم جدیدی را منتشر نمی کند، هیچ قیمت پذیرشی برای این سهم وجود ندارد . معاملات به صورت خصوصی خواهد بود و پیش بینی می شود ارزشی بالغ بر 19 میلیارد برای شرکت ایجاد کند.

این شرکت، در سال 2008 میلادی تأسیس شده است و در 60 کشور مختلف به ارائه خدمات می پردازد. این شرکت خدمات موسیقی در واقع بزرگترین شرکت ارائه دهنده موسیقی در دنیا است.

پس از این که این شرکت موفق به ثبت عرضه اولیه مستقیم خود در روز چهارشنبه شد، گزارش های مالی خود را منتشر کرد.

طبق این گزارش مالی، این شرکت با افزایش درآمد و ثبات در هزینه های عملیاتی رو به رو بوده است که امتیاز مثبتی برای این سهم تلقی می شود .

میزان درآمد این شرکت با رشد 39 درصدی به 1.09 میلیارد یورو معادل 4.99 میلیارد دلار در سال 2017 میلادی رسیده است.

در آمریکا نمونه‌ های چنین اقدامی تنها در چند شرکت وسیله نقلیه برای سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات و تعدادی از شرکت‌های کوچک زیست‌ فناوری دیده شده است. در میان بورس‌های آمریکایی تنها نزدک تا کنون امکان چنین پذیرش‌هایی را فراهم کرده است؛ NYSE نیز به منظور فراهم شدن چنین امکانی، پیشنهاد تغییر در قوانین خود را داده که البته هنوز مورد تایید قانون‌گذاران قرار نگرفته است.

معمولا یک عرضه اولیه در بورس‌های آمریکا شامل چند مرحله است از جمله اینکه: شرکت های تأمین سرمایه، سرمایه‌گذاران را از طریق تبلیغات و رودشو به سرمایه گذاری تشویق می کنند، سرمایه‌گذاران جدید را جذب و ثبت‌نام، قیمت هدف را تعیین، بلوک‌هایی از سهام را ایجاد و در نهایت سهام جدید را پذیره‌نویسی می‌کنند. در روز اول معاملات نیز با ‌احتیاط و با تضمین یک کف برای قیمت سهام حرکت می‌کنند.

پذیرش مستقیم اما با چنین تشریفات لوکسی همراه نیست. انتشار سهام جدیدی وجود ندارد، بنابراین تمام سهامی که راهی بازار می‌شود از سهامداران موجود تامین می‌شود؛ اما بدون هیچ مقررات و تشریفاتی برای بلوک‌های بزرگ معاملات، آنها تنها می‌توانند متناسب با ظرفیت بازار اقدام به عرضه سهام کنند.

این موضوع سبب می‌شود از یک طرف، فروش یکجا و در حجم بالا باعث کاهش قیمت شود و از طرف دیگر اگر سهامداران خیلی کمی سهام بفروشند، در روزهای اول ممکن است شاهد معاملات کم، ضعیف و ناپایداری باشیم که به قیمت‌های عجیب و غریب سهام منجر شود.

اما چرا یک شرکت فعال در صنعت موسیقی رو به پذیرش مستقیم آورده است؟ صرفه‌جویی در این روش عرضه که از محل کاهش هزینه های تشریفات لوکس و مشاوره و پذیره نویسی تجمیع می شود چشمگیر و مهم به نظر نمی‌رسد. شاید مهمترین فاکتور این روش؛ این است که بدون دوره توقف 6-3 ماهه که معمولا در عرضه اولیه‌ها دیده می‌شود (به جز بلوک‌های پیشتر فروخته شده)، سهامداران مختارند که در صورت تمایل، سهام خود را به فروش برسانند. در عین حال، آنها دیگر از رقیق شدن سهم و دارایی‌ های خود نیز نخواهند ترسید.  

 

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد