Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
اقتصاد کلان
https://goo.gl/A4nkah
1396/12/13 - 11:51 تاريخ انتشار: 1113 تعداد بازديد: 47890 كد خبر:
رییس جمهور خبرداد:
اقتصاد در مسیر رشد و توسعه
رییس جمهور گفت: رشد اقتصادی بدون نفت براساس اعلام مرکز آمار در شش ماهه امسال ۶ درصد بوده که امیدواریم تا پایان سال نیز بالای ۵ درصد باشد که این میزان رشد در شرایط امروز دنیا مناسب است.
 
 

رییس جمهور امروز در مجمع بانک مرکزی با بیان اینکه نباید مردم نسبت به آینده امید خود را از دست بدهند یا نظام و مردم از اعتمادشان به یکدیگر کاسته شود، گفت: اگر اعتماد مستحکم باقی بماند همه امور در مسیر درست قرار می گیرد زیرا کشوری هستیم دارای توانمندی های فراوان و سرمایه های بزرگ؛ از اینرو می توانیم از مشکلات عبور کنیم.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، رییس جمهور اظهارداشت: در سال ۹۲ اگر می گفتیم در سال ۹۵ تورم ما تک رقمی است باور آن سخت بود. این یک دستاورد بزرگ است و باید آن را حفظ کنیم.

روحانی ادامه داد: بزرگترین اعتماد مردم در بخش اقتصادی باید به بانک مرکزی باشد و این اعتماد به نظر من به مراتب بیشتر از چند سال پیش است، زیرا هم نظارت بانک مرکزی دقیق تر شده و هم سرمایه بانک ها بیشتر شده است.

وی افزود: اگر شرایطی که در آغاز دولت داشتیم همانطور ادامه پیدا می کرد و رشدها منفی بود نمی توانستیم نسبت به آینده امیدوار باشیم.

وی با بیان اینکه در بخش ساختمان با طرح جدید ۲۸۰ هزار اشتغال ایجاد می شود و این رقم بسیار بالایی است، ادامه داد: دولت خود نیز وارد ساخت و ساز نمی شود و توسعه گر میان مردم محله هستند و بانک ها هم نقش خواهند داشت.

بهبود دو درجه ای ریسک

رییس جمهور اظهارداشت: شرایط ما در زمینه ریسک نیز بهتر شده و ۲ درجه پیشرفت داشتیم و به ۵ رسیده ایم. به همین نسبت اعتماد مردم نسبت به بانک ها باید بیشتر باشد و همچنین روابط بانک های ما با دنیا باید بیشتر و سهل تر باشد و نمی شود در دنیای امروز بدون ارتباط با دنیا کار کرد. اگر می خواهیم منابع مالی ارزان قیمت داشته باشیم و از امکانات دنیا خوب استفاده کنیم بزرگترین منبعی که باید داشته باشیم اعتماد دنیا به بانک های ما است.

حسن روحانی با اشاره به مشکلاتی که در ابتدای دولت یازدهم در زمینه موسسات غیرمجاز در کشور به وجود آمده بود، گفت: موسسات غیرمجاز مشکلی بود که با موفقیت از آن عبور کردیم؛ نمایندگان سه قوه در کنار هم نشسته و با اخذ تصمیمات عاجل درباره این موسسات کار را جلو بردند. در مجموع امسال و سال گذشته رقمی حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی موسسات غیرمجاز در نظر گرفته شده است.

رییس جمهور در ادامه مشکل تاسیس موسسات غیرمجاز را مربوط به دهه ۸۰ دانست و با انتقاد از پر هزینه بودن بانک ها و موسسات مالی و اعتباری در کشور گفت: بانک مرکزی می تواند از دولت یا مجلس یا هر جای دیگری که لازم است اختیارات بگیرد و به این موضوع رسیدگی کند.

وی از رواج بنگاه داری بانک ها انتقاد کرد و افزود: مگر بانک باید بنگاه دار باشد؟ من به طور مداوم به وزیر اقتصاد اصرار می کنم که بانک های دولتی باید اموال خود را بفروشند؛ البته اخیرا گزارشی دادند که نسبتا گزارش خوبی بود و اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده است.

روحانی با تاکید بر اینکه شفافیت بانک‌ها در ترازنامه‌ها باید بیشتر شود، گفت: بخش بزرگ پایه پولی کشور برای بانک‌ها است که با اضافه برداشتی که از بانک مرکزی می‌کنند شکل می‌گیرد و این رشد پایه پولی هزاران عوارض دارد که بانک مرکزی باید کاری کند که بانک‌ها بر مبنای انضباط بتوانند از این خط اعتباری استفاده کنند.

روحانی با یادآوری اینکه اساس این است که بانک‌ها از بنگاه‌داری خارج شوند، دارایی‌های منجمد را در مسیر تولید به کار اندازند، همکاری بین بانک مرکزی و بانک‌ها ادامه یابد و ارتباطات با بانک‌های جهانی بیشتر شود، گفت: سرمایه گذاری خارجی و فاینانس‌ها نسبت به گذشته شرایط بسیار بهتری دارد و بانک مرکزی باید شرایط را تسهیل کند تا ظرف شش ماه تا یک سال بخش خصوصی و دولتی بتوانند از این فاینانس‌ها استفاده کنند تا شرایط بهتری برای اقتصاد رقم بخورد.

وی ادامه داد: من معتقدم مردم می توانند به آینده اقتصاد امیدوار باشند و اعتماد بیشتری به آینده داشته باشند و وظیفه بانک مرکزی است که آینده را برای مردم روشن کند.

رییس جمهور افزود: بانک مرکزی باید برای تورم تک رقمی و افزایش قیمت ارز در همان محدوده ۵ درصد به مردم قول دهد و در این صورت ناآرامی بازار از بین می رود و ثبات ایجاد می‌شود که بهترین سرمایه ما در بخش اقتصاد است. باید تلاش کنیم تورم تک رقمی را حفظ کرده و به رشد اقتصادی مناسب دست یابیم.

وی افزود: رشد اقتصادی بدون نفت براساس اعلام مرکز آمار در شش ماهه امسال ۶ درصد بوده که امیدواریم تا پایان سال نیز بالای ۵ درصد باشد که این میزان رشد در شرایط امروز دنیا مناسب است.

تحقق تورم تک رقمی پس از ربع قرن

همچنین ولی الله سیف گفت: تحقق وعده تورم تک رقمی پس از ربع قرن و دستیابی به رشد اقتصادی دو رقمی، به عنوان بالاترین رشد اقتصادی جهان با وجود بروز شوک‌های ارزی و تاثیرات محدودکننده آن بر رشد اقتصادی کشورهای صادرکننده نفت موفقیت بود.

وی ادامه داد: استمرار ثبات در بازار ارز و کنترل نوسانات آن، تامین نیازهای ارزی واردکنندگان و مدیریت انتظارات تورمی، آغاز برنامه جامع اصلاح نظام بانکی، تعمیق بازار بین بانکی و هدایت بانک‌ها به رفع مشکلات نقدینگی از طریق این بازار، کاهش نرخ سود مورد عمل بانک‌ها از طریق مصوبات شورای پول و اعتبار، حمایت از تولید در قالب تامین مالی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و کمک به بنگاه‌های کوچک و متوسط و در نهایت توقف فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز از دیگر دستاوردهای مهم بانک مرکزی در این سال بود که همه آنها در راستای تحقق اهداف و عمل به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی حاصل شد.

ساماندهی سخاب در بازار سرمایه

سیف ایجاد هماهنگی‌های لازم با وزارت امور اقتصادی و دارایی برای انتقال معاملات ثانویه اوراق دولتی سخاب به بازار سرمایه، تعدیل سهم گواهی سپرده و سپرده‌های بانکی از مجموع دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و دستیابی به توافق و تعامل سازنده با خودروسازان را از جمله اقدامات انجام شده دانست و گفت: ساماندهی و تعیین تکلیف سپرده گذاران موسسات اعتباری غیرمجاز در حد دارایی های شناسایی شده آنها، مشارکت فعال بانک مرکزی در بازار بین‌بانکی ریالی، تبدیل اضافه‌ برداشت بانک‌ها به خطوط اعتباری با نرخ‌های مناسب، سپرده‌گذاری در بازار بین بانکی و تمدید سپرده‌های قبلی، زمینه کاهش فشار نقدینگی بر بانکها را فراهم کرد.

به گفته رییس کل بانک مرکزی، بررسی‌های میدانی و بازرسی بیش از 5 هزار شعبه بانکی، از عملکرد مناسب بانکها و موسسات اعتباری در رعایت سقف‌های نرخ سود ابلاغی از سوی بانک مرکزی حکایت داشت که این امر، توان برنامه‌ریزی بانکها برای استفاده مطلو‌ب‌تر از منابع سپرده‌ای برای اعطای تسهیلات به واحدهای اقتصادی را افزایش ‌داد.

سیف تاکید کرد: بانک مرکزی مصمم است تا نرخ‌های کلیدی اقتصاد، از جمله نرخ ارز و نرخ سود بانکی در مسیر مناسب و سازگار با اقتضائات اقتصادکلان حرکت کند تا موجب تعادل در اقتصاد شود.

رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به استمرار دستاوردهای سال 95 در سال جاری گفت: پایداری نرخ تورم در سطوح تک‌رقمی (دستیابی به نرخ تورم متوسط 9.9 درصد و نقطه به نقطه 9.4 درصد در بهمن‌ماه سال 1396) و حصول به رشد اقتصادی 4.4 درصد در فصل بهار،4.6  درصد در فصل تابستان و 4.5 درصدی در شش ماهه نخست سال در کنار وجود توازن و مثبت بودن رشد ارزش افزوده تمامی بخش‌های اقتصادی و تراز تجاری مثبت، حاکی از تدبیر برای تثبیت شرایط اقتصادی و تزریق روحیه امید در بدنه اقتصادی کشور و نوید‌بخش تداوم رشد مناسب بخش غیرنفتی اقتصاد در سال 1396 است.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: همراهی دولت در کنار تلاش مجموعه نظام بانکی و اتخاذ سیاست های مناسب پولی و مالی، عامل استمرار دستاوردهای مثبت در زمینه های مهار تورم و دستیابی به رشد مطلوب اقتصادی در سال های اخیر است.

                               خبر: امیررضا خطیر

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد