Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بازار سرمايه
https://goo.gl/2dMUFP
1397/01/15 - 11:36 تاريخ انتشار: 316 تعداد بازديد: 48351 كد خبر:
در گزارشی بررسی شد؛
کارنامه بورس در مسیر اقتصاد مقاومتی
یکی از بازارهایی که به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک می کند و همگراترین بازار با اقتصاد اسلامی محسوب می شود بازار سرمایه است؛ بازاری دورن زا، شفاف، نظارت پذیر، تولید محور و البته پیشتاز در " سودآوری بدون ربا ".

"اقتصاد مقاومتی" راهبردی دیرین و نوین در ایران اسلامی است که بارها از سوی مقام معظم رهبری مورد تاکید و تصریح قرار گرفته است.

 به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، این مدل به معنی هنر استخراج حداکثر ارزش افزوده از دل منابع زیرزمینی، روزمینی و فضایی با رویکرد آمایش سرزمینی و منابع طبیعی و جمعیت است.

بر همین اساس این راهبرد پیش برنده،تقریبا برآیندی از همه تئوری ها و دستاوردهای مکاتب اقتصادی توسعه به همراه آسیب شناسی آنهاست.

اقتصاد مقاومتی بیشترین همگرایی را با اقتصاد اسلامی دارد و از آنجایی که در آن اقتصاد انسانی مورد تاکید است، ابزاری برای رفاه جامعه و صیانت از تمامیت هنجارها و اعتقادات و آرمان های الهی و انسانی و انقلاب اسلامی در ایران محسوب می شود.

اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که در مقابل زورگویی ها و رفتارهای انحصارطلبانه تسیلم نمی شود و به دنبال ایجاد ارزش افزوده پایدار به معنی ادامه پیروزی است و هرگز معادل "بن بست اقتصادی" نیست.

اقتصاد مقاومتی، به معنی مبارزه با هرگونه موانع تولید ثروت و رشد پایدار است. از طرف دیگر اساسا علم اقتصاد دانش "روش شناسی، راهکاریابی و ابزارسازی برای ایجاد بسترها و ساختارهای جدید برای تولید ثروت " است که از یک سو به دنبال تبیین عوامل تولید ثروت است و از سوی دیگر از تخصیص نابهینه منابع جلوگیری می‌کند تا کارایی در تخصیص منابع و تقسیم کار منطقی تضمین شود.

پس از اعلام این استراتژی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، بسیاری از رسانه‌ها و نهادها از آن استقبال کردند اما بخش مهمی از آنها و برخی افراد که در گذشته هم کارنامه خوبی نداشتند، اقتصاد مقاومتی را به مقاومت اقتصادی و پایداری در جنگ اقتصادی تعبیر و تفسیر کردند که به شدت روشی بن بست ساز است. تا جایی که در ادامه به طور دائم به تبیین آثار منفی تحریم غربی ها و اثربخشی کاذب آنها پرداختند.

آنها به دنبال نمایش تصویر اثربخشی کامل و قاطع تحریم ها هستند و ادعا می کنند که نمی توان از آن عبور کرد در حالی که این رویکردها در جاده ای هماهنگ با توطئه های استکبار جهانی پیش می رود و ترجمان فتنه گری سیاسی در اقتصاد محسوب می شود.

این اقدامات در حالی رقم می خورد که ظرفیت اقتصادی ایران برای عبور از این تحریم ها بارها، به اثبات رسیده است.

برای نمونه، راهبرد توسعه دانش هسته ای ایران نشان می دهد که با وجود توطئه های اقتصاد غربی می توان رشد و توسعه داشت.

بر این اساس باید "اتاق فکر ملی" برای نهادینه کردن " اندیشه ها ، روش ها و فرهنگ اقتصاد مقاومتی" ایجاد شود تا با همکاری نهادها و سازمان ها؛ مردم و تولید کنندگان به نتیجه مطلوب برسند.

بازار سرمایه همراستا با اقتصاد مقاومتی

یکی از بازارهایی که به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک می کند و همگراترین بازار با اقتصاد اسلامی محسوب می شود بازار سرمایه است؛ بازاری دورن زا، شفاف، نظارت پذیر، تولید محور و البته پیشتاز در " سودآوری بدون ربا ".

به فرموده مقام معظم رهبری " اگر بخواهیم مشکل رکود، بیکاری و گرانی را حل بکنیم، همه اینها در مجموعه اقتصاد مقاومتی گنجانده می شود".

از میان بندهای 24 ماده ای فرمان مقام معظم رهبری برای تحقق اقتصاد مقاومتی بندهای ۹و ۱۱ بیشتر از بقیه بندها به وظایف سازمان بورس و اوراق بهادار نزدیک است.

 در بند ۹ آمده است: اصلاح و تقویت همه جانبه نظام مالی کشور با هدف پاسخگویی به نیازها اقتصاد ملی، ایجاد در اقتصاد ملی و پیشگامی در تقویت بخش واقعی.

تفسیر ما از این بند این است که بازار سرمایه باید توسعه یابد و سهم آن در اقتصاد ایران بیشتر شود چون میان قدرت و ثبات اقتصادی با تقویت بازار سرمایه رابطه مستقیم وجود دارد.

به گفته دکتر سعیدی مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، برای بالابردن مقاومت اقتصادی باید از اقتصاد بانک محور به اقتصاد بازار محور کوچ شود.

وی معتقد است: هرچقدر سرمایه گذاران خارجی در کشور بیشتر باشند، می توانیم بگوییم که اقتصادمان مقاوم تر و در اقتصاد داخلی امنیت بیشتری داریم.

وی همچنین می گوید: حضور سرمایه گذار خارجی در کشور الزامات خاصی دارد که در سازمان بورس مهیا شده است.

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به چگونگی جذب سرمایه گذار خارجی می گوید: از طریق دو نوع صندوق سرمایه گذاری که یک نوع از آن در خارج از کشور، زیر نظر نهادی ناظر، به ثبت می رسد و یک صندوق دیگر که در داخل کشور فعال است، اقدام به جذب سرمایه گذاران خارجی می شود.

وی ادامه می دهد: با ثبت چندین صندوق توسط مشاوران سرمایه گذاری و مدیران دارایی در سازمان بورس توانسته ایم سرمایه گذاران خوب خارجی را جذب بازار سرمایه کشور کنیم.

سعیدی با اشاره به اقداماتی که سازمان بورس برای حمایت از شرکت های دانش بنیان انجام داده است، اضافه می کند: یکی از کارهای صورت گرفته برای تامین مالی شرکت های دانش بنیان توسعه صندوق های جسورانه و همچنین بازار ایده بوده که در آن می توان ایده ها را مبادله کرد تا سرمایه گذاران بیایند و ایده ها را از صاحبان ایده خریداری و سرمایه گذاری کنند.

همایون دارابی روزنامه نگار وکارشناس بازار سرمایه نیز معتقد است، اقتصاد مقاومتی یک الگوی مدیریت انقلابی برای ایجاد تحول در اقتصاد کشور است. اگر در بندهای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی دقت شود به وضوح گویای این است که مردم باید بیشتر در اقتصاد مشارکت داده شوند.

 دارابی در رابطه با شرکت های دانش بنیان می گوید: شرکت های دانش بنیان می توانند نسل جدیدی از بنگاه های جدیدی را ایجاد کنند که برخلاف بنگاه های قبلی که براساس انرژی و نفت خام کار می کردند، متکی به دانش خود هستند.

او می گوید: نسبت به چند سال گذشته تعداد صندوق های مشارکتی بیشتر شده تا مردم بتوانند در آنها مشارکت کنند و همچنین تعداد بیشتری از شرکت ها هستند که مردم این امکان را دارند تا سهامشان را خریداری کنند، این صندوق ها می توانند به سرمایه گذاری و توسعه بنگاه های اقتصادی کمک کنند.

دارابی درباره رشد بازار سرمایه هم می گوید: 10 سال پیش اگر شما وارد بورس می شدید نمی توانستید در پالایشگاه سرمایه گذاری کنید یا بزرگ ترین فولادسازها را بخرید، نمی توانستید یک شرکت بیمه ای یا بانک های خصوصی شده را بخرید اما امروز این امکان به راحتی و تنوع قابل قبولی وجود دارد.

شهاب الدین شمس از کارشناسان بازار سرمایه هم در این رابطه می گوید : برای اینکه کشورهای خارجی نتوانند ما را منزوی و تحریم کنند باید مبنای مدیریت اقتصاد کشور به گونه ای تنظیم شود که تهدیدهای موجود را بتوانیم به فرصت تبدیل کنیم و لازمه این امر شناخت راه های مورد استفاده از خارجی ها برای فشار به اقتصاد کشور است.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است که اقتصاد مقاومتی دو بخش دارد. یک بخش آفندی و یک بخش پدافندی که توجه بیشتر به بخش پدافندی ما را از بخش آفندی غافل کرده است. به عبارتی ما باید در اقتصاد مقاومتی بعد حمله ای آن را هم در نظر قرار بدهیم.

 شمس در راستای جذب سرمایه گذار خارجی می گوید: در تجربیاتی که از مذاکره با سرمایه گذاران خارجی کسب کردیم، دریافتیم که آنها به مجموعه ای نیاز دارند که رتبه بندی در آن صورت گرفته باشد و ایرانی هم نباشد تا برایشان قابل اعتماد باشد که این مساله در سازمان بورس اتفاق افتاد و مجوز موسسات رتبه بندی نیز صادر شد.

 این کارشناس بازار سرمایه در ادامه به موضوع دیگری در این راستا اشاره می کند؛ سرمایه‌گذاران خارجی چون ریسک تبادل ارز دارند برای وارد و خارج کردن پول هایشان باید یک بار تسعیر ارز داشته باشند و برای این کار ابرازهایی وجود داشته باشد تا ابزار مشتقه ریسک ارز را مدیریت کند و آن هم در سازمان بورس مقدماتش فراهم شده است.

 او درخصوص امکان استفاده از سرمایه خارجی می گوید: مذاکراتی با طرف های خارجی صورت گرفته است تا بتوانند ابزارهای ما را در بازارهای بین المللی منتشر کنند؛ یعنی شرکت های ما ابزارهای بدهی خود را در بازارهای بین المللی منتشر کنند تا امکان استفاده از سرمایه خارجی در توسعه طرح های صنعتی و اجتماعی فراهم شود.

وی معتقد است: انواع و اقسام ابزار با درآمد ثابت از جمله اوراق مشارکت و صکوک و مرابحه باعث شده بازار سرمایه به تنوع مناسبی از ابزارها دست پیدا کنند.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است مجموعه مشارکتی که برای توسعه سرمایه گذاری در کشور اتفاق افتاده می تواند کمکی در جهت تحقق بازار سرمایه ای قوی، جذاب، فعال و پویا باشد تا اقتصاد داخلی با اقتصاد جهانی جوینت شود و از اقتصاد جهانی سهم قابل قبولی بگیرد.

بهنام بهزادفر دیگر کارشناس بازار سرمایه هم اظهار می کند: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی بسته، واردات محور و مصرف گرا نیست.

این کارشناس بازار سرمایه می گوید: اگر بخواهیم اقتصاد کشورمان مقاومتی، قوی و بدون وابستگی باشد لازم است از همه پتانسیل های بازار سرمایه استفاده کنیم.

البته کارشناسان معتقدند برای جذب سرمایه گذار خارجی باید بازار شفاف و قوانین طوری وضع شود که آن ها را یاری کند.

بهزاد فر با اشاره به سیاست های مقاومتی می گوید: در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی ما می توانیم پول ها را هدفمند به سمت پیمانکاران ببریم تا افزایش تولید صورت پذیرد و به آنها نقدینگی تزریق شود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مفهوم اقتصاد مقاومتی معتقد است: مفهوم اقتصاد مقاومتی به معنای قفل شدن همه چیز نیست بلکه معنی دیگری می دهد که رشد ثروت همه افراد کشور در دل آن گنجانده شده است.

وی همچنین می گوید: تحول بسیار صحیحی در این رابطه و مطالعات تطبیقی بسیار مناسبی انجام شده است و کشورمان دارد با دانش بومی خود بسیار به کشورهای پیشرفته مالی دنیا نزدیک می شود و این موارد می تواند در حوزه اقتصاد مقاومتی، کشورمان را برای سال های سال بیمه کند.

و اما دکتر فلاح پور معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است: بحث عملیاتی کردن صندوق تثبیت بازار سرمایه اقدام مهمی است چون می تواند در زمان هایی که نوسانات نامتعارف به بازار شوک وارد می کند، ابزاری کمکی باشد.

وی درباره صندوق تثبیت اضافه می کند: صندوق تثبیت در زمان هایی که در بازار یک ترس همگانی ممکن است اتفاق بیفتد و در این حین سهامداران اقداماتی انجام دهند که به خودشان و کل بازار آسیب برسانند ، با خرید سهم سهامداران آنها را حمایت می کند.

همه تلاش هایی که امروزه به کارنامه رسیده است

 میزان تامین مالی از 306 هزار میلیارد ریال در سال 92 به 1220 هزار میلیارد ریال در سال 95 رسیده که این میزان 4 برابر شده است. ارزش بازاری اوراق در سال 92 که 2420 هزار میلیارد ریال بوده در سال 95 به 4901 هزار میلیارد ریال رسیده است . ارزش معاملات در بازار در سال 92 که 1096 هزار میلیارد ریال بوده در سال 95 به 1902 هزار میلیارد ریال رسیده است که 70 درصد رشد را نشان می دهد.

ضریب نفوذ بازار سرمایه (تعداد کدهای سهامداری و کسانی که واحدهای سرمایه گذاری دارند) در ابتدای سال 92 حدود 6 میلیون و 500 هزار کد بود که هم اکنون به12 میلیون و 130 هزار کد رسیده است. ابتدای سال 92 تعداد نهادهای مالی 299 بوده که در انتهای سال 95 به 488 رسیده که این رقم بیش از 60 درصد رشد را نشان می دهد.

در ابتدای سال 92 سرمایه گذاری خارجی در بازار 878 میلیارد ریال بوده است که در انتهای سال 95 این رقم به 12 هزار و 538 میلیارد ریال رسیده است که حاکی از رشد 1300 درصدی و 14 برابری است.

بورس اوراق بهادار تهران در ابتدای سال ۹۶ و در اولین هفته کاری با رشد ۰.۵ درصدی شاخص کل و رشد حدود ۲.۵ درصدی شاخص کل هم‌وزن کار خود را آغاز کرده بود.

ارزش بازار بورس تهران در سال ۹۵ رقم ۳۲۲ هزار میلیارد تومان بوده است، درحالی که سال ۹۶ ارزش این بازار به بیش از ۳۸۳ هزار میلیارد تومان رسیده تا رشد ۱۷ درصدی را به نام خود ثبت کند.

این اعداد و ارقام گواه این است که بازار سرمایه ایران یکی از چهار بازار اقتصادی کشور در کنار بازارهای کالا ، کار و پول است که به تدریج در حال خروج از موقعیت درجه چندمی و اولویت ناپایدار اقتصاد کشور است.

عملکرد مطلوب بازار سرمایه در ۵۰ سالگی

بازار سرمایه پنجاهمین سال تاسیس و فعالیت خود را در سال ۹۶ جشن گرفت.

هم سنجی این بازار با همتاهای دیگر نشان می دهد که نه مانند بازار کالا با قاچاق حدود 15 تا 20 میلیارد دلاری سالانه دست به گریبان است، نه مشکلات موسسات اعتباری و مالی و پدیده هایی مانند نافرمانی پولی را دارد.

بازار سرمایه ایران تقریبا اسلامی ترین بازار در جهان است و الگویی مهم برای همه کشورهای اسلامی محسوب می شود و حتی شبهه ربوی بودن کارها در آن هرگز نمی تواند تحقق یابد.

این بازار هم تجارب خوبی دارد و هم دستاوردهای زیادی و هم اهدافی گسترده، اما نباید فقط به توسعه مالی و اقتصادی این بازار توجه شود بلکه بازار سرمایهٔ مردم سالار ایجاب می کند توسعه اجتماعی بازار سرمایه هم در اولویت باشد.

آینده شناسی توسعه و پیشرفت پایدار با تکیه بر سرمایه های اجتماعی شکل می گیرد که اجزای آن را شهروندانی با ویژگی "سهام وند" تشکیل می دهند.

نگاهی به تحولات نظام جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد که با تکیه بر غنی ترین بسترهای مردم سالاری دینی تاکنون دوره های متنوع توسعه اقتصادی تا توسعه سیاسی تجربه شده است.

برآیند همه این تلاش ها نشان می دهد که همگرایی میان الگوهای توسعه و پیشرفت با "توسعه اجتماعی مردم محور" به حداکثر می رسد و بازار سرمایه هم از این رویکرد، مستثنی نیست و این دو گزاره شاه کلید تحقق اقتصاد مقاومتی است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد