Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
فرابورس
https://goo.gl/XEGVVR
1396/12/16 - 09:07 تاريخ انتشار: 874 تعداد بازديد: 47973 كد خبر:
معاون پذیرش و ناشران فرابورس مطرح کرد؛
سامانه مذاکره ادغام و تملیک، رسالت اجتماعی فرابورس
در بازار سوم فرابورس امکانی ایجاد شده که شرکت های خارج از بازار سرمایه بر اساس قوانین معاملاتی سهام شرکت های بازار سرمایه امکان معامله سهام خود را داشته باشند.

شرکت فرابورس ایران در آغاز راه اندازی "سامانه مذاکره ادغام و تملیک" با دو عرضه کننده بزرگ تفاهم نامه امضا کرد تا شرکت های قابل واگذاری خود را از طریق این سامانه به اطلاع عموم برسانند.

 معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران با اعلام این مطلب به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: ارگان هایی که موظف به فروش سهام شرکت های مازاد هستند، طبیعتا از امکان جدید فرابورس ایران استقبال می کنند و عرضه سهام را در یک بستر شفاف انجام خواهند داد.

سید مهدی علم‌الهدی در خصوص ظرفیت جدید فرابورس برای امکان معامله سهام شرکت های خارج از بازار سرمایه گفت: در بازار سوم فرابورس امکانی ایجاد شده که شرکت های خارج از بازار سرمایه بر اساس قوانین معاملاتی سهام شرکت های بازار سرمایه بتوانند سهام خود را معامله کنند. به این ترتیب شرکت های متقاضی مدارکی ارائه می کنند و بر اساس دستورالعمل اجرای نحوه انجام معاملات، معاملات عمده این شرکت ها در بازار سوم فرابورس انجام می شود.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و همچنین رییس جمهوری مبنی بر کوچک کردن دولت و خروج نهادهای نظامی از بنگاه داری و از طرف دیگر تقاضای نهفته ای که در بازار سرمایه بابت بازاریابی این شرکت ها وجود داشت، گفت: بر همین اساس فرابورس این ایده را اجرایی کرد .

علم الهدی ادامه داد: به این ترتیب سامانه ای راه اندازی شد که دارندگان شرکت ها به جای اینکه نفر به نفر در بازاری محدود و غیر شفاف بازاریابی و معامله کنند با امکانی جدید در بازار سوم فرابورس سهام شرکت های خود را عرضه کنند؛ چراکه مدل قبلی، منجر به مشکلات و حاشیه های متعددی شده بود و هزینه های نقل و انتقال را هم به دارندگان شرکت ها تحمیل می کرد .

این مقام مسوول درباره جزییات این سامانه معاملاتی گفت: در بخش اول صاحبان سهام شرکت ها اعلام می کنند متقاضی فروش سهام هستند . علاقمندان می توانند از طریق فرابورس یا شرکت اطلاعات مورد نیاز را کسب کنند و با شرکت وارد مذاکره شوند.

علم الهدی افزود: پس از مشخص شدن حداقل یک خریدار ، فروشنده به فرابورس اعلام آمادگی می کند و سهام آگهی می شود. سپس در تاریخ مشخصی در فرابورس عرضه شده و در شرایط توافق شده با خریدار ، در فضایی شفاف رقابت با سایر خریداران انجام می شود و سرانجام سهم به فروش می رسد.

وی با تاکید بر اینکه در این مدل فروش سهام غیربورسی و غیر فرابورسی در بازار سوم فرابورس جایی برای هیچ حاشیه و شائبه ای وجود ندارد و همه فرآیند از مجرای بازار سرمایه و در یک سامانه شفاف انجام می شود، اظهار داشت: مخاطبان این سامانه بانک هایی هستند که قصد فروش سهام اموال مازاد را دارند، همچنین نیروهای مسلح که باید از سهام شرکت ها خارج شوند و سازمان ها و صندوق های بازنشستگی و هر ارگانی که فروشنده یک یا چند شرکت غیر بورسی هستند.

به گفته علم الهدی، در حال حاضر صندوق بازنشستگی نفت از طریق این سامانه برای فروش 4 شرکت زیر مجموعه اعلام آمادگی کرده است و همچنین بنیاد تعاون ناجا هم اطلاعات بیش از 20 شرکت را برای فروش به این سامانه اعلام کرده است تا خریداران اقدام به مذاکره با فروشنده کنند و پس از مشخص شدن خریدار، آگهی فروش منتشر شود.

معاون پذیرش و ناشران فرابورس استفاده از این سامانه را الزام قانونی ندانست و آنرا یک امکان برای علاقه مندان اعلام کرد و گفت: در حالت عادی فروشنده سهام ابتدا در روزنانه آگهی منتشر می کرد ، سپس مزایده برگزار می شد، خریدار یا خریداران پاکت و قیمت ارائه می کردند و برنده مزایده خریدار بود که این سیستم کاملا غیر شفاف است.

علم الهدی با اشاره به اینکه در شرایط جدید فرابورس، اعلام فروش سهام شرکت از طریق تریبون بورس و فرابورس به اطلاع همه فعالان بازار سرمایه و خارج از بازار سرمایه می رسد، گفت: شرکت فروشنده ، همزمان می تواند آگهی هم منتشر کند و بازاریابی انجام دهد، اگر خریداری اعلام آمادگی کرد می تواند اطلاعات را هم از فرابورس و هم از شرکت دریافت کند و هیچ اجباری نیست که اطلاعات را فقط از فرابورس دریافت کنند.

وی معتقد است سازمان ها و دستگاه هایی که نهاد نظارتی دارند با استفاده از این سامانه می توانند سهام شرکت خود را در فضایی شفاف و بدون هیچ مشکل و شائبه ای به فروش برساننند.

علم الهدی درباره فرآیند اداری این سامانه گفت: این سامانه معاملاتی هیچ بوروکراسی خاص اداری ندارد و فقط در بخش اول سازمان متقاضی با فرابورس تفاهم نامه منعقد می کند.

وی همچنین از انعقاد دو تفاهم نامه با بنیاد تعاون ناجا و شرکت سرمایه گذاری اهداف خبر داد و گفت: اگر برای سهام شرکت های این دو سازمان مشتری پیدا شود، می توانند از طریق این سامانه معامله خود را انجام دهند؛ البته اجباری وجود ندارد و می توانند خارج از این سامانه هم خودشان معامله را انجام دهند اما مسئولیت های حقوقی به عهده خودشان است. طبیعتا اشخاص حقوقی بحث آگهی و فروش را که اصل موضوع است در همین مکانیسم انجام می دهند.

معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران با تاکید بر این که مخاطبان این سامانه کم نیستند ، اظهار داشت: سازمان خصوصی سازی یکی از مخاطبان اصلی این سامانه است.

علم الهدی همچنین درباره جنبه درآمدی این سامانه برای فرابورس گفت: این سامانه جدید برای فرابورس جنبه درآمدی ندارد؛چرا که در بخش اول از اشخاص متقاضی فروش سهام هیچ مبلغی دریافت نمی شود بلکه بیشتر،  بحث رسالت اجتماعی فرابورس و کمک به اقتصاد مطرح است و جنبه درآمدی آن در اولویت نیست.

معاون پذیرش و ناشران فرابورس با پیش بینی استقبال از این سامانه اظهار کرد: همه ارگان هایی که موظف به فروش سهام شرکت های مازاد هستند از این امکان جدید استقبال می کنند و عرضه سهام را در یک بستر شفاف انجام خواهند داد. همچنین فرابورس در همان آغاز راه اندازی سامانه با دو عرضه کننده تفاهم نامه امضا کرد تا شرکت های قابل واگذاری خود را از طریق این سامانه به اطلاع عموم برسانند.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد