Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بازار سرمايه
https://goo.gl/heZsYq
1396/12/18 - 08:52 تاريخ انتشار: 1598 تعداد بازديد: 47996 كد خبر:
بهنام بهزادفر ترسیم کرد:
بازار سرمایه در روزهای پایانی اسفند و پیش بینی سال آینده
مواردی مانند رشد نرخ دلار در چند ماه گذشته، توقف آن در محدوده 4500 تومانی و احتمال رشد مجدد آن، رشد قیمت های جهانی در یک سال گذشته و بالابودن نرخ های کامودیتی نسبت به بودجه شرکت ها و رشد شرایط و چشم انداز تولید در برخی از صنایع (به عنوان مثال صنعت خودرو) می توان این انتظار را داشت که بازار سرمایه در سال آتی شرایط و چشم انداز مناسبی داشته باشد.


شاخص کل بورس اوراق بهادار در سال جاری توانست با 25 درصد رشد(20 هزار واحد) به محدوده 97 هزار برسد و البته نسبت به بالاترین رقم خود در ماه گذشته با  2 درصد کاهش روبرو شد.

بهنام بهزادفر، مدیر فرهنگ سازی و آموزش شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در خصوص شرایط پایان سال بورس گفت: بخشی از تغییرات فعلی شاخص به دلیل نیاز نقدینگی پایان سال شرکت­ها و هلدینگ­های بزرگ در برهه زمانی فعلی بود و بخش دیگری به دلیل بالارفتن نرخ سود در بانک ها و اوراق بدهی است.

وی ادامه داد: قسمتی دیگر از تغییرات بازار سرمایه به دلیل شرایط سایر بازارهای موازی نظیر مسکن، سکه، طلا، ارز و ... در یک ماه گذشته است و در نهایت افت قیمت کامودیتی ها مانند نفت، مس، روی، بیلت فولادی، سنگ آهن و آلومینیوم  در چند روز گذشته در تغییر شاخص بازار سرمایه بی تاثیر نبوده است. با توجه به افزایش قیمت کومودیتی ها در یک سال گذشته به نظر می رسد که در سال آینده باید در انتظار تثبیت قیمت بود.

بهزادفر ضمن بیان اینکه در حال حاضر آخرین رقم (پی بر ای) یا نسبت قیمت به درآمد بازار سرمایه (برای شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران) حدودا 7 است، افزود: آخرین بازدهی بازار بدهی در روزهای گذشته نشان می ­دهد نرخ سود در محدوده 21 درصد قرار گرفته و با این فرض، نسبت (پی بر ای) در بازار بدهی زیر 5 است. در واقع این گونه می توان تفسیر کرد بخش زیادی از دلیل تغییرات بازار سرمایه اختلاف دو واحدی نرخ بازگشت سرمایه در بازارهای کم ریسک و پرریسک بود.

وی با پیش بینی اینکه بازار سرمایه در سال آتی مسیر مثبتی را طی خواهد، گفت: مواردی مانند رشد نرخ دلار در چند ماه گذشته، توقف آن در محدوده 4500 تومانی و احتمال رشد مجدد آن، رشد قیمت­های جهانی در یک­سال گذشته و بالابودن نرخ ­های کامودیتی­ نسبت به بودجه شرکت­ها و رشد شرایط و چشم­ انداز تولید در برخی از صنایع(به عنوان مثال صنعت خودرو) می ­توان این انتظار را داشت که بازار سرمایه در سال آتی شرایط و چشم ­انداز مناسبی داشته باشد.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد