Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بين الملل
https://goo.gl/o2jXTE
1397/01/21 - 09:13 تاريخ انتشار: 2666 تعداد بازديد: 48447 كد خبر:
مشاور سرمایه گذاری شرکت تأمین سرمایه نوین:
تنش تجاری امریکا و چین، فرجام بازارهای کامودیتی
طی هفته های اخیر شاهد افزایش تنش های تجاری بین امریکا و چین هستیم. دولت امریکا قصد دارد تا مجددا تعرفه واردات برخی از کالاهای چینی را افزایش دهد که خالص ارزش ناشی از این افزایش تعرفه ها به ۱۰۰ میلیارد دلار می رسد.

 


 

آمارهای مهم اقتصادی فدرال رزرو تا حدودی حاکی از ثبات وضعیت و عدم بهبود چشم گیر شرایط در برخی از بخش های اقتصاد امریکا بود. آمار کمتر از سطح انتظار تراز تجاری امریکا ، که به کسری ۵۷.۶ میلیارد دلاری رسیده است ، افزایش شاخص نرخ بیکاری و کاهش شاخص اشتغال در بخش های غیر کشاورزی از مهم ترین شاخص هایی بود که نشان دهنده عدم بروز تغییرات چشمگیر در وضعیت اقتصادی امریکا علی رغم تلاش های فدرال رزرو در جهت تحریک تورم و افزایش رشد اقتصادی بوده است.

 

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سینا سلیمانی، مشاور سرمایه گذاری شرکت تامین سرمایه نوین با اشاره به مطالب فوق بیان کرد: طی هفته های اخیر شاهد افزایش تنش های تجاری بین امریکا و چین هستیم. دولت امریکا قصد دارد تا مجددا تعرفه واردات برخی از کالاهای چینی را افزایش دهد که خالص ارزش ناشی از این افزایش تعرفه ها به ۱۰۰ میلیارد دلار می رسد.

وی در ادامه بیان کرد: افزایش بیشتر تعرفه محصولات و کالاهای چینی موجب تهدید یا از بین رفتن بخش قابل توجهی از موقعیت های شغلی صنایع امریکایی می شود و عملا برخلاف تصور موجود ، در صورت تداوم این تنش ها ، اقتصاد امریکا متحمل خسارات قابل توجهی خواهد شد.

وی در توضیح این مطلب بیان کرد: در صورت اعمال تعرفه های جدید بیش از ۳درصد از موقعیت های شغلی در ایالت ایندیانا ، ۲.۲درصد از موقعیت های شغلی ایالت میزوری ، ۱.۸درصد از موقعیت های شغلی ویرجینیای غربی ، ۱.۶درصد از موقعیت های شغلی تنسی ، ۰.۹درصد از موقعیت های شغلی داکوتای شمالی و ۰.۵درصد از موقعیت های شغلی نوادا و آریزونا در معرض ازبین رفتن قرار خواهند گرفت. این در حالی است که در صورت عدم جایگزینی و ایجاد موقعیت های شغلی جدید توسط دولت امریکا ، عملا شاهد افزایش نرخ بیکاری در ماه های آینده و تضعیف بیشتر شاخص دلار خواهیم بود.

 

سلیمانی در ادامه افزود: طی سالیان اخیر اقتصاد چین در مسیر کاهش حساسیت نسبت به سطح مصرف خارجی و اتکا به افزایش سطح مصرف داخلی حرکت کرده است، در حالی که اقتصاد آمریکا کماکان وابستگی بالایی نسبت به بازارهای هدف خارجی دارد. بنابراین به نظر می رسد دولت آمریکا قصد دارد با افزایش فشار بر دولت چین و محدود کردن بازارهای مصرف امریکا ، امتیازات بیشتری کسب کند تا توان رقابت با اقتصاد در حال گسترش چین را داشته باشد.

 

اثر تصمیمات ترامپ بر بازار کامودیتی ها

 

مشاور سرمایه گذاری شرکت تأمین سرمایه نوین در خصوص اثر وضع تعرفه های جدید بر بازار کامودیتی ها بیان کرد: وضع تعرفه های جدید وارداتی تاثیر چندانی بر روند رشد تقاضای محصولات کامودیتی در سال ۲۰۱۸ نخواهد داشت به طوری که با وجود وضع تعرفه های جدید دولت امریکا، رشد ۲درصد تقاضای جهانی برای فولاد و همچنین رشد ۴.۷درصد تقاضا برای آلومینیوم پیش بینی می شود.

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در بازار سایر فلزات، غالبا شاهد افت قیمت ها بوده ایم که بخشی از آن ناشی از تنش های اخیر و بخش دیگر آن ناشی از نوسانات شاخص دلار آمریکا و تغییرات موجودی انبارهای فلزات بوده است.

سلیمانی با اشاره به شرایط بازار روی بیان کرد: فلز روی با افزایش قابل توجه موجودی انبارها در ماه مارچ و همچنین نوسانات مثبت شاخص دلار رو به رو بود که موجب افت قیمت این فلز تا سطح ۳۱۵۰ دلار بر هر تن در بازار فلزات لندن شد.

 

این کارشناس افزود: طی هفته های آینده و با نزدیک شدن به انتهای نیمه اول سال ۲۰۱۸ میلادی ، انتظار می رود تا سطح ذخایر این فلز اندکی افزایش یابد که باعث افزایش فشار بر بهای این فلز خواهد شد.

 

سلیمانی همچنین در خصوص بازار مس گفت: به نظر می رسد بهای مس نیز در صورت همراهی مجدد نوسانات مثبت شاخص دلار به علاوه افزایش سطح ذخایر این فلز، با افت موقت همراه شود.

 

این کارشناس بازار بین الملل در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: با وجود آغاز فصل گرما، بهای متانول در بازارهای جهانی کماکان از ثبات نسبی برخوردار است. با این وجود پیش بینی می شود با رسیدن به انتهای ماه آوریل، شاهد افزایش سطح عرضه در بازارهای متانول باشیم. زیرا از انتهای ماه آوریل ۴.۵ میلیون تن از ظرفیت واحد های تولیدی که به دلیل تعمیرات و نگه داری از مدار تولید خارج شده بودند ، مجددا به مدار تولید باز خواهند گشت.

 

وی افزود: همچنین حدود ۴ میلیون تن از ظرفیت تولیدی موجود به دلیل تعمیرات و نگه داری در ماه مارچ و آوریل از مدار خارج شده اند که تا انتهای ماه آوریل مجددا به مدار تولید باز خواهند گشت. لذا پیش بینی می شود طی هفته های آینده با بازگشت این ظرفیت ها به مدار تولید ، بر فشار عرضه ها افزوده شود. اما در مجموع به دلیل افزایش سطح مصرف متانول در واحدهای MTO و همچنین محدود شدن تولید و تثبیت بهای نفت که باعث عدم کاهش بهای تمام شده می شود ، با نزدیک شدن به فصل سرما انتظار رشد مجدد بهای متانول در بازارهای جهانی را خواهیم داشت.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
3 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد